Marmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net!

Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

ÇOK OKUNANLAR

 ARŞİVDE ARAMA

 

 Namaz Vakitleri

 

 

 

Devlet Bakanı Faruk Çelik IGMG'yi ziyaretinde sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını takdir ettiğini söylerek te
 Reklam
AKP'den Milli Görüş sürprizi
24 Şubat 2010 Çarşamba 00:08
Devlet Bakanı Faruk Çelik IGMG'yi ziyaretinde sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını takdir ettiğini söylerek teşekkür etti.

Yurt Dışı Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, Almanya ziyaretleri çervesinde İslam Toplumu Millî Görüş Genel Merkezi’ni de ziyaret etti.

İGMG'nin resmi sitesinde de yer verdiği ziyarette Bakan Çelik’e Devlet Eski Bakanlarından Kürşad Tüzmen, Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ve Başbakanlık danışmanlarından Ali Yüksel ile Sadettin Kılıç da eşlik etti.


IGMG’yi ziyareti sırasında Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve çalışanları ile tanışan Bakan Çelik, Avrupa’da hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını takdir ettiğini, Avrupa’da yaşayan insanlarımıza yönelik farklı hizmetleri ortaya koyan bu kuruluşların kendileri için de yol gösterici olduğunu söyledi. Bakan Çelik şöyle dedi: “Sivil toplum kuruluşlarımızın, insanımızın problemlerine çözüm bulmada birlikte hareket etmelerini sevinerek müşahede ediyoruz.”

Türk hükümetlerinin yurt dışındaki Türklerin problemleri ile ilgilinmekte geç kaldıklarını ve  “5 milyondan fazla vatandaşımızın yaşadığı Avrupa ülkelerinde, bu vatandaşlarımıza hizmet etmek, onların sorunlarına çözüm üretmek ve haklarının takipçisi olmak hükümet olarak bizim görevimizdir” diyen Bakan Çelik, dünyada pek çok devletin de aynı şekilde bakanlık seviyesinde çalışmalar yaptığını söyledi. “Bu yaklaşımımız, entegrasyona hizmet edeceği gibi, sorunların daha sağlıklı bir şekilde çözülmesine katkı sağlaycaktır” dedi.Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda önemli adımlar attığını, ancak, Türkiye’nin önüne engeller çıkarıldığını da söyleyen Bakan Çelik, Kopenhag kriterlerinin sadece Türkiye için değil, diğer ülkeler için de geçerli olması gerektiğini  söyledi ve şöyle dedi: “Maalesef, yurt dışındaki vatandaşlarımızın bize aktardıkları problemler, bazı Avrupa ülkelerinin bu kriterlere uymadığını da göstermektedir.”


 Bakan Çelik, yurt dışında yaşayan Türklere “Yurtdışı Türkler Başkanlığı” adı altında çalışacak birimin kurulabilmesi için hazırlanan yasa tasarısının önünmüzdeki  günlerde Meclis’ten geçerek yürürlüğü gireceğini müjdeledi.

Bakan Çelik’in IGMG ziyaretinde IGMG’nin verdiği hizmet ve yaptığı faaliyetlerin anlatıldığı bir tanıtım videosu da izlendi. Genel Sekreter Oğuz Üçüncü ise, Avrupa’da oluşan İslam karşıtı havanın gelişimi ile ilgili bilgi verdikten sonra, “Mesela minare yasağını onaylayan İsviçre halkı, aslında bu konuda yalnız değildir. Ayrıca, Avrupa’da entegrasyon bir katılım projesi olmaktan öte, güvenlik sorunu olarak ele alınmaktadır,” dediği konuşmasında Alman Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından Thilo Sarrazin’in Türkler ve Müslümanlarla ilgili görüşlerinin toplumda yaygın bir biçimde kabul gören görüşler olduğunu da ifade etti. Üçüncü, Türkiye hükümetlerinin, yurt dışında yaşayan vatandaşlarının haklarına sahip çıkma çabalarını desteklediklerini de bildirdi.

Devlet Eski Bakanlarından Kürşat Tüzmen de, sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesinin önemine değindiği konuşmasında, “Ben şahsen, Almanya’yı dünya devi olarak görüyorum. Almanya ile olan bağlarımızı da sizler kuvvetlendiriyorsunuz,” dedi.

Ziyaret için Bakanlara teşekkür eden IGMG Genel Başkanı Yavuz Çelik Karahan da şunları söyledi: “Hizmetlerimizin merkezine insanı, teşkilatımızı da toplumun merkezine koyarak çalışıyoruz. Fakat bir sivil toplum kuruluşu olarak, uluslararası hukuktan doğan haklarımızın takibi için de çeşitli hükümetlerle işbirliği yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda, değerli çalışmalar yapan ve bizi bugün ziyaret ederek şereflendiren sayın Bakanımız Faruk Çelik ve Devlet Eski Bakanımız Kürşat Tüzmen beylere, ayrıca, Köln Başkonsolosumuz sayın Mustafa Kemal Basa ile çalışma arkadaşlarına da özellikle teşekkür ediyor, kurumumuza gösterdikleri ilgiden dolayı şükranlarımızı arzediyoruz.”

IGMG Genel Başkanı Yavuz Çelik Karahan konuşmasında ayrıca, Başbakanlığa bağlı olarak Yurt Dışı Türkleri Başkanlığı’nın kurulması sürecinde Bakan Çelik’in gösterdiği hassasiyeti yakinen müşahede ettiklerini, söz konusu başkanlığın, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli insanların bir çok sorununun çözümünde önemli bir adım olacağını belirtti.Etiketler : AKP'den, Milli, Görüş, sürprizi,Bu Haber Toplam 1574 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
Bu habere toplam (12) yorum eklenmiştir.
03 Mart 2010 Çarşamba 22:08
TAHIR KAYA
DINDE LIDERE ITAAT NEREDE BITER,NEDEN ITAAT KIME NEDEN ITAAT VARDIR
 
03 Mart 2010 Çarşamba 09:49
m dündar
tahir kardeşim ne kadar doğru söyledin
 
28 Şubat 2010 Pazar 13:39
Ertan
AKP liler bile Milli Görüşe Numan gider tersine
 
Yorum Ekle Diğer Yorumlar (9) Yukarı
 

Erdoğan'ın programı belli oldu
Erdoğan'ın programı belli oldu

Çatı çöküyor mu?
Çatı çöküyor mu?

'Yazık senin profluğuna'
'Yazık senin profluğuna'

Alın ödülünüzü başınıza çalın
Alın ödülünüzü başınıza çalın

Kimlerin borçları silinecek
Kimlerin borçları silinecek

2 ülke arasında roket gerginliği
2 ülke arasında roket gerginliği

Suçlular Türkiye'ye geliyor
Suçlular Türkiye'ye geliyor

Gülen örgütünün gerçek yüzü
Gülen örgütünün gerçek yüzü

Göğebakan hayatını kaybetti
Göğebakan hayatını kaybetti

G.O.Paşa protokolü  bayramlaştı
G.O.Paşa protokolü bayramlaştı

 
Cumhurbaşkanı kim olsun?
Abdullah Gül
R.Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Haşim Kılıç
Selahattin Demirtaş
Deniz Baykal
İlker Başbuğ
Meral Akşener
Mustafa Kamalak
Ahmet Erçakır
GTSÇÖ -8 Anayasa
P.Ümran DURAN
Teravih Namazı Faziletleri
Sevgi Nihan AKINCI
HAYATA DAİR HİÇ GAYRETİ OLMAYANLAR ÖLÜ SAYILIR
Fuat Türker
Küfrün Acı Azabı
Dr.İbrahim Ethem AFŞİN
Astım Nedir?
Dr.Bekir ÇAKMAK
ROTAVİRÜS AŞISINI İHMAL ETMEYİN!
Nuran KESEN
BÜYÜMEK LAZIM
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: