4 AŞAMALI PLAN
Askeri operasyon için Ankara´nın 4 aşamalı bir planlama üzerinden hazırlık yaptığı kaydedilirken önümüzdeki haftadan itibaren Ankara-Moskova arasında askeri diplomasi trafiğinin artacağı belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, Türkiye´nin 138 kilometrelik sınır hattının 120 kilometre hattının El Kaide unsurları tarafından alınmış olmasının El Bab´da olduğu gibi Türkiye´nin güvenliği açısından birinci dereceden önemli olduğunu belirtiyorlar. 

6 BİN MEHMETÇİK
İdlib´e askeri operasyon için TSK´nın 6 bin asker ile hazırlık yaptığı belirtilirken, Rusya´nın Suriye´deki askerinin sınırlı sayıda olmasından kaynaklı, operasyon süresince istihbari destek, hava operasyonu desteği vereceği ancak El Kaide unsurlarına yönelik temizlik operasyonun da büyük ölçüde TSK ve ÖSO´nun hareket alanı oluşturacağı belirtiliyor. ÖSO ise operasyona 4 bin askeri ile giriyor. Operasyonun ikinci aşamasında yani 24 saat içinde TSK´nın da bölgeye ÖSO´ya destek amaçlı girmesi bekleniyor. Bölgede halihazırda şehir ve kırsalda bir milyonu aşkın sivil insanın olduğunu ifade eden askeri kaynaklar, El Kaide´ye bağlı unsurların sivil halkı canlı kalkan olarak kullanmasından endişe ediyorlar. Operasyonun en az 3 ay sürmesi bekleniyor. Zira El Kaide bağlantılı grupların DAEŞ sonrası güçlendiğine dikkat çeken askeri kaynaklar, DEAŞ´ın El Bab ve Cerablus sonrası 2 bini aşkın militanının El Kaide unsurlarına katıldığını ifade ediyorlar. Kaynaklar, El Bab sonrası DEAŞ´ın istihbarat koordinasyon merkezinde görev alan 90 kişilik bir grubun tüm network´ü ile İdlip´e gittiğini ve bölgede El Kaide unsurları ile hareket ettiklerinin belirlendiğini ifade ediyorlar.

ALKIŞLARLA KARŞILANDI
Hoparlörlerde İstiklal Marşı

Hatay´ın Reyhanlı ilçesi yakınlarında sınır hattındaki Kuşaklı köyünden geçiş yapan tanklara köylüler alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu, askerler de el sallayarak karşılık verdi. Bu arada, Reyhanlı-İdlib arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı´ndaki  hoparlörlerden de İstiklal Marşı´nın yanı sıra Çanakkale türküleri ve çeşitli  kahramanlık şiirleri seslendirildi.

KOMUTANLAR SINIRDA
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay´ın Reyhanlı ilçesindeki birliklerde denetleme ve incelemelerde bulundu. Bölgede bulunan birliklerin komutanlarının da katıldığı bir toplantı gerçekleştiren Orgeneral Akar´a, çalışma ve ziyaretlerinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.