2016 yılında 10 bin aile çocuklarını aşılamayı reddetti
2016 yılında 10 bin aile çocuklarını aşılamayı reddetti
Tarih: 3.1.2018 17:10:03/ 64okunma / 0yorum

Bilecik Aile Hekimliği Derneği Başkanı ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Sevilay Seval, son günlerde basında yer alan aşı karşıtı açıklamaların aile hekimlerini üzmekte olduğunu söyleyerek "2016 yılında 10 bin aile, çocuklarını aşılamayı reddetmiştir. Halbuki her yıl yaklaşık 2 milyon insanın enfeksiyona bağlı ölümlerinin engellenmesi aşılar sayesindedir" dedi.
Dr. Sevilay Seval, koruyucu hekimlik tüm sağlık sistemlerinin en önemli temel taşı olduğunu belirterek, "Toplum sağlığını ,geleceğimizi ilgilendiren konularda açıklama yaparken hassas davranılması, gerçek bilimsel verilerin paylaşılması gerekir. İnsan sağlığına sunulan en değerli hizmet ve buluş olan aşılar gelişmiş olan pek çok ülkede bile ücretsiz değilken,ülkemizde Aile Hekimliği Merkezlerinde aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Her yıl yaklaşık 2 milyon insanın enfeksiyona bağlı ölümlerinin engellenmesi aşılar sayesindedir. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızda diyabet, hipertansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda aşılama ile bulaşıcı hastalıkların atakları,ağır seyri ve görülme sıklığı azalmaktadır. Son yıllarda aşılarda alüminyum, civa gibi maddelerin olduğunu bu yüzden zararlı olduğunu söyleyen gerçeği yansıtmayan medyatik açıklamalar nedenli konu hakkında yeterli bilgisi olmayan anne ve babalarımız tedirgin olmaktadır. Otizm ya alzheimer yaptığına dair kanıt yoktur. Aşılarda iddia edildiği gibi toksik madde yoktur, bazılarında insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek seviyede eser miktarda katkı maddeleri bulunmaktadır.Hijyen ve bulaşmayı engellemek için organik koruyucular vardır. Bu miktar yediğimiz balıklardaki Civa miktarından daha azdır. Aşılanmayan bir çocuk tüm toplumu olumsuz etkiler,sadece kendisini değil temasta olduğu tüm çevresini riske eder" dedi.

"2016 yılında 10 bin aile, çocuklarını aşılamayı reddetmiştir"
Aşı olmamak kişisel bir karar olmadığının altını çizen Seval, "Yapılmayan aşılar ve aşı redlerinde artış nedeniyle son dönemlerde boğmaca, pnömokok menenjitlerinde artış olmuştur. Yanıltıcı bilimsel gerçeğe uymayan açıklamalar nedenli 2016 yılında 10 bin civarı aile çocuklarını aşılamayı ’red’ etmiştir. Çocuk felcinden sakat çocuklar görülmüyorsa zamanında yapılan OPA aşısındandır. Kızamık, menenjit, yenidoğan tetonuzu, hepatite bağlı karaciğer sirozu-karaciğer yetmezliği görülmüyorsa yapılan aşılar sayesindedir. Çiçek hastalığı diye bir hastalık artık yoksa aşılar nedeniyledir. Bebek ölümlerinin binde 7’lere düşmesinde aşılamanın payı büyüktür. 20 milyondan fazla çocuğumuzun ölümü aşılarla engellenmiştir. Yeter mi?, tabi ki hayır aşı ile önlenebilir hastalıklardan hiçbir çocuğumuzu kaybetmemeliyiz. Değerli anne babalar,kendinizin,çocuklarınızın ve toplumun sağlığını riske atmamak için aile hekiminize başvurarak gebelik döneminde ve kronik hastalığınız olması durumunda yetişkin aşılarınızı ,gözümüzden sakındığınız bebek ve çocuklarınızın aşılarını yaptırınız. Ücretsiz yapılan bu değerli hizmeti önemseyiniz" dedi.
Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
50 bin yazılımcı alınacak
50 bin yazılımcı alınacak
Siber güvenlik, mobil sağlık, nesnelerin interneti, bulut çözümleme, akıllı şehircilik gibi alanlarda yazılım yapacak tecrübeli, tecrübesiz 50 bin kişi aranıyor.
Adalet Bakanlığı Kontrolör alacak
Adalet Bakanlığı Kontrolör alacak
Bakanlıktan açıklama şu şekilde
Diyanet 9 bin 500 personel alacak
Diyanet 9 bin 500 personel alacak
Diyanet İşleri Başkanlığı 9 bin 500 personel alacak
TSK 43 bin personel alımı yapacak
TSK 43 bin personel alımı yapacak
Türk Silahlı Kuvvetleri, 15 Temmuz´daki hain kalkışma sonrası ihraçlarla oluşan personel açığını, 2018´de yapacağı alımlarla kapatacak.
SGK 50 müfettiş yardımcısı alacak
SGK 50 müfettiş yardımcısı alacak
Boş bulunan 50 müfettiş yardımcısı kadrosuna yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre atama yapılacak.
10 Uzman Yardımcısı Alınacak
10 Uzman Yardımcısı Alınacak
Savunma Sanayii Müsteşarlığı 10 uzman yardımcısı alacak
19 Mühendis Alınacak
19 Mühendis Alınacak
Milli Tren Projesi için 19 sözleşmeli mühendis alınacak
TEMSAN, 63 işçi alacak
TEMSAN, 63 işçi alacak
Temsan,işçi alımı için ilana çıktı
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Ekonomin kilit kurumlarının başında gelen Merkez Bankası ve BDDK toplam 74 personel alacak. 74 personelin 32´si BDDK´ya 42´si de Merkez Bankası´na alınacak. Merkez Bankası´na alınacak personelin 30´u ise güvenlik gürevlisi olacak. İki kurumun verdiği ilan
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
2017 KPSS´siz KPSS sınavsız 30 bin 800 personel memur alım başvuru şartları nedir
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 2018 Yılında 1.500 ASDEP Personeli Alımı Yapacak
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamu kurumlarına memur, işçi ve diğer kamu personeli olmak üzere 3 statüde alım yapılacak.
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Fırtına
Bugün
12 / 8 °C
Sağanak
Çarşamba
11 / 4 °C
Güneşli
Perşembe
7 / 2 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fırınlara önceden yapılmış yemeklerin kokuları sinebilir, bu eski yemek kokuları fırına kötü koku verecektir. Fırındaki kötü kokuyu almak için yarısına kadar su geri kalan kısmında Sirke koyacağımız bir tavayı fırında bir kaç dakika ısıtın. Bir kaç dakika bekletilen sirkeli suyu soğutmaya bırakın

Kötü koku oluşmuş fırınlar
Günün adamı olmaya çalışma,hakikatin adamı olmaya çalış.Çünkü gün değişir hakikat değişmez

-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
1929 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)1946 yılında bugün İş ve İşçi Bulma Kurumu Kanunu´nu kabul etti