2016 yılında 10 bin aile çocuklarını aşılamayı reddetti
2016 yılında 10 bin aile çocuklarını aşılamayı reddetti
Tarih: 3.1.2018 17:10:03/ 119okunma / 0yorum

Bilecik Aile Hekimliği Derneği Başkanı ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Sevilay Seval, son günlerde basında yer alan aşı karşıtı açıklamaların aile hekimlerini üzmekte olduğunu söyleyerek "2016 yılında 10 bin aile, çocuklarını aşılamayı reddetmiştir. Halbuki her yıl yaklaşık 2 milyon insanın enfeksiyona bağlı ölümlerinin engellenmesi aşılar sayesindedir" dedi.
Dr. Sevilay Seval, koruyucu hekimlik tüm sağlık sistemlerinin en önemli temel taşı olduğunu belirterek, "Toplum sağlığını ,geleceğimizi ilgilendiren konularda açıklama yaparken hassas davranılması, gerçek bilimsel verilerin paylaşılması gerekir. İnsan sağlığına sunulan en değerli hizmet ve buluş olan aşılar gelişmiş olan pek çok ülkede bile ücretsiz değilken,ülkemizde Aile Hekimliği Merkezlerinde aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Her yıl yaklaşık 2 milyon insanın enfeksiyona bağlı ölümlerinin engellenmesi aşılar sayesindedir. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızda diyabet, hipertansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda aşılama ile bulaşıcı hastalıkların atakları,ağır seyri ve görülme sıklığı azalmaktadır. Son yıllarda aşılarda alüminyum, civa gibi maddelerin olduğunu bu yüzden zararlı olduğunu söyleyen gerçeği yansıtmayan medyatik açıklamalar nedenli konu hakkında yeterli bilgisi olmayan anne ve babalarımız tedirgin olmaktadır. Otizm ya alzheimer yaptığına dair kanıt yoktur. Aşılarda iddia edildiği gibi toksik madde yoktur, bazılarında insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek seviyede eser miktarda katkı maddeleri bulunmaktadır.Hijyen ve bulaşmayı engellemek için organik koruyucular vardır. Bu miktar yediğimiz balıklardaki Civa miktarından daha azdır. Aşılanmayan bir çocuk tüm toplumu olumsuz etkiler,sadece kendisini değil temasta olduğu tüm çevresini riske eder" dedi.

"2016 yılında 10 bin aile, çocuklarını aşılamayı reddetmiştir"
Aşı olmamak kişisel bir karar olmadığının altını çizen Seval, "Yapılmayan aşılar ve aşı redlerinde artış nedeniyle son dönemlerde boğmaca, pnömokok menenjitlerinde artış olmuştur. Yanıltıcı bilimsel gerçeğe uymayan açıklamalar nedenli 2016 yılında 10 bin civarı aile çocuklarını aşılamayı ’red’ etmiştir. Çocuk felcinden sakat çocuklar görülmüyorsa zamanında yapılan OPA aşısındandır. Kızamık, menenjit, yenidoğan tetonuzu, hepatite bağlı karaciğer sirozu-karaciğer yetmezliği görülmüyorsa yapılan aşılar sayesindedir. Çiçek hastalığı diye bir hastalık artık yoksa aşılar nedeniyledir. Bebek ölümlerinin binde 7’lere düşmesinde aşılamanın payı büyüktür. 20 milyondan fazla çocuğumuzun ölümü aşılarla engellenmiştir. Yeter mi?, tabi ki hayır aşı ile önlenebilir hastalıklardan hiçbir çocuğumuzu kaybetmemeliyiz. Değerli anne babalar,kendinizin,çocuklarınızın ve toplumun sağlığını riske atmamak için aile hekiminize başvurarak gebelik döneminde ve kronik hastalığınız olması durumunda yetişkin aşılarınızı ,gözümüzden sakındığınız bebek ve çocuklarınızın aşılarını yaptırınız. Ücretsiz yapılan bu değerli hizmeti önemseyiniz" dedi.
Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Bulutlu
Bugün
28 / 22 °C
Bulutlu
Cuma
27 / 21 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Cumartesi
24 / 21 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ev işleri sırasında ufak tefek kazalar olabilir. Mesela bir vazo, su bardağı vs. cam ürünleri kırıldığında, kırık cam parçalarını pamuk yardımı ile toplayınız. Cam kırıkların oluştuğu bölgeyi bir parça ıslatılmış pamuk ile siliniz, cam kırıkları ıslak pamuğa yapışacaktır.

Cam kırıklarını toplama;
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

DÜNYAMIZ
1977 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit kabinesini kurdu; Ancak, Ecevit hükümeti 3 Temmuz günü Meclis´ten güvenoyu alamadı.