Bakan Çavuşoğlu, 6 Ocak’ta Almanya’ya gidiyor
Bakan Çavuşoğlu, 6 Ocak’ta Almanya’ya gidiyor
Tarih: 3.1.2018 14:32:23/ 103okunma / 0yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile PKK’ya yönelik tedbirler alınması kapsamında bu yıl içinde önemli adımlar atacaklarını düşündüğünü belirterek, "6 Ocak’ta Sigmar Gabriel ile Hannover yakınlarında biraraya geleceğiz. O görüşmenin de önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Devlet Konukevi’nde aralarında İhlas Medya Grup Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın da bulunduğu gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Burada konuşan Çavuşoğlu, 2017 yılında çok yoğun, aktif bir dış politika izlediklerini, arabuluculuk inisiyatifine de eş başkanlık ettiklerini vurguladı. 2015 yılında rafa kaldırılan "Medeniyetler İttifakı Projesi"ni 2018’de tekrardan canlandırmak için İspanya ile eşleştiklerini bildiren Çavuşoğlu, "Bu yılın sonunda bir genel sekreter ataması yapacağız. İspanya Dışişleri Bakanı eş başkanı olacak. Artan ırkçılık, dehşet kendinen olmayana had safhaya geldi" ifadelerini kullandı.

"5 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanımız Fransa’ya gidecek"
Balkanlarda, Kafkasya’da güven artırıcı adımlarla çok yoğun çaba sarfettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, bu sene sadece Bakü’de 3’lü toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, yakın zamanda Belgrad’da Türkiye, Bosna, Sırbistan arasında üçlü toplantı hazırlığı yaptıkları bilgisini paylaştı. Çavuşoğlu, geçtiğimiz yılın pek iç açıcı bir yıl olmadığını dile getirerek, uluslararası gündemin yoğun olduğunu, bunların çoğunun da olumsuz gelişmeler olduğunu söyledi. Filistin davasını tarihten bu yana en güçlü savunan ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Esasen her şerde bir hayır vardır diyoruz. Böyle bir adıma karşı dünya adeta birleşti. Buna da Türkiye öncülük etti. Türkiye yalnız kalmadı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve Cumhurbaşkanımızın da girişimleriyle Vatikan’ın da tüm İslam ülkelerinin de desteği alındı. ABD’nin tek tek arayarak tehdit ettiğini öğrendik. ABD yönetimi Beyaz Saray’da bir ofis kurarak özellikle BM Güvenlik Konseyi’nde tüm ülkeleri arayarak tehdit etti. AB içinde de iki ülke maalesef konsensüsü bozdu. Sonuçta 6 ülke çekimser oy kullandı. Biz bütün şantajlara rağmen dik durduk. Biz yeri geldiği zaman da zorluklar karşısında dik durabiliyoruz. Bu dik duruşumuz tüm dünyanın takdirini kazandı. Herkes bizim gibi düşünüyor ama herkes Türkiye kadar cesur bir duruş sergileyemiyor. ABD’nin kararı reddedildi. Bugüne kadar tanımayan ülkelerin bile Filistin’i tanımasını sağladık. İnşallah bunu Avrupa’da da yoğun bir çabayla başlatacağız. 5 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanımız Fransa’ya gidecek. Filistin’e destek ve tanınması da önemli gündem konuları arasında yer alacaktır. Filistin’in haklarını bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"2018’de Suriye’de siyasi çözüme ağırlık vereceğiz"
Çavuşoğlu, Suriye’deki sorunların 2016’ya göre 2017’de daha iyi geçtiğini belirterek, çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması konusunda Türkiye’nin attığı adımların sonuçlarını aldıklarını kaydetti. Siyasi çözüm olmadığı taktirde bu katledilen mesafelerin bir anlamı olmayacağının altını çizen Çavuşoğlu, "2018’de siyasi çözüme ağırlık vereceğiz. Bir taraftan Astana, Soçi, diğer taraftan Cenevre sürecinin tekrar canlandırılması ama sonuç alıcı biçimde canlandırılmasını amaçlıyoruz. Astana ve Soçi’ye karşı çıkanlara şunu söylüyoruz. Bugüne kadar kaç zirve oldu, ne kadar sonuç alındı? Cenevre ilk toplantısında açıklanan sonuç bildirisi hariç sıfır. Astana, Cenevre ve Soçi’yi entegre ederek, sonuç almayı planlıyoruz. Şeffaf seçimler, herkesin katılmasını sağlamak. O zaman gerçek anlamda siyasi çözüme ulaşmış olacağız. DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadeleyi sürdüreceğiz. Katkı sağlayabilecek tüm aktörlerle görüşmelere şimdiden başladık" şeklinde konuştu.

"Masada ’güçlü olurum’ dedi ama masaya bile oturamadı"
Irak’taki gayri meşru referandum sürecinde net, açık ve ilkeli tavır sergileyen tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "Sadece neden karşı olduğumuzu değil, referandum olursa onların nelerle karşı karşıya kalabileceğini söyledik. Erbil’de Barzani’ye bugün yaşadıklarını tek tek söyledim. Masada ’güçlü olurum’ dedi ama masaya bile oturamadı. Tüm Kürtlerin arkasında olacağını zannetti, olmadı. Haklarını kaybetti. Kerkük’teki petrol kuyuları dahil. Burada biz diyalog yoluyla iki tarafın çözüme bakmasını istiyoruz. Türkiye, bu sorunun çözümü noktasında da rol oynayacak. Suriye’nin de Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde Irak’ın istikrara kavuşması için elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

"Yemen’de siyasi çözüm için aktif bir rol oynayacağız"
Çavuşoğlu, bölgede sadece Irak ve Suriye sorununun olmadığını, uzun zamandır devam eden Yemen sorununun özellikle insani bakımdan tam bir trajediye dönüştüğünü söyledi. Yemen’de silahlı bir çözümün olamayacağını artık tüm dünyanın gördüğünü ifade eden Çavuşoğlu, "Biz 2018 yılı içerisinde Yemen’de siyasi çözüm için aktif bir rol oynayacağız. Siyasi çözüm olmadan Yemen’de bir çözüm olmaz. Bu savaş yıllarca devam edecek. 2018 yılı içerisinde bizim önceliklerimizden biri olacaktır. Körfez bölgesindeki Katar krizini 2017’de aşamadık, 2018’de çözülmesi için katkı yapmaya, Kuveyt’in arabuluculuğunu desteklemeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
Terörle mücadelede Dışişleri Bakanlığı’nın aktif bir rol oynadığını, Avrupa’da PKK ile mücadelede, finansmanı konularında yoğun bir çaba sarfettiğini anlatan Çavuşoğlu, "Almanya ile PKK’ya yönelik tedbirler alınması kapsamında bu yıl içinde önemli adımlar atacağımızı düşünüyoruz. 6 Ocak’ta Sigmar Gabriel ile Hannover yakınlarında biraraya geleceğiz. O görüşmenin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim Almanya ile hiçbir problemimiz yok ama Almanya’nın bizimle problemi var. AB ile niye istemediklerini kapalı kapılar ardında bize söylüyorlar. ’Dengeyi siz bozarsınız’ diyorlar" açıklamalarında bulundu.
Çavuşoğlu, 2017 yılında FETÖ ile mücadeleyi bırakmadıklarını, tam tersine çabaları artırdıklarının altını çizerek şunları kaydetti:
"Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da FETÖ bizim için bir tehdittir. Yurt dışı kuruluşlarda FETÖ’nün temsilini engelledik. Kuruluşlardan attırdık. Şimdi sıra geldi AGİT’e. Şimdi bir panel oluşturuyoruz. Hangi sivil toplum kuruluşları katılacak katılmayacak onları belirleyeceğiz. FETÖ’nün kuruluşlarını ve okullarını kapatmak için çaba sarfettik, sonuçlar aldık. Okulları Maarif Vakfı devraldı. Pek çok FETÖ temsilcisini getirerek ülkemize teslim ettik. Tahmin ettiğinizden çok fazla sayıda FETÖ’cüyü getirip yargıya teslim ettik. FETÖ’cülere şunu çok iyi gösterdik. Dünyanın neresinde olursanız olun Türkiye Cumhuriyeti sizin ensenizde, sizi rahat bırakmayacak. Enes Kanter, dünya turuna çıktı. Singapur, Endonezya, Romanya gezdi. Ülkeleri gezdi, sonra sınır dışı edildi. 10’dan fazla ülkeyi ziyaret edip FETÖ propagandası yapacaktı. Buna fırsat vermedik. ABD’ye kaçmak zorunda kaldı. Nijerya, Kenya, Güney Afrika Tüm Afrika ülkelerinde bunların peşlerini bırakmıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz. İlettiğimiz taleplerin hiçbiri ABD tarafından karşılanmadı. Henüz kendisiyle ilgili bir soruşturma bile başlatılmadı. Gerekli delilleri kendilerine ulaştırdık. Bu darbeyi, darbe girişimini FETÖ, ABD’den yönetti. Darbe girişiminde rol alan kişilerin buradan ABD’ye gidip talimat aldığını, ABD bizden daha iyi biliyordur, detaylarını da biliyordur. ABD’nin ilave bir belgeye ihtiyaç duymaması gerekir. Kendi ülkesinden yönetilen bir darbe girişimini, kimin nasıl yaptığını ABD bizden daha iyi biliyordur. Bazı eyaletlerde başladı ama federal bir şey olmaması, milletimizin kafasındaki soru işaretlerini güçlendiriyor."
Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Bakan Çavuşoğlu Ocak Almanya gidiyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´li Vekil Portakal´a Sahip Çıktı
CHP´li Vekil Portakal´a Sahip Çıktı
Halkı galeyana getirip sokağa çıkmaya çağıran Fatih Portakal´a CHP´li vekilden destek gecikmedi
Ak Parti 3 İlde Aday Çıkarmayacak.İşte O İller
Ak Parti 3 İlde Aday Çıkarmayacak.İşte O İller
AK Parti´nin aday çıkarmayacağı 3 büyükşehir belli oldu
Abdullah Gül Parti Mi Kuruyor
Abdullah Gül Parti Mi Kuruyor
Abdullah Gül parti mi kuruyor? Yakınındaki isim konuştu
CHP Büyükşehir Adaylarını Açıkladı.İşte O İsimler
CHP Büyükşehir Adaylarını Açıkladı.İşte O İsimler
CHP´nin İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya adayları belli oldu
Erdoğan ve Bahçeli Ortak Miting
Erdoğan ve Bahçeli Ortak Miting
Numan Kurtulmuş´tan çarpıcı FETÖ çıkışı ´ABD´nin deport etmesi çok zor ancak..´
İşte CHP´nin Aday Listesi
İşte CHP´nin Aday Listesi
CHP İstanbul, Ankara, Adana, Antalya adaylarını açıklıyor işte o adaylar
Büyükşehirlerde Hangi Parti Önde.İşte Son Anket Sonucu
Büyükşehirlerde Hangi Parti Önde.İşte Son Anket Sonucu
Yerel seçim son anket sonucu! Adil Gür paylaştı, İstanbul ve Ankara´da kim, hangi parti önde?
Meclis´te Hulusi Akar Gerginliği
Meclis´te Hulusi Akar Gerginliği
TBMM´de kavga! Birbirlerine girdiler! ´Ziyaret etmeyen alçaktır´
Ak Parti´de Deprem,Ayaklanan İlçe Teşkilatı Görevden Alındı
Ak Parti´de Deprem,Ayaklanan İlçe Teşkilatı Görevden Alındı
AK Parti´de deprem! Hepsi görevden alındı
Altan: "50.Yıla İşportacılar Pazarı" 
Altan: "50.Yıla İşportacılar Pazarı" 
AK Parti Sultangazi Belediye Başkan Adayı Ramazan Altandan esnafları sevindiren haber. Altan,´ işyerlerinin önü işportacılarfan temizlenecek´
Ramazan Altan: "Her Sabah Duraklarda Çorba"
Ramazan Altan: "Her Sabah Duraklarda Çorba"
Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Ramazan Altan, Başkan seçildiği takdirde yapacağı çalışmaları hız kesmeden kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor.
Demirtaş´tan Ak Parti´ye Oy Verin çağrısı
Demirtaş´tan Ak Parti´ye Oy Verin çağrısı
Selahattin Demirtaş: AKP´ye oy verin!
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
Bulutlu
Bugün
6 / 3 °C
Bulutlu
Perşembe
8 / 5 °C
Bulutlu
Cuma
9 / 6 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Eiffel Kulesi´nin tepesine çıkana kadar 1792 basamak vardır

TARİİHİ ESERLER
1919 19/12/1805 Olay Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu Varşova´ya girdi. 19/12/1848 Ölüm İngiliz romancı Emily Bronte 19/12/1852 Doğum Albert Abraham Michelson, ABD´li Nobel Ödülü sahibi fizikçi (ö. 1931) 19/12/1861 Doğum İtalyan yazar Italo Svevo 19/12/1906 Doğum Sovyet devlet adamı Leonid Brejnev 19/12/1910 Doğum Jean Genet 19/12/1915 Doğum Edith Piaf 19/12/1918 Olay Bahçe, İslahiye, Hassa, Mamure, Osmaniye (Cebelibereket) işgal edildi. 19/12/1919 Olay Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye, Sivas´tan Ankara´ya hareket etti.
1987 Uluslararası Cumhuriyet Halter Turnuvası´nda Naim Süleymanoğlu ilk kez milli mayoyu giydi. 60 kiloda koparma (150 kg), silkme (188,5 kg) ve toplamda (337,5 kg) kendisine ait dünya rekorlarını yeniledi.