’’Çocuğunuzun başarısız olmasının nedeni disleksi olabilir’’
’’Çocuğunuzun başarısız olmasının nedeni disleksi olabilir’’
Tarih: 6.10.2017 11:47:20/ 139okunma / 0yorum

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şebnem Altınlı, çocuklarda öğrenme güçlüğünün nedeninin disleksi olabileceğini ifade etti.

Disleksinin dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğu olduğunu belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şebnem Altınlı, çocuklarda öğrenme güçlüğünün nedeni hakkında bilgiler verdi.

Disleksi hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Şebnem Altınlı, ’’İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Bu durum çocukların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Zeka düzeyi çok yüksek olan çocuklarda da görülmektedir. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Bu duruma en güzel örnek disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır; Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse gibi’’ dedi.

Çocuklarda disleksi belirtileri
Uzm. Dr. Altınlı, disleksi belirtileri şöyle sıraladı: Okumayı öğrenirken zorluk yaşama, okuma hızının beklenenin altında olması, yazarken harf atlama, bozuk yazma, okurken harf atlama, okurken kelimeleri değiştirerek okuma, okumakta zorlanma, yazarken zorlanma, harfleri birbirine karıştırma (b,d,p gibi), rakamları ters yazma (3-6-9 gibi), ’6-9’,’3-8’, ’7-4’ gibi rakamları birbirinden ayırt etmede zorluk yaşama, okuduğunu anlama ve anlatmada zorlanma, sıralı ezber gerektiren konuları ezberlemekte güçlük çekme. (Ayların sırası, haftanın günlerini sıralama), çarpım tablosunu ezberlerken veya ritmik sayarken zorlanma, renkleri karıştırma, sağı solu ayırt etmekte zorlanma, kendini, bir konu hakkında fikrini iyi ifade etmekte zorlanma, toplama ve çıkarma işaretini karıştırma, ayakkabılarını bağlama gibi motor becerilerde zorlanma, okula gitmek istememe, yazarken sıra, satır atlama, imla kurallarını uygun yazmakta zorlanma, noktalı ve noktasız harfleri yazarken ve okurken birbirine karıştırma’’.

Disleksi tedavisinde izlenilen yollar
Öğrenme güçlüklerine erken dönemde müdahale çok önemli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Altınlı, ’’Ne kadar erken fark edilirse o kadar kolay bu güçlük aşılabilir. İlaç ile tedavisi mümkün değildir, en etkili çözüm eğitimdir. Çocuğa uygulanan eğitim destek programında çocuğa konuları anlatmanın yanında konularda ona yardımcı olacak stratejiler öğretmemiz gerekir. Çocuğa anlatılan konular somutlaştırılarak verilmelidir. Çocuğun bilgileri uzun süreli belleğe atması için bolca tekrar yapılmalıdır. Çocuk psikiyatrisi, psikolog, özel eğitimci, okuldaki öğretmenleri ve aile iş birliği içinde olmalıdır’’ şeklinde konuştu.Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Maliye 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
Polis Akademisi Başkanlığı, 3 bin komiser yardımcısı alacağını açıkladı. Başvurular ile ilgili detaylar KPSS sonrasında netleşecek
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru ne zaman alacak?
17 Bin Bekçi  Alınacak
17 Bin Bekçi Alınacak
Emniyet Teşkilatı, 17 bin bekçi alınacağını duyurdu. Bekçi alımları için ilanın ne zaman yayımlanacağı ise henüz açıklanmadı.
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
İçişleri Bakanlığı 21 bin 187 TL ücretle sözleşmeli bilişim personeli alıyor
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Adalet Bakanlığı 17 bin yeni uzlaştırmacıyı sınavla alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Bakanlık Uzman Yardımcısı alımı için ilan yayınladı
1300 Kişi İşe Alınacak
1300 Kişi İşe Alınacak
Halkbank´tan bin 300 kişiye iş
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ağzı dar şişe kavanoz temizlemek için biraz deterjan biraz su bir kaşık pirinç katıp çalkalayınız.

AĞZI DAR ŞİŞE NASIL TEMİZLENİR
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
İnsana yemek için saldıran tek hayvanın ayı olduğunu biliyormusunuz

CANLILAR
622 Hazreti Muhammed ve beraberindeki ilk Müslümanlar, hicretlerini tamamlayıp Medine´ye vardılar: ´´Hicri Takvim´´in başlangıcı.