Dr. Yıldırım: "Her 100 meme kanserinden birisi erkek"
Dr. Yıldırım: "Her 100 meme kanserinden birisi erkek"
Tarih: 3.1.2018 15:33:33/ 103okunma / 0yorum

Toplumda "erkekler meme kanseri olmaz" şeklindeki anlayışın yanlış olduğunu belirten Opr. Dr. Kadir Yıldırım, her 100 meme kanseri hastasından birinin erkek olduğunu söyledi.
Meme kanseri konusunda bazı toplumda bazı yanlış inanışların olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinden Opr. Dr. Kadir Yıldırım, meme kanserinde yanlışların ne olduğunu ve doğru bilgileri açıkladı. Opr. Dr. Kadir Yıldırım’ın yaptığı açıklamada, meme kanserinde doğru ve yanlışlar şu şekilde:

“Yanlış: ’Memede görülen her kitle kanseri gösterir’
Doğrusu: Memede ele gelen kitlelerin yüzde 90’ı kanser değildir. Genç yaşlarda fibroadenom veya kist denen iyi huylu lezyonlar çok görülür. Orta ve ileri yaşlarda fibrokistik değişiklikler ele kitle olarak gelebilir.Kitlelerin ağrılı veya ağrısız olması bunun kanser olduğu anlamına gelmez.Ancak memede ele gelen farklı bir yapı veya kitlenin ne olduğunun mutlaka aydınlatılması gerekmektedir.Meme de kitle fark edildiğinde mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Yanlış: ’Meme kanseri risk faktörlerini içeren kişiler mutlaka kanser olur’
Doğrusu: Kadın olmak,ailede meme kanseri öyküsü,ileri yaş,geç menopoza girmek, erken adet görmek, çocuk doğurmamış olmak, süt vermemek, obezite, çevreden aldığımız radyasyon riski arttıran faktörler olarak sayılabilir.Bu nedenle kadınların risklerine uygun bir tarama programı öneriyoruz. Sonuçta, meme kanseri açısından risk unsurları taşıyan kadın mutlaka meme kanserine yakalanacak ya da tam tersi meme kanseri açısından risk unsurları taşımayan kadınlarda meme kanseri görülmeyeceğini söylemek mümkün değil.

Yanlış: ’Meme kanseri genç yaşlarda görülmez’
Doğrusu: Meme kanseri görülme sıklığı yaşla birlikte artmakta ancak 20’li 30’lu yaşlardaki genç kadınlarda da meme kanseri görüyoruz. Meme kanserinin her yaşta görülen bir hastalık olduğunu söylemekle beraber ileri yaşlarda görülme sıklığının arttığının altını çizmeliyiz.

Yanlış: ’Ailesinde ve akrabalarında meme kanseri tanısı konmuş kimse yoksa, meme kanseri olmaz’
Doğrusu: Meme kanserinin yüzde 10-15’i kalıtsal nedenlerle ortaya çıkar, geri kalan yüzde 85’inin genetikle bir ilişkisi yoktur. Eğer bir kişinin ailesinde kalıtsal meme kanserine neden olan gen mutasyonu varsa riski anlamlı ölçüde artar.Ancak,bir kişinin ailesinde meme kanseri yaşanmamış olması da meme kanseri görülmeyeceği anlamına gelmez.

Yanlış: ’Erkekler meme kanseri olmaz’
Doğrusu: Bu da yanlış bir bilgi. Her 100 meme kanseri hastasından birisi erkek. Özellikle kalıtsal meme kanseri ailelerinde olan erkeklerde meme kanseri daha sık görülüyor. Bu nedenle erkekler de memelerinde bir kitle fark ederlerse zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalı.

Yanlış: ’Meme kanseri olanlar ameliyatta tüm memesini kaybeder’
Doğrusu: Artık meme kanseri ameliyatlarında sıklıkla meme korunabiliyor.Meme koruyucu cerrahi ile tümör güvenli cerrahi sınırlarla çıkartılabilliyor.Ameliyat sonrasında geride kalan meme dokusunda tümör nüksü olmaması için ışın tedavisi (radyoterapi) almaları gerekiyor.Bazı hasta gruplarında ameliyat öncesi ya da sonrasında ilaç tedaviside gerekebiliyor.

Yanlış: ’Meme kanseri ameliyatlarından sonra mutlaka kadınların kolu şişer’
Doğrusu: Özellikle son yıllarda gelişen yeni teknolojilerinin de yardımıyla koltuk altındaki lenf bezlerine daha az müdahale ediyoruz.Koltukaltı ameliyatında, ameliyat öncesi işaretlenen lenf bezleri bulunup çıkartılıyor ve ameliyat sırasında patoloji uzmanı tarafından inceleniyor. Eğer lenf bezlerinde meme kanseri yayılımı saptanmazsa, ameliyata devam edilmiyor.Ama hastalığın koltuk altındaki lenf bezlerine de yayıldığını saptadığımız hastalarda lenf bezlerini tamamen temizliyoruz.

Yanlış: ’Ameliyat sonrası memenin dış görünüşü değişir’
Doğrusu: Son 20-30 yıldır meme kanserinin tedavisinde meme koruyucu cerrahi yapılması ve erken evrede yakalanan tümörlerde sadece kitleyi ve onun etrafındaki küçük bir sağlam meme dokusunu çıkarttığımız için,özellikle de tümörün yerleşimi uygun olduğunda, meme kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmış olduğu çıplak gözle bile fark edilemeyecek düzeyde olabiliyor."
Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Yıldırım meme kanserinden birisi erkek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Maliye 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
Polis Akademisi Başkanlığı, 3 bin komiser yardımcısı alacağını açıkladı. Başvurular ile ilgili detaylar KPSS sonrasında netleşecek
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru ne zaman alacak?
17 Bin Bekçi  Alınacak
17 Bin Bekçi Alınacak
Emniyet Teşkilatı, 17 bin bekçi alınacağını duyurdu. Bekçi alımları için ilanın ne zaman yayımlanacağı ise henüz açıklanmadı.
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
İçişleri Bakanlığı 21 bin 187 TL ücretle sözleşmeli bilişim personeli alıyor
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Adalet Bakanlığı 17 bin yeni uzlaştırmacıyı sınavla alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Bakanlık Uzman Yardımcısı alımı için ilan yayınladı
1300 Kişi İşe Alınacak
1300 Kişi İşe Alınacak
Halkbank´tan bin 300 kişiye iş
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çatlamış olan yumurtayı haşlamak için çatlayan yerine limon sürün ve yumurtayı bir kaşığın içine koyup kaynadıktan sonra 5 dakika haşlayın. Yumurtanız sorunsuz bir şekilde hazır olacaktır.

ÇATLAMIŞ YUMURTA
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Dünya nüfusunun %50 sinin hic telefonla konusmadigini biliyormuydunuz.

DÜNYA HAYATI
1988 Milli Eğitim Şurası´nda ilkokullara birinci sınıftan itibaren uygulamalı din dersi konması, üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine karışılmaması kabul edildi. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel kararı sonraki gün geri çevirdi.