Erbaş: “Yüce Allah, bizleri ilahi bir fermanla birbirimize kardeş kılmıştır”
Erbaş,40 müslüman ülkenin temsilcileri ile buluştu
Tarih: 24.8.2018 10:00:21/ 7600okunma / 0yorum

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ın daveti üzerine “İslam Ülkeleri Hac Organizasyon Başkanları Bayramlaşma Buluşması” 40´a yakın ülke temsilcisinin katılımıyla Mekke´de yapıldı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ın daveti üzerine “İslam Ülkeleri Hac Organizasyon Başkanları Bayramlaşma Buluşması” Mekke´de yapıldı. Kuran´ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür etti. Temsilcilerin Kurban Bayramını tebrik eden Başkan Erbaş, “Kurban Bayramının birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin pekişmesine, bütün insanlık için barış, güven ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Hakk´tan niyaz ediyorum” dedi.
“Yüce Allah haclarımızı makbul ve mebrur eylesin” niyazında bulunan Başkan Erbaş, konuşmasında şu başlıklara değindi:
“Hac, Müslümanların iman ve tevhid ekseninde bir araya geldiği evrensel bir kardeşlik buluşmasıdır”
Sayısız hikmetleri ve güzellikleri içinde barındıran Hac, varoluş gayemizi yeniden idrak etmemizi sağlayan büyük bir ibadettir. Her menasikinin ifade ettiği mana ile bize kulluk bilincini, insani değerleri, güzel ahlakı öğretir. Müslümanların, kardeşlik, dayanışma, paylaşma, hoşgörü, sabır gibi değerlerle kendilerini yeniden imar ve inşa etmelerini sağlar. Her sene dünyanın her yerinden Müslümanların iman ve tevhid ekseninde bir araya geldiği evrensel bir kardeşlik buluşmasıdır.
“Yüce Allah, bizleri ilahi bir fermanla birbirimize kardeş kılmıştır”
Burada daha yakından müşahede ediyoruz ki, dillerin ve renklerin farklılığı Allah´ın ayetlerindendir. Bizleri ilahi bir fermanla birbirimize kardeş kılmıştır. Huzurunda eşit fertler olduğumuzu, “takva” dışında bir ölçünün olmadığını öğretmiştir. O´nun Son Resûlü Hz. Muhammed Mustafa, Müslümanları bir bedenin organlarına benzeterek bir müminin acısını ve derdini bütün müminlerin hissedeceğini söylemiştir. Kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen bir Müslüman´ın kâmil bir mümin olamayacağını ifade etmiştir. Dolayısıyla bizler, bir vücudun azaları gibi birbirine duyarlı, bir binanın tuğlaları gibi birbirine bağlı ve bir tarağın dişleri gibi yan yana olmalıyız. Hac, bu bilinci ve ahlakı bize hatırlatan ve canlı tutan büyük büyük bir imkân ve ibadettir.
“İslamofobi ve İslam adına terör estiren küresel projelerin ürettiği taşeron terör örgütlerle mücadele etmeliyiz”
Bugün, sosyal, kültürel, siyasi ve iktisadi açılardan devasa krizlerin kuşatması altında olan dünyamız, tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Bizler biliyoruz ki; yaşanan bütün sorun ve krizlerin çözümü, İslam´ın hak, hukuk, rahmet ve merhamet ilkelerinin insanlıkla yeniden buluşturulması ile mümkündür. Ancak insanlığın muhtaç olduğu bu değerleri dünyaya tanıtması gereken İslam dünyası da zor ve sıkıntılı süreçlerden geçmektedir. Dolayısıyla; Bir yandan, esasında İslam düşmanlığı projesi olarak ardında kirli çıkar ilişkileri ve ırkçılık barındıran ve İslam´ı, şiddet ve terörü besleyen bir ideoloji gibi göstermeye çalışan islamofobi endüstrisi ile mücadele etmemiz gerekiyor. Diğer taraftan, inancımızın en mukaddes değerlerini ve kavramlarını istismar eden, İslam adına terör estiren, Müslüman beldeleri harabeye çeviren, barış ve esenlik dini İslam´a, birlik ve beraberliğimize en büyük kötülüğü yapan, güç ve iktidar savaşlarının, sinsi küresel projelerin ürettiği taşeron terör örgütleri ile mücadele etmemiz gerekiyor.
“Müminlerin vahdetini ve gücünü kaybetmesi için yapılan faaliyetlere karşı önlem almalıyız”
Aynı şekilde, etnik farklılıklar, rahmete ve kolaylığa vesile olan mezhebî ve meşrebî farklılıklar üzerinden fitne ve kavga üretilerek müminlerin bölünüp parçalanması, vahdetini ve gücünü kaybetmesi için yapılan faaliyetlere karşı önlem almamız gerekiyor. Bütün bunlar, aramızdaki iletişim ve güveni güçlendirmemizi, daha çok bir araya gelmemizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmemizi daha önemli hale getiriyor.
“Güçlü ve müreffeh bir İslam dünyası insanlığın vicdanı ve umudu olacaktır”
İslam ümmeti olarak bizler, kendi aramızda beraberlik ve dayanışmayı güçlendirdiğimizde, imkânlarımızı birleştirerek ortak çalışmalarımızı geliştirdiğimizde coğrafyamızdaki birçok sorun kolayca çözülebilecektir. Güçlü ve müreffeh bir İslam dünyası aynı zamanda bütün insanlığın huzur ve güvenini de temin edecek, hak, hukuk, adalet, emniyet arayan insanlığın vicdanı ve umudu olacaktır. Bunun için Müslüman ülkelerin ve toplulukların dinî kurumları ve kuruluşları olarak daha yakın ilişki içinde olmalıyız. Tecrübelerimizi paylaşmak, din hizmeti ve eğitimi alanında işbirliğini geliştirmek güncel dinî meselelere ortak çözümler üretmek gibi çalışmalarımızı geliştirmeliyiz.
Bu vesileyle sizlerin ve ülkelerinizde bütün kardeşlerimizin mübarek kurban bayramlarını tekrar tebrik ediyor, buradaki hacılarımızın sağlık ve selamet içinde ülkelerine dönmelerini Yüce Allah´tan niyaz ediyorum.
Hac İdare Merkezi´nde düzenlenen davete, Filistin, Afganistan, Sudan, Suriye, Irak, Kuveyt, Rusya, İran, Yemen, Bulgaristan, Zimbabve, Namibya, Özbekistan, Kazakistan, Bosna Hersek´inde aralarında olduğu 40´a yakın ülkeden temsilci katıldı.

Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır

Toz bırakan toz bezleri;
Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..

Hz. Muhammed
Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

DÜNYAMIZ
1999 Terör örgütü PKK (Kürdistan İşçi Partisi) lideri Abdullah Öcalan, Kenya´nın başkenti Nairobi´de yakalandı ve Türkiye´ye getirildi. PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan´ın Türk güvenlik güçlerince yakalanmasının ardından, örgüt taraftarları Avrupa çapında elçilik işgalleri ve rehin alma eylemlerine giriştiler.