İmam Hatiplerde YKS Tedirginliği
YÖK´ün açıkladığı YKS sınavında İHL´lere ikinci sınıf muamelesi yapıldığı ortaya çıktı..
Tarih: 21.10.2017 12:12:32/ 249okunma / 0yorum

 

Acil bir önlem alınmazsa ağır bir mağduriyetle karşı karşıya kalınacak!

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından kamuoyuna açıklanan yeni üniversite giriş sınavının ortaya çıkan detayları adeta imam hatip liselerini üniversite girişte tırpanlıyor. Açıklanan sınavın ilk oturumunda başta din kültürü olmak üzere tarih, coğrafya, felsefe testlerinin olmayışı, sözel bölümdeki öğrencileri sınavda geriye düşürürken, İHL öğrencileri de bundan en çok etkilenenler olacak.

Dezavantajlı duruma düşecekler...

Yeni açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sistemine göre okullarda tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin önemi kalmıyor, coğrafya dersinin de önemi azalıyor. Çünkü bütün öğrencilerin ortak aldığı bu derslerden yeni sınav sisteminde baraj niteliğinde olan birinci oturumunda soru sorulmayacak. Yani bu oturum sadece Türkçe ve matematiği kapsayan sorulardan oluşacak. Yerleştirmeye yüzde 40 etkisi olacak ilk sınavda söz konusu testlerin olmayışı sözel bölümdeki öğrencileri ve özellikle imam hatip lisesi öğrencilerini dezavantajlı duruma düşürecek.

SÖZEL ALANA MAHKÜM EDECEK

ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça, konuyu gazetemize değerlendirerek, "Bu yeni sınav sistemi İHL öğrencilerini ya baştan sözel alana mahküm edecek ya da fen ve Anadolu liseleri karşısında dezavantajlı konuma düşürecek" dedi.

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Saraç tarafından kamuoyuna açıklanan yeni üniversite giriş sınavının ortaya çıkan detayları adeta İmam Hatip Liseleri´ni üniversiteye girişte tırpanlıyor. Açıklanan sınavın ilk oturumunda başta din kültürü olmak üzere tarih, coğrafya, felsefe testlerinin olmayışı, sözel bölümdeki öğrencileri sınavda geriye düşürürken, İHL öğrencileri de bundan en çok etkilenenler olacak.

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulan yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili ortaya çıkan detaylar sistemi şimdiden tartışmaların odağına yerleştirdi. YKS´nin ilk oturumunda din kültürü, Tarih, coğrafya ve felsefe Grubundan oluşan Sosyal Bilimler Testi´nin olmayışı, öğrencileri bu alanlardan uzak tutacak. Yerleştirmeye yüzde 40 etkisi olacak ilk sınavda söz konusu testlerin olmayışı sözel bölümdeki öğrencileri ve özellikle imam hatip lisesi öğrencilerini dezavantajlı duruma düşürecek. Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, açıklanan yeni YKS sınavının yetkili kurullarca incelendiğini aktararak, birtakım eksikliklerin olduğunu ifade etti. Akça, eksikliklerin eğitim sisteminde olumsuz sonuçlar doğuracağını kaydederek, uyarılarının YÖK ve ÖSYM tarafından dikkate alınmalarını istedi.

İLK OTURUMDA EKSİKLİKLER VAR

Akça, "Yeni sınav sisteminin temel handikapları" olarak tabir ettiği eksikliklerin en önemlisinin sosyal bilimler testi eksikliği olduğunu ifade etti. Akça, "Yeni açıklanan üniversite giriş sınav sistemine göre okullarda tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin önemi kalmıyor, coğrafya dersinin de önemi azalıyor. Çünkü bütün öğrencilerin ortak aldığı bu derslerden yeni sınav sisteminde baraj niteliğinde olan birinci oturumunda soru sorulmayacak. Yani bu oturum sadece türkçe ve matematiği kapsayan sorulardan oluşacak. İkinci oturumda ise tarih, felsefe, din kültürü ve coğrafya derslerinden az sayıda soru sorulacak ve bu sorulardan sadece sözel alanda tercih yapacak öğrenciler sorumlu tutulacak" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER OKUL DIŞINA İTİLECEK

Akça, sınav sisteminin bir diğer eksikliğinin de öğrencileri farklı alanlardaki derslerden uzak tutacağı endişesi olduğunu açıkladı. Akça, "Ancak getirilmek istenen sınav modeli, verilen bu derslerden bir kısmıyla ilgili öğrencilere hiçbir aşamada soru sormamayı hedefliyor. Bu durumun doğal sonucu olarak öğrenciler alanı dışındaki derslere odaklanmayacaklar ve hatta bu dersleri zaman kaybı olarak görecekler. Sona doğru fikir değiştirip farklı bir alandan tercih yapmayı isteyecek öğrenciler yine okul dışında çözümlere yöneleceklerdir" dedi.

İLK OTURUMA SOSYAL BİLİMLER TESTİ EKLENSİN

Akça açıklamasının son bölümünde ise yeni sınav sisteminin en azından en büyük eksikliği olan ilk oturumundaki sosyal bilimler testinin eklenmesini talep ettiklerini söyledi. Temel Yeterlilik Testi olarak tabir edilen ilk oturumda yer alan Türkçe ve Temel Matematik testlerine 40 sorudan oluşan Sosyal Bilimler Testi´nin eklenmesini isteyen Akça, "Sınavın birinci oturumuna mutlaka YGS´de olduğu gibi ortak derslerin tamamından sorular eklenmelidir" diye konuştu.

DİN DERSİ DİĞER DERSLERİN PEKİŞTİRME SAATİNE DÖNÜŞECEK

Akça, liselerde sözel bölümü tercih eden binlerce öğrencinin de sınavdan olumsuz yönde etkileneceğini ifade ederek, "Sözel alandan tercih yapacak öğrenci sayısı ise sınava girecek öğrencilerin sadece yüzde 20´sini oluşturuyor. Bu yüzde 20´lik öğrenci grubunun üniversiteye yerleşme oranının düşük olduğu da göz önünde bulundurulursa, ülkemizde yükseköğretime yerleşecek öğrencilerin neredeyse tamamı sosyal bilimlerden uzak kalmış olacaklar. Özel okullar, fen liseleri ve Anadolu liselerinde sözel alan öğrencisi bulunmuyor. Kısaca; Tıp, mühendislik, hukuk, siyasal, işletme, iktisat ve çoğu öğretmenlik bölümlerini tercih edeceklere tarih, felsefe ve din dersleri sorulmayacak. Bu durumda liselerde tarih, felsefe ve din derslerinin okutmak adeta imkansız bir hale gelecektir. Programlarda bu dersler olsa dahi diğer derslerin pekiştirme saatine dönüşecektir" ifadelerini kulandı.

İMAM HATİPLİLER DEZAVANTAJLI KONUMA DÜŞECEK

ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça, İHL´lere 28 Şubat sürecinde uygulanan katsayı adaletsizliğini hatırlatarak, açıklanan yeni sisteminde İHL´leri olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi. Akça, "Bu yeni sınav sistemi İHL öğrencilerini ya baştan sözel alana mahkum edecek ya da fen ve Anadolu liseleri karşısında dezavantajlı konuma düşürecek. Çünkü İHL´lerde sayısal alanı oluşturan matematik, fizik, kimya, biyoloji derslerinin ders saati sayısı Fen ve Anadolu liselerinin sayısal bölümlerine göre daha azdır. Sınavın birinci oturumunda da bu derslerden sorulmayınca bu dersler daha da önemsizleşecektir. İHL öğrencilerinin sayısal alanda başarı yakalama imkanı daha da azalacaktır. İHL öğrencileri ya baştan sayısal alana hiç yönelmeyecekler ya da bu alanda ciddi bir desteğe ihtiyaç duyacaklardır. Bu durum eski zamanda olan katsayı adaletsizliğine benzer bir mağduriyet doğuracaktır" diye uyarıda bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İmam Hatiplerde Tedirginliği
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KYK Yedek Yurt Sonuçları Açıklandı
KYK Yedek Yurt Sonuçları Açıklandı
KYK 2. yedek yurt sonuçları açıklandı e devletten sorgulanıyor
AÖF Kayıt Yenileme Bugün Başladı
AÖF Kayıt Yenileme Bugün Başladı
AÖF kayıt yenileme işlemleri! 2018 Açıköğretim Fakültesi AÖF kayıt yenileme tarihleri ne zaman? AÖF kayıt yenileme harç ücreti
YÖKDİL Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
YÖKDİL Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
YÖKDİL sınav soru cevapları ne zaman yayınlanacak sorusu 22 Eylül Cumartesi günü YÖKDİL sınavına girecek adayların gündeminde
AÖF ikinci üniversite başvuru kayıtları uzatıldı!
AÖF ikinci üniversite başvuru kayıtları uzatıldı!
Anadolu Üniversitesinin AÖF sisteminde yer alan sınavsız "ikinci üniversite" programının başvuru kayıt tarihleri uzatıldı. İşte son AÖF kayıt tarihi...
2018-2019 Öğretim Yılı Ne Zaman Başlayacak
2018-2019 Öğretim Yılı Ne Zaman Başlayacak
Okul açılış ve tatil tarihleri açıklandı
Liseler İçin 3.Nakil Sonuçları Açıklanıyor
Liseler İçin 3.Nakil Sonuçları Açıklanıyor
3´üncü nakil dönemi sonuçları bugün açıklanacak
Erdoğan İmzaladı,Staj Ücreti 3 Dönem Uzatıldı
Erdoğan İmzaladı,Staj Ücreti 3 Dönem Uzatıldı
Staj için yeni karar alındı
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımında Takvim Netleşti
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımında Takvim Netleşti
20 bin Öğretmen atamasında flaşh gelişme
DGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor
DGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor
DGS tercihleri 29 Ağustosta´ta başlayacak
DGS Sonuçları İçin Tıkla
DGS Sonuçları İçin Tıkla
DGS 2018 sonuçları açıklandı! DGS 2018 sınav sonucu sorgulama
YÖK´ten Bedelli Müjdesi
YÖK´ten Bedelli Müjdesi
Yükseköğretim Kurumu (YÖK), bedelli askerlik yapacak öğrencilerle ilgili açıklama yayımladı
Öğretmenlere KPSS Müjdesi
Öğretmenlere KPSS Müjdesi
KPPS puanları kaç yıl geçerli? Öğretmen adaylarına müjde
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
Güneşli
Bugün
25 / 19 °C
Fırtına
Salı
22 / 16 °C
Sağanak
Çarşamba
17 / 15 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. Çiviyi öyle çakın, böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız.

DUVARA ÇİVİ ÇAKARKEN
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
1987 Süleyman Demirel, Doğru Yol Partisi Olağanüstü Kongresinde oy birliğiyle genel başkan seçildi. Demirel,12 Eylül askeri darbesi sonrası, siyasete resmen döndü.