İşte Osmanlıyı Bitiren Anlaşma
İşte Osmanlı´nın çökmesine neden olan anlaşma!
Tarih: 30.4.2017 10:40:14/ 147okunma / 0yorum

 

Türkiye ile Almanya arasında 2 Ağustos 1914´te imzalanan “İttifak Anlaşması”nın mevcudiyeti bilinirdi ama orijinal metni ile Alman İmparatoru Wilhelm´in onay belgeleri bugüne kadar ortaya çıkmamıştı. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri´nde önceki gün açılan “Muahedeler”, yani “anlaşmalar” bölümündeki 463 adet evrak arasında Osmanlı İmparatorluğu´nun çökmesine sebep olan bu “uğursuz” anlaşma da var. Anlaşmayı Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı yazdı

İstanbul´´daki Başbakanlık Osmanlı Arşivleri´nde önceki gün yeni ve çok önemli bir bölüm araştırmacıların hizmetine açıldı: “Muahedeler”, yani “anlaşmalar” bölümü, yahut arşivcilik deyimi ile “fon”u..

“Muahedeler fonu”nda Osmanlı İmparatorluğu´nun asırlar boyunca çeşitli ülkelerle yaptığı 463 adet anlaşmanın imzalı orijinal nüshaları bulunuyor ve bu anlaşmalardan bazıları, son dönem Osmanlı Tarihi ile ilgili birçok bahsin yeniden ele alınmasını gerektirecek derecede önem taşıyor.

Meselâ, Türkiye ile Almanya arasında 2 Ağustos 1914´te imzalanan ama şimdiye kadar “gizli” ve “uğursuz” diye bilinen Fransızca olarak kaleme alınmış meşhur “İttifak Anlaşması”...

Türkiye ile Almanya arasında 2 Ağustos´ta İstanbul´da imzalanan “gizli” ve “uğursuz” anlaşmanın ilk ve son sayfaları. Anlaşmanın altında Sadrazam Said Halim Paşa ile İstanbul´daki Alman Büyükelçisi Baron Wangenheim´ın imzaları var.

TEK DEĞİL, BİRÇOK ANLAŞMA VAR

Osmanlı Devleti´nin sadrazamı, yani başbakanı Said Halim Paşa ile İstanbul´daki Alman Büyükelçisi Baron Hans VonWangenheim tarafından Said Halim Paşa´nın Yeniköy´deki yalısında imzalanan anlaşma hakkında bugüne kadar çok şey söylenmiş, 1919´dan itibaren bazı maddeleri tam olarak olmasa bile meâlen yayınlanmış ama orijinal metin ile Alman İmparatoru İkinci Wilhelm´in Berlin´de imzalayıp gönderdiği onay belgesinin aslı ortaya çıkmamıştı.

Osmanlı Arşivleri´nin araştırmacılara iki gün önce açılan “Muahedeler” fonundaki 463 adet evrak arasında yeralan “MHD. 437/9/2” numaralı belge, işte hep merak edilen bu “uğursuz” anlaşmanın aslı ve hemen yanında Alman İmparatoru´nun gönderdiği onay belgesinin orijinali var! 2 Ağustos Anlaşması´nın bazı maddelerinde değişiklikler yapılması maksadı ile imzalanmış diğer anlaşmalar, bunların onay belgeleri ve Said Halim Paşa´nın ardından sadrazam olan Talât Paşa´nın yine Almanlar ile yaptığı ve maddelerinde “gizli tutulacağı” ibâresinin yazılı olduğu diğer anlaşmalar da arşivde aynı serinin içerisinde yeralıyorlar.

Alman İmparatoru İkinci Wilhelm´in, Türkiye ile Almanya arasında yapılmış gizli bir anlaşmayı tasdik belgesi.

HERŞEY YENİDEN YAZILMALI

Sekiz maddelik anlaşmanın tam metnini burada vermeme gerek yok, kısaca söyleyeyim: Türkiye ile Almanya arasında sıkı bir ittifak kuruluyordu, üçüncü ülkenin anlaşmanın taraflarından birine saldırması hâlinde bu saldırı diğer tarafa da yapılmış olarak değerlendirilecekti, Türkiye´deki Alman askerî heyeti savaş durumunda Türkiye´nin emrine verilecek, Almanya ayrıca bir Rus tehlikesine karşı Türkiye´ye silâhlı destek sağlayacaktı.

Osmanlı Arşivleri´nde yeni açılan fondaki belgeler arasında bu uğursuz anlaşmadan sonra yakın tarihin yeniden yazılmasını gerektirecek daha neler var, neler...

Anlaşmanın imzalanmasından bir hafta sonra, 9 Ağustos 1914´te Osmanlı Hükümeti´nin anlaşma ile ilgili kararı.

HABER VERİLEREK IMZALANMIŞ

Birkaç örnek vereyim: Şimdiye kadar yayınlarda genellikle anlaşmanın İttihad ve Terakki´nin başta Enver Paşa olmak üzere önde gelen birkaç lideri tarafından padişaha ve hükümete haber verilmeden gizlice imzalandığı ve bu işin bir oldu-bittiye getirildiği ileri sürülürdü.

Ortaya yeni çıkan belgeler bu iddiaların tamamının yanlış olduğunu, zamanın hükümdarı Sultan Reşad´ın Said Halim Paşa´ya anlaşmaları imzalaması için önceden yetki belgesi verdiğini, konunun hükümette her yönü ile görüşüldüğünü, hattâ Almanlar´ın ittifak anlaşmalarına dayanarak Türkiye´nin askerî ve siyasî işlerine müdahalelerine göz yumulmaması konusunda bile karar alındığını gösteriyor.

Ama, netice malûm: Anlaşmayı imzalamamızdan üç ay sonra Dünya Savaşı´na girdik ve imparatorluğumuz dört sene sonra gümbür gümbür yıkıldı!

Yukarıda da söyledim: Osmanlı Arşivleri´nde araştırmaya yeni açılan bu belgeler sayesinde Birinci Dünya Savaşı´na girişimizin gerçek öyküsü artık kaleme alınabilecek ve belge yokluğundan dolayı düşülen bazı hatalar rahatça tashih edilebilecek, hattâ ben de kitaplarımdaki bazı belirsizlikler ile yanlışları düzeltebileceğim...

BU DA, TÜRKİYE´NİN TESLİM VE İŞGAL BELGESİ OLAN MONDROS MÜTAREKESİ´NİN ASIL NÜSHASI 

Yahya Kemal´in “1918” isimli gayet içli bir şiiri vardır ve şiirin sonlarına doğru “Ateş ve kanla siler bir gün ordumuz lekeyi / Bu, insanoğluna bir şeyn (leke) olan Mütareke´yi” der.

Şiir, Birinci Dünya Savaşı´nın cephelerinde ardarda yenilmemizden sonra 30 Ekim 1918´de imzalamak zorunda kaldığımız Mondros Mütarekesi´nin sebep olduğu hüzünle yazılmıştır. Şair, bu mütarekenin insanoğlu için bir “leke” olduğu ama ordumuzun günün birinde bu lekeyi temizleyeceği inancını ümidle ifade etmektedir...

Yahya Kemal´in ümidi dört sene sonra hakikat olacak ve ordumuz 30 Ağustos 1922´de mütarekeyi şairin söylediği gibi kan ve ateşle ortadan kaldıracaktır!

Osmanlı Arşivleri´nde “HR-SYS 2305/85” numaralı dosyada 14 adet evrak, daha doğ- rusu Türk Tarihi´nin en acı belgelerinden biri bulunuyor: Osmanlı İmparatorluğu´nun çöküşünün resmî belgesi olan Mondros Mütarekesi´nin orijinali...

Bu 14 adet evrakın yedi adedi mütarekenin Türkçe tercümesi, ikisi o zamanın resmî gazetesi olan Takvim-i Vekayî´de yayınlanmış metin, geri kalan beş sayfa ise orijinal İngilizcesi... İngilizce metnin son sayfasında ıslak imzalar var: Mütarekeyi müttefikler adına imzalayan Akdeniz´deki İngiliz Filosu Başkumandanı Amiral Somerset Arthur Gough-Calthorpe´un, Osmanlı İmparatorluğu adına da Denizcilik Bakanı Rauf Bey´in, yani Rauf Orbay´ın, Dışişleri Müsteşarı Reşad Hikmet ile Kurmay Binbaşı Sadullah Beyler´in imzaları.

YAHYA KEMAL´IN HÜZNÜ

İlk maddesi “Çanakkale ve İstanbul Boğazları´nın açılıp Karadeniz´e geçişin sağlanması, bu boğazlardaki kalelerin müttefikler tarafından işgali...” diye başlayan anlaşmada Türk Ordusu´nun ve bütün askerî varlığımızın derhal teslim olması kabul ediliyor, meşhur yedinci maddede de “Müttefikler kendi güvenliklerini tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması hâlinde herhangi bir stratejik noktayı işgal etme hakkına sahiptirler” deniyor.

Anadolu´nun birçok bölgesi ve İstanbul işte bu maddeye dayanılarak işgal edilmişti!

Yahya Kemal´in hüznünü belki sizler de hissedebilirsiniz diye düşünerek Osmanlı İmparatorluğu´nun teslim olmasının, yıkılışının, çöküşünün ve ortadan kalkmasının belgesi olan Mondros Mütarekesi´nin pek bilinmeyen orijinal metninin imza sayfasını burada yayınlıyorum.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşte Osmanlıyı Bitiren Anlaşma
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEMSAN, 63 işçi alacak
TEMSAN, 63 işçi alacak
Temsan,işçi alımı için ilana çıktı
TCDD 295 işçi alacak
TCDD 295 işçi alacak
TCDD Daimi işçi alacağını duyurdu
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Ekonomin kilit kurumlarının başında gelen Merkez Bankası ve BDDK toplam 74 personel alacak. 74 personelin 32´si BDDK´ya 42´si de Merkez Bankası´na alınacak. Merkez Bankası´na alınacak personelin 30´u ise güvenlik gürevlisi olacak. İki kurumun verdiği ilan
Yüksek Seçim Kurulu 715 Personel Alacak
Yüksek Seçim Kurulu 715 Personel Alacak
TBMM´de bu hafta içinde Yüksek Seçim Kurulu´nun (YSK) teşkilat yapısında değişiklik öngören teklif görüşülecek
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
2017 KPSS´siz KPSS sınavsız 30 bin 800 personel memur alım başvuru şartları nedir
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 2018 Yılında 1.500 ASDEP Personeli Alımı Yapacak
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamu kurumlarına memur, işçi ve diğer kamu personeli olmak üzere 3 statüde alım yapılacak.
Merkez Bankası, 12 Ekonomist Alacak
Merkez Bankası, 12 Ekonomist Alacak
Merkez Bankası, 12 ekonomist istihdam edileceğini bildirdi.
5 İl KPSS´siz Bekçi Alacak
5 İl KPSS´siz Bekçi Alacak
KPSS´siz 3 bin 150 bekçi alınacak
140 Bin Eleman Aranıyor
140 Bin Eleman Aranıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı istihdam seferberliğiyle 2 milyonu aşkın kişi iş sahibi olurken, 140 bin elemanın arandığı da belirtildi.
ÖSYM Sözleşmeli Personel Alacak
ÖSYM Sözleşmeli Personel Alacak
ÖSYM sözleşmeli bilişim personeli alımı yapıyor!
Kamuya 74 Bin Personel Alınacak
Kamuya 74 Bin Personel Alınacak
Yeni Orta Vadeli Program açıklandı.
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:25 08:11 13:08 15:29 17:47 19:20
İstanbul
Parçalı bulutlu
Bugün
15 / 11 °C
Bulutlu
Çarşamba
15 / 11 °C
Güneşli
Perşembe
15 / 11 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çatlamış olan yumurtayı haşlamak için çatlayan yerine limon sürün ve yumurtayı bir kaşığın içine koyup kaynadıktan sonra 5 dakika haşlayın. Yumurtanız sorunsuz bir şekilde hazır olacaktır.

ÇATLAMIŞ YUMURTA
Kontrollü Ihanet Kontrolsüz Sadakatten Iyidir.

ANONIM
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
2003 Azerbaycan´ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, tedavi gördüğü ABD´de vefat etti.