Kayyumlar Ne Kadar Başarılı.İşte Güneydoğu Anketi:
Güneydoğu Belediyelerine atanan kayyumlar ne iş yapıyor.Halk memnun mu.İşte soruların cevapları
Tarih: 25.12.2017 11:38:42/ 218okunma / 0yorum

 

Güneydoğudan sürpriz anket
 
Güneydoğudan sürpriz anket
Bölge insanının etnisitesinden dolayı bir ayrıma tabi tutulduğuna inanma oranı ülke bütünlüğü açısından çok önemli. Bu oranın bölgede siyaset yapan terör örgütüyle özdeş siyasi partinin oy oranıyla benzerlik göstermesi dikkat çekicidir. Elbette bölgede bu anlamda ayırım yapan zihniyetlere karşı topyekün mücadele edilmelidir. Bölgede özellikle PARALEL YAPI mensuplarının bölge insanlarını devlete karşı kışkırtılmak amaçlı "Kürtlere ayırım yapılıyor" propagandaları dikkatle gözlemlenip bu tür kişilerle mücadeleye hız verilmelidir.
 
Yine de; bölgede sırf etnik kökeninden dolayı insanların ayrıma tabii olduğu algısının bölgede siyaset yapan terör örgütünün siyasi uzantısı siyasi partinin kendi mensuplarını kontrol altında tutma adına oluşturduğu bir algı olarak da görmek gerekir.
 
Güneydoğudan sürpriz anket
Bölgede devam eden operasyonlara halk desteği şüphesiz çok önemlidir. Halk ilk kez bu operasyonların başarılı olacağına bu kadar net inanmış durumdadır. Ancak bu operasyonların sonuna kadar gitmeyeceği endişesi mutlaka giderilmelidir. Operasyonların başarısından ziyade yarıda bırakılacağı endişesini araştırmamıza katılan hemen vatandaşta gördük. Bu endişenin nedeni ise; geçmiş yıllarda başlayıp yarım kalan bazı operasyonların hatırlanması ve devlet istese terörü çoktan bitirirdi şeklinde halk arasında şehir efsanesine dönüşen bir kısım algı yönetimlerinin yansıması cümlelerde saklı. Dolayısıyla özellikle bu aşamada devleti temsil eden kaymakamdan Cumhurbaşkanına herkeste aynı netlikte TERÖRLE MÜCADELE ADINA BU OPERASYONLARDA SONUNA KADAR AYNI KARARLILIKLA GİDİLECEĞİ vurgulanmalıdır.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun bölgeye sık sık gitmesi ve halkla yakın teması özellikle pek çok kişi tarafından takdirle ifade edilmektedir.
 
Operasyonların sonuçlandığı her noktada KENTSEL DÖNÜŞÜM ve diğer fiziki yapısal düzenlemeler hız kazanmalı ama daha önemlisi; bölge insanına yönelik mutlaka bir GÖNÜL RESTORASYONU yapılmalıdır.
 
 
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Kayyum atanan 3 Büyükşehir Statüsündeki şehirde kararsızların matematiksel dağılımında ortaya çıkan başarılı görülme hali; özellikle PKK ve uzantısı siyasi yapının yoğun anti propagandasına rağmen bölge insanının hizmete desteğini göstermesi bakımından önemlidir. Elbette çok daha yüksek başarı algısı için bölge insanının farklı beklentileri de; var olan eleştirileri de dikkate alınarak o eleştirileri izale edici çalışmalara yoğunlaşılmalıdır.
 
 
Güneydoğudan sürpriz anket
 
 

Kayyum performanslarına yönelik sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplar incelendiğinde;

Büyükşehir statüsünde olmayan Bitlis, Şırnak, Batman, Tunceli, Ağrı Siirt, Hakkari illerine atanan kayyumlar konusunda da yapılan hizmetler itibarıyla genel bir memnuniyet dikkat çekerken; özellikle bölgede etkin PKK ve uzantısı unsurlar tarafında yoğun bir anti propaganda yapıldığı dikkat çekmektedir.
 
Vatandaş; HENDEK ve ÇUKUR SİYASETİNE karşı çok net tavır almıştır. Şehir kalkışması olarak uzun bir çalışmanın ve uluslararası aklın ürünü terör stratejilerine karşı vatandaş Türkiye devletinin yanında saf belirlemiştir.
 
Ancak; yapılan hizmetlere yönelik değil, bölgede devam eden bazı inşaatları yapan müteahhitler üzerinden kayyumları itibarsızlaştırma yönünde yoğun propagandalar dikkat çekmektedir. Elbette bir suistimal söz konusuysa devletin denetim kurumları bu anlamda gerekeni yapmalıdır.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Önümüzdeki 2019 seçimleri öncesi bunca yatırıma rağmen memnuniyetin düşük olduğu illere yönelik vatandaş beklentisi üzerine yoğun çalışmalar yapıp hizmet odaklı belediyecilikle bölge sorunları minimize edilirken farklı beklenti ve eleştirileri de dikkate alarak gerekirse bazı kayyumlarda değişiklik düşünülebilir.
 
Bu çalışmanın son günlerinde gerçekleşen bazı Ak Parti il başkanı atamalarının özellikle halkta karşılığı olan kişilerden itinayla yapılması halkta yeni olumlu bir heyecan dalgasına neden olmuştur.
 
Bazı siyasilerin yakınlarının ve yerel siyasilerin özellikle akçalı konularla şehir efsanesine dönüşen iddia ve ithamlarla anılmaları karşısında siyasi parti yetkili kurullarının titiz bir çalışma yapmaları gerekmektedir.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
MAK DANIŞMANLIK Doğu ve Güneydoğu Bölge Araştırmasının bize göre en kritik sorusu "Size göre Türkiye´nin diğer İllerinde Olan (Mesela Zonguldak, Isparta ya da Kırşehir´de olup) Bölgede Olmadığını Düşündüğünüz Hangi Devlet Hizmeti Var?
Güneydoğudan sürpriz anket
 
 
Doğrusu bu soru bölgede yaşayan insanların karşısına bir ayna tutma çalışması olarak bizim için önemliydi ve sonucu bizde merak ediyorduk. Bu çalışmaya katılan kişilerin dışında bizzat bölgede yaşayan mahalli gazeteciler, STK temsilcileri, siyasi ve gayri siyasi kanaat önderlerine de aynı soruyu sorduğumuzda bize elle tutulur gözle görülür ve kayda değer bir eksiklik söylenmedi. Hatta tam tersi bazı devlet hizmetleri ülkenin diğer bölgelerinden daha güzel olarak gelmiş bölgeye...
 
Öyleyse halen çözülemeyen sorun nedir denilirse; elbette devlet yatırımları aynı hızda devam ederken 40 yıllık kırılan gönüller, dejenere edilen duygular, dumura uğramış hisler ve en önemlisi de çok ciddi erozyona uğrayan değerler çoklu projelerle tamir edilmeli.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Bölgede terör örgütü ve uzantısı siyasi parti mensuplarının yoğun propagandasına rağmen bölge insanı bölgenin sorunlarında ana sorumlunun terör örgütleri olduğuna inanıyor.
 
Özellikle 3 yıl öncesine kadar KÜRTLERİN HAMİSİ ve ABİSİ görülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN hakkında; başta Paralel Yapı mensuplarının ve terör örgütü mensupları ve uzantılarının yoğun propagandasıyla çirkin suçlamalarına rağmen, bölgedeki operasyonu SARAYIN SAVAŞI yaftasına rağmen, vatandaş sağduyusu ve maşeri vicdanıyla bu iddiaları ret etmiştir.
 
Elbette bu çirkin algı operasyonlarına karşı çoklu bir çalışma gerekmektedir. Bölgede özellikle devlet memurları kadrolarının "devlet ciddiyeti ve millet hassasiyeti" duyan kişilerden oluşması için özellikle seçilmeleri, devlet içine yuvalanmış şer odaklarının ayıklanması, belediyelerin ve STK ların millete hizmet yerine teröre adam devşirme faaliyetleri yapanlarının hızla uzaklaştırılması adına yapılan çalışmalarda önemli adımlar atılsa da halen yapılması gereken çok şeyler olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.
 
Birde bölge insanlarının bölgede çok fazla yabancı ajan olduğu iddialı söylemlerini dikkate almak da devletin işi olsa gerektir.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Bölge insanı birlikte yaşama iradesinin çimentosu olarak İslam kardeşliği, aynı coğrafi ve tarihsel köklerden gelmiş olmayı ve Kürt Türk ortak alanı iç içe girmiş, etle tırnak olmuş değerler bütününü görmektedir. Etrafımızdaki ülkelerde yaşanan devletsizliğin acı tecrübeleri bizim insanımız tarafından doğru okunmaktadır.
 
Tüm algı operasyonlarına ve yoğun propagandalara rağmen vatandaş değerlerinden kopmamış ve bu değerler manzumesinin yoğurduğu potada bir arada yaşama iradesini göstermektedir.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Çocuk ve gençlerin terör örgütlerine katılma nedenleri çok iyi irdelenmelidir. Bu noktada felsefenin temel soruları; neden? nasıl? niçin? iyi irdelenmeli, devletin tüm birimlerince yeni baştan ele alınmalıdır.
 
Yaptığımız araştırma sırasında maalesef devlet okulunda derste molotof yapmayı öğreten öğretmenlere, askere polise kurşun sıkarken yada insanları katletme adına canlı bomba olarak ölen eşkıyaya şehit diyen imamların, devletten maaşlı melelerin (sivil din görevlisi) varlığı karşısında şok olduk. Okullarda çocuklara gerillacılık öğreten öğretmenleri, derslere neden geliyorsunuz arkadaşlarınız dağda sizin için savaşırken siz burada ne arıyorsunuz diyen öğretmenlerin varlığını öğrencileri diliyle öğrenmekle hayretler içinde kaldık.
Güneydoğudan sürpriz anket
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi´nin sözde bağımsızlık için referandum girişimi bölge insanında ciddi karşılık bulmamış, PKK ve uzantısı yapıların mensuplarının yoğun propagandasına rağmen, vatandaş ezici bir çoğunlukla Türkiye´nin ortaya koyduğu net tavrı desteklemektedir.
 
Çok küçük bir PKK sempatizanı kitleyi saymazsak belli bir oranda da kullanılan dile itiraz dikkat çekmektedir. Barzani yönetiminin bölge insanlarıyla kurulu ticari ilişkileri de dikkate alındığında tepki son derece sınırlıdır.
 
Güneydoğudan sürpriz anket
 
Bölge insanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı çok ciddi bir oranda seviyor. Bölgeye gelen hizmetler kadar eşit yurttaş algısını ve hissini çok net olarak ülkede hakim kılan, bölgeyi herhangi bir başka bölge şehrinden ayırmadan aynı netlikte hizmetler getiren Erdoğan bölge insanı tarafından çok seviliyor. Kararsızların matematiksel dağılımıyla oluşan tablo seçmenlerin 3 de 2 lik kısmının Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a destek vereceğini göstermektedir. Elbette seçimin yapıldığı tarihin konjonktürel şartları ve diğer adaylar da seçmenin tercihlerinde etken olacaktır.
Güneydoğudan sürpriz anket
 
 
İşsizlik ve Ekonomi genel itibarıyla ülkemizin hemen her ilinde karşılaşılan sorunlar arasında ilk sıradayken; Güneydoğu Bölgesi genelinde; UYUŞTURUCU / MADDE BAĞIMLISI sayısı korkunç düzeyde... İfade edilen rakamların onda biri doğruysa ülkemizin geleceği tek kelimeyle tehdit altında demektir. Gencecik çocuklarımız elden gidiyor. Devlet yetkilileri içinde şüphesiz gayretli olanlar var ama durum bizzat Cumhurbaşkanının el koyması gerektiği kadar vahim. Rakamlar binlerle ifade ediliyor. Bölgede uyuşturucuya ulaşmak çaya kahveye ulaşmak kadar kolay. Değerler erozyonu yaşayan bir gençlik var. Güneydoğunun en belirgin özelliği nüfusu çok genç. Ve bu gençlik resmen zehirleniyor. Madde bağımlılığı ahlaki çöküntünün de tetikçisi...
 
Güneydoğu saha araştırmamızda bizi şaşırtan bir başka konu; dün tesettürden, namus ve iffetten en küçük taviz vermeyen bölge insanının, gencecik kızını dağa, meçhule yollaması... PKK bölge insanını değerler anlamında da felç etmiş. Farklı etnisite, mezhep ve meşrepleriyle asırlar boyu saygı / sevgi birlikteliğinde buluşurken temel referans olan İslam Dini´nin engin hoşgörüsüyle kucaklaşan toplumun dinsizleştirilme çabası ve bu çabanın yansımasını gençler arasında görmek cidden çok üzücü...
 
 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kaşıkçı Ne Biliyordu? Neden Susturuldu?
Kaşıkçı Ne Biliyordu? Neden Susturuldu?
New York Times (NYT) gazetesi yayın kurulu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı´nin İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili bir yazı kaleme aldı..
Kaşıkçı´nın Cesedine Ne Oldu?
Kaşıkçı´nın Cesedine Ne Oldu?
Gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın öldürüldüğü kabul edildi ama cesedi nerede sorusuna cevap bekleniyor.
Danıştay´ın Öğrenci Andı Kararına Ak Parti´den Tepki
Danıştay´ın Öğrenci Andı Kararına Ak Parti´den Tepki
Danıştay´ın ´öğrenci andı´ kararına AK Parti´den tepki: Yasalar çiğnendi
Akdeniz´de Türk Gemisine Taciz
Akdeniz´de Türk Gemisine Taciz
Türk gemisini taciz eden Yunan fırkateynine müdahale
Dilipak´dan Ak Parti´ye FETÖ´cü Aday Uyarısı
Dilipak´dan Ak Parti´ye FETÖ´cü Aday Uyarısı
Akit yazarı Abdurrahman Dilipak bugün FETÖ´yle ilgili ilginç bir yazı kaleme aldı
Konsoloslukta Kutu Kutu Delil Bulundu
Konsoloslukta Kutu Kutu Delil Bulundu
Konsoloslukta arama bitti! Polislerin üzerinde kırmızı lekeler
İşte Erdoğan´lı Şöhretler Karmasının Kadrosu
İşte Erdoğan´lı Şöhretler Karmasının Kadrosu
"Şöhretler Karması"nın kadrosu belli oldu
Suudi Konsolos Türkiye´yi Terketti
Suudi Konsolos Türkiye´yi Terketti
Konutu aranacak olan Suudi konsolos ülkesine döndü
2019´da Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?İşte Son Anket
2019´da Hangi Parti Ne Kadar Oy Alır?İşte Son Anket
Son yerel seçim anketi ORC´den geldi hangi parti kaç oy alacak?
Erdoğan Festivalde Sahada Şov Yapacak
Erdoğan Festivalde Sahada Şov Yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan sahaya çıkıyor
259 Muhtar Görevden Uzaklaştırıldı
259 Muhtar Görevden Uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığı duyurdu! 259 köy ve mahalle muhtarı görevden uzaklaştırıldı
Suudi Gazeteci Kendi İnfazını Kaydetti İddiası
Suudi Gazeteci Kendi İnfazını Kaydetti İddiası
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı akıllı saatiyle infazını kaydetti
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
Sağanak
Bugün
19 / 15 °C
Sağanak
Pazar
18 / 14 °C
Parçalı bulutlu
Pazartesi
19 / 13 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
2008 Ergenekon davası´nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye´de görülmeye başlandı.