Lozan Antlaşması Nedir?Kimler Yaptı ve Neyi Kapsıyor
Lozan anlaşması son dönemde gündemden düşmüyor
Tarih: 8.12.2017 17:52:55/ 147okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın açıklamasından sonra lozan antlaşması daha çok merak ediliyor. Peki Lozan antlaşması nedir kim yaptı ne zaman bitiyor?

TÜRKİYE´nin zafer antlaşması olan Lozan dün Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı´nın açıklamasından sonra bir kez daha merak edildi. Lozan antlaşması bitiyor iddiaları üzerine sizler için maddeleri derledik.

Kurtuluş Savaşı´nda kazanılan zafer sonrası Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre´nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından, Leman gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace´ta imzalanmıştır. Peki Lozan antlaşması nedir, Lozan süreci nasıl yaşanmıştır ve Lozan´ın şartları nelerdir? 

1923 TARİHİNDE İMZALANDI TBMM Hükümeti´nin Yunan kuvvetlerine karşı elde ettiği zaferin akabinde Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Bunun üzerine Sevr´in tarafı olan İtilaf Devletleri 28 Ekim 1922´de TBMM Hükümeti´ni Lozan´da toplanacak olan barış konferansına davet ettiler. Lozan´da barış şartlarının görüşülmesi için Mustafa Kemal Atatürk İsmet Paşa´yı görevlendirmiştir. Mudanya görüşmelerine de katılan İsmet Paşa´nın Lozan´a baş temsilci olarak gitmişti. Bu süreçte İsmet Paşa Dışişleri Bakanı oldu ve çalışmalar hızlandırıldı. İtilaf Devletleri Lozan´a TBMM Hükümeti üzerinde baskı kurmak için İstanbul Hükûmeti´ni çağırsalar da bu duruma tepki gösteren TBMM Hükümeti, 1 Kasım 1922´de saltanatı kaldırmıştır.  TBMM Hükûmeti Lozan Konferansı´na Misak-ı Milliyi gerçekleştirmeyi, Türkiye´de bir Ermeni devletinin kurulmasını engellemeyi, kapitülasyonları kaldırmayı, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları (Batı Trakya, Ege adaları, nüfus değişimi, savaş tazminatı) çözmeyi ve Türkiye ile Avrupa devletleri arasındaki sorunları (ekonomik, siyasal, hukuksal) çözmeyi amaçlamış Ermeni yurdu ve kapitülasyonlar hakkında anlaşma sağlanamazsa görüşmeleri kesme kararı almıştır.

LOZAN ANTLAŞMASI MADDELERİ NELER?  Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması´nda çizilen sınırlar kabul edildi. Irak Sınırı: Musul üzerinde antlaşma sağlanamadı. Bu konuda İngiltere ve Türkiye hükümetinin kendi aralarında görüşüp anlaşmalarına karar verildi. Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateşkes Antlaşması´nda belirlenen şekliyle kabul edildi. Yunanistan´ın savaş tazminatı olarak Meriç Nehri´nin batısındaki Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy Türkiye´ye verildi. Adalar: Gökçeada ile Bozcaada özerk bir yönetime tabi tutulmak şartıyla Türkiye´ye verilirken, diğer Ege Adaları İtalya´ya bırakıldı. İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürülen adalar, Oniki Ada ve Rodos´un 1945´te müttefiklerin eline geçmesiyle 1947´de Yunanistan´a teslim edildi.  Türkiye-İran Sınırı: Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639´da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması´na göre belirlendi. Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı. Azınlıklar: Lozan Barış Antlaşması´nda azınlık, Müslüman olmayanlar olarak belirlenmişti. Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. Batı Trakya´daki Türklerle İstanbul´daki Rumlar dışında, Anadolu ve Doğu Trakya´daki Rumlar ile Yunanistan´daki Türkler´in mübadele edilmeleri kararlaştırıldı. Savaş tazminatları: İtilaf Devletleri, 1. Dünya Savaşı nedeniyle istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan savaş tazminatı olarak Karaağaç bölgesini verdi. Osmanlı´nın borçları: Osmanlı borçları, Osmanlı İmparatorluğu´ndan ayrılan devletler arasında paylaştırıldı. Türkiye´ye düşen bölümün taksitlendirme ile Fransız frangı olarak ödenmesine karar verildi. Boğazlar: Boğazlar, görüşmeler boyunca üzerinde en çok tartışılan konu oldu. Getirilen geçici çözüme göre askeri olmayan gemi ve uçaklar barış zamanında Boğazlardan geçebilecekti. Antlaşmayla Boğazlar bölgesine Türk askerlerinin girişi yasaklanmış olsa da hüküm, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile değiştirildi. Yabancı okullar: Eğitimlerine Türkiye´nin koyacağı kanunlar doğrultusunda devam etmesi kararlaştırıldı. Patrikhaneler: Dünya Ortodokslarının dini lideri durumundaki patrikhanenin siyasi yetkilerinden arındırılarak İstanbul´da kalmasına izin verildi.

 

LOZAN´IN BİTİŞ TARİHİ VAR MI?  "Hem Türkiye´de hem İngiliz arşivlerinde benim neredeyse görmediğim belge kalmadı. Bu belgelerin hiç birisinde bu antlaşma 100 yıl sonra sona erecektir veya bir bitiş tarihi vardır diye bir şey yok."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Fırtına
Bugün
9 / 6 °C
Sağanak
Cumartesi
12 / 6 °C
Bulutlu
Pazartesi
16 / 9 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kuru karanfili beş dakika kadar diş üzerinde bekletmek ağrının geçmesi için yeterlidir. Karanfil yağının da pamuk ya da bez yardımı ile diş üzerinde sürülmesi ağrının kaybolmasını sağlayabilir.

Diş ağrısı nasıl tedavi edilir
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Köpeklerin ter bezleri ayaklarındadır

CANLILARIN ÖZELLİKLERİ
1974 Hükümet, İmralı adasında gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan´ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.