Ankara Kalesi´nde Bir Tek O Değişmiyor
Erzurumlu Dadaş ismiyle ´Cumhuriyet´in ilk yıllarında Kale´de yaşayanlara sunduğu lezzetler ile dönemine nam salan kahve evi,
Tarih: 29.8.2017 10:09:01/ 110okunma / 0yorum

Erzurumlu Dadaş ismiyle ´Cumhuriyet´in ilk yıllarında Kale´de yaşayanlara sunduğu lezzetler ile dönemine nam salan kahve evi, o dönemleri yansıtan dekorasyon ve lezzetleri ile hala kaleye gelenlerin ilgi odağı oluyor. 80 yıllık kahve evinde değişmeyen gelenek ise anı defteri. Uzun zamandır tutulan anı defterlerinde Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın, milletvekili, yazar ve ziyaret eden müşterilerin anıları yer alıyor.
Baba yadigarı kahve evini eşi Kadriye Özyurt ile birlikte işleten Zeki Özyurt, bu mirası günümüze yansıtmak için şerbet, limonata, kahve ve çeşitli geleneksel ikramları doğal yöntemlerle kendilerine özgü hazırlıyor.
Ankara Kalesi´nde Rahmi Koç Müzesi´nin hemen yanında 80 yıldır faaliyet gösteren Erzurumlu Dadaş Turistik Kahve Evi´nin milletvekili, sanatçı ve iş adamlarına kadar müdavimleri var. Baba yadigarı kahve evini eşi Kadriye Özyurt ile birlikte işleten Zeki Özyurt, bu mirası günümüzde de yaşatmak istiyor. Kahve evinin işletmecisi Zeki Özyurt, "Biz burayı açalı 10 sene oldu. Ama buranın geçmişi 80 seneye dayanıyor. Babam dayım ondan sonra eşim burayı çok istiyordu. Her şey makinalaştı, eşim doğallaşalım dedi. Ürünlerimizi kendi el emeğimizle yapıyoruz. Kahveyi günlük kavuruyoruz kendimiz. Yanına da bir şerbet yaptık. Onu da Türkiye´de yapan olmadı. Bunun da patentini aldık. Avrupa ülkelerinden çok isteyen oldu vermedik" diye konuştu.

"Burayı ilk açtığımız zaman ilk misafirimiz Rahmi Koç oldu"
Müdavimleri olduğuna vurgulayan Özyurt, "Aile gibi ilişkilerimiz var. Üniversite öğrencileriyle eşim çok ilgileniyor. Onlar ana baba parasıyla okuyorlar. Durumları olan oluyor, olmayan oluyor ama eşim öyle bir şey uyguladı ki yedirir içirir. Tost makinamız var öğrenci kesimine diyoruz ki, malzemenizi alın gelin tostunuzu pişirin. Çay parasını almayız. Burayı ilk açtığımız zaman ilk misafirimiz Rahmi Koç oldu. Özellikle geldi. İlk ziyaretçimiz o oldu, destek veren de o oldu. Arkadan çok iş adamları, bürokratlar geldi. Eski müdavimlerinden Zeki Sezer ilk açtığımızda uğradı" ifadelerini kullandı.

Müşterilerin hikayeleri anı defterlerinde
Uzun zamandır tutulan anı defterlerinde ise Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın, milletvekili, yazar ve ziyaret eden müşterilerin gelip yazdığı anıları yer alıyor. Onlarca insan yalnızlıklarını, sevinçlerini, sırlarıyla dolu hikayelerini anı defterinde paylaşıyor. Dayısının anı defterini 10 yıldır kendilerinin de 24 deftere kadar devam ettirdiklerini anlatan Özyurt, eşinin arşiv yaptırdığını ve defterleri sakladıklarını ifade etti. Defterde Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın yazıları olduğunu söyleyen Özyurt, "İlk müdavim müşterimiz Minyatür Odaları yapan Kupjack, Rahmi Koç Müzesi´nde sergisi olmuş. En müdavimimiz oydu. Sabah saat 8´de gelirdi, özel bitki çayımızı içerdi, arkasından kahve içerdi, tekrar işine dönerdi. Burada 2 ay kaldı. Ali Koç devamlı gelir buraya" dedi.
"Baba yadigarı yeri devam ettiriyoruz" diyen Özyurt, "Eşim de buna çok yardımcı, eşim olmasa burası yürümezdi. Babamın yokluğunu hissetmiyorum. Yapacağımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Müdavim müşterilerimiz geliyor. Sağ olsun onlar varken biz de varız" ifadelerini kaydetti.

Patentli Ayşegül şerbeti ikramı
Zeki Özyurt´un eşi Kadriye Özyurt ise yaptığı bir şerbete kızı ‘Ayşegül´ün adını vermiş. Özyurt, 2014 yılında Türk Patent ve Marka Kurumundan şerbetin patentini alırken, Belçika, İngiltere, Hollanda olmak üzere Avrupa ülkeleri şerbete talip olmuş. Zeki Özyurt, şerbetle eşinin 6 ay uğraştığını ve 6 ayın ardından lezzeti bulduktan sonra ikram olarak sunmaya başladığını belirterek, "Bu rağbet görünce eşim hemen patent enstitüsüne başvurdu. Patentini aldık. 2014 yılında patentini aldık" şeklinde konuştu.
Ayşegül şerbetini kahvenin yanında sunduklarını söyleyen Özyurt, konuşmasına şöyle devam etti:
"6 ay uğraştı. Bunda başarılı oldu. Bunun kahvenin yanında sunmaya başladık. Çok tutuldu. Piyasalarda taklitleri yapılmaya başlandı. Çok isteyen oldu. Biz de patentini çıkartalım dedik. Bu lezzet burada kalsın diye düşündük. Çok da para teklif edenler oldu. Büyük firmalardan gelen oldu vermedik. Çünkü o buraya öz. Türk halkına layık dedik. Parayla satılırsa bunun değeri kaçar dedik. Kahvenin yanında ikram amaçlı sunduk. İçinde 35 tane bitki var şeker meyve yok."
Belçika´dan, İngiltere´den Hollanda´dan şerbete talipler olduğunu aktaran Özyurt, "Çin´den Kore´den özel çekime geldiler. Vermek istemiyoruz. 80 sene evvel çayı meşhurdu şimdi de kahvesiyle meşhur olmaya başladı. Yarım asırdır burada çay vardı ama son 10 senedir kahve var" dedi.

"Burada hiçbir işim yok ama özellikle kahve içmeye geldim buraya"
Bayburt´tan Ankara´ya gezmeye gelen kahve evi müşterisi Şadi Akbaş, "Bayburt´tan geldim. Kaleyi gezmek istedim. Koç Müzesi´ni gezdim. Burada bir kahve içtim. Kahvesi tamamen doğal çok lezzet verdi. Burada hiçbir işim yok ama özellikle kahve içmeye geldim buraya. Doğallığı ayrı bir haz veriyor, lezzeti de ayrı bir tat veriyor. Başka yerlerde bulamıyoruz buradaki samimiyeti ve sıcaklığı. Hoşumuza gidiyor doğallığından dolayı. Korkuyorum ki hasret kalacağız ileride bu gibi yerlere. Çok mükemmel" ifadelerini kullandı.
Eşi ve kızlarıyla birlikte kahvenin tadına bakmak için gelen Ali Doğruyürek, şunları kaydetti:
"Önceden bunlar normaldi. İnsanların günlük yaşamından olan şeylerdi. Şimdi zaman ilerledikçe her şey değişti. Eskiye bir özlem oluyor. Şimdi insanlar böyle yerleri görünce otantik yerleri görünce hoşuna gidiyor. Ben de Ankaralıyım. Ama buranın eski halini çok hatırlamıyorum. Geldikçe uğruyoruz. Hoşumuza gidiyor."
İzmir´de oturduklarını ve her Ankara´ya geldiklerinde Kale´ye uğradıklarını kaydeden Aslı Doğruyürek ise "Eşim de Ankaralı. Sık sık geliyoruz Kale´ye. Buraları ziyaret ediyoruz. Tarih kokuyor. Lezzeti çok güzel kahveleri de güzel" dedi.
Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Topkapı Sarayı İçin Flaşh Karar
Topkapı Sarayı İçin Flaşh Karar
Topkapı Sarayı´nın Hasbahçe´si imara açıldı
Çayın Başkenti Rize Sultangazi´de!
Çayın Başkenti Rize Sultangazi´de!
Bakan Osman Aşkın Bak, Sultangazi Hamsi Festivali´nin açılışına katıldı
 Telefona Daldık,Okumayı Bıraktık,
Telefona Daldık,Okumayı Bıraktık,
Günde Kitap Okumaya Bir Dakika, Telefona 3 Saat Ayırıyoruz
Herakles Lahdi, Ziyaretçilerini Bekliyor
Herakles Lahdi, Ziyaretçilerini Bekliyor
Yurt dışına kaçırılan ve geçen günlerde İsviçre´den Türkiye´ye getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesinde ziyarete açıldı.
Devlet Tiyatroları Perdelerini Açıyor
Devlet Tiyatroları Perdelerini Açıyor
Devlet tiyatroları oyunlarını sergilemeye başlıyor.
Evdeki Kitaplar kütüphanelerde Daha Güzel
Evdeki Kitaplar kütüphanelerde Daha Güzel
Bayraklı Belediyesi, “Kullanmadığınız kitaplarınızı evde saklamayın. Kütüphanelerimize bağışlayın” çağrısı yaptı.
Gençlerden Şehit Şükrü Çavuş´a İşaret Dilinde Klip
Gençlerden Şehit Şükrü Çavuş´a İşaret Dilinde Klip
20 yaşında şehit düşen Mudanyalı Şükrü Çavuş için 64 yıl önce yazılıp bestelenen Türk Sanat Müziği eserini, işaret diliyle seslendirdi.
Herakles Lahdi Antalya Müzesi´ne getirildi
Herakles Lahdi Antalya Müzesi´ne getirildi
Herakles Lahdi Antalya Müzesi´ne getirildi
Herakles Lahdi Antalya´da
Herakles Lahdi Antalya´da
İstanbul´da bir gün bekletilen lahdin, bugün akşam 20.10´da özel bir kargo uçağıyla 50 yıl önce kaçırıldığı topraklara inişi gerçekleşti.
İşte En Güzel Kurban Bayramı Mesajları:TIKLA OKU GÖNDER
İşte En Güzel Kurban Bayramı Mesajları:TIKLA OKU GÖNDER
En güzel Kurban Bayramı Telefon Mesajları | Kurban Bayramı SMS´leri-Fotoğraflı, Gönder
Halk Tarihi´nden Uzaklaştırılıyor Mu?
Halk Tarihi´nden Uzaklaştırılıyor Mu?
‘Kendi ülkemizde ve şehrimizde müze ve ören yerlerine gidemiyoruz´ diyen vatandaşlar, fiyatların daha makul seviyelere indirilmesini istedi
Vatan Şaşmaz´ın Sır Perdesi Aralanıyor
Vatan Şaşmaz´ın Sır Perdesi Aralanıyor
Dün gece Filiz Aker tarafından öldürülen ünlü isim Vatan Şaşmaz hakkında bir iddia daha ortaya atıldı
Helal Kurulu´na 50 kişi alınacak!
Helal Kurulu´na 50 kişi alınacak!
Bakanlar Kurulu, Helal Akreditasyon Kurumu adlı yeni bir kurum kurulmasına yönelik kanun tasarısını TBMM´ye sundu
BOTAŞ 112 Personel Alacak
BOTAŞ 112 Personel Alacak
BOTAŞ personel alımı başvurusu için müracaatlar başladı!
Tübitak Personel Alacak,İşte Ayrıntılar
Tübitak Personel Alacak,İşte Ayrıntılar
Tübitak personel alımı için ilana çıktı
6 Bin 111 Sözleşmeli Personel Alınacak
6 Bin 111 Sözleşmeli Personel Alınacak
İki kurum toplamda 6 bin 111 sözleşmeli personel alacak
1500 Hakim ve Savcı Alınacak
1500 Hakim ve Savcı Alınacak
Adalet Bakanlığınca adli yargıda görevlendirilmek üzere bin 500 hakim ve savcı adayı alınacak.
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Sınavsız Personel Alacak
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) sınav şartı aranmaksızın 7 uçak kontrol ve bakım makinisti ile 4 pilot alınacak.
Makam Şöförü alımları 2017
Makam Şöförü alımları 2017
4-5 Yıl deneyimli şoförler alınacak
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
7 BİN 660 AÇIKTAN PERSONEL ALIMI ŞUBAT 2017
Şubat 2017 Ayında Başvurusu Devam Eden 7.660 Açıktan Kamu Personel Alım İlanlarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik. İlanlara Başvurular Başladı Hemen Başvurabilirsiniz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 15 uzman yardımcısı alacak
ÇSGB Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı Alım İlanı-Güncellendi
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı Personel Alacak
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 2017´de 16 bin personel göreve başlayacak
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile Bakanlığı Denetçi Yardımcısı Alım İlanı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 20 Denetçi Yardımcısı alacak.
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 personel alacak
TBMM´de kabul edilen Adalet Bakanlığı bütçesine göre Adalet Bakanlığı 2017´de 5 bin 870 yardımcı personel alımı yapacak. 2017 Adalet Bakanlığı memur alımı sayısını Bakan Bekir Bozdağ açıkladı.
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:32 07:11 12:59 16:01 18:29 19:56
İstanbul
Güneşli
Bugün
22 / 13 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
21 / 14 °C
Parçalı bulutlu
Cuma
21 / 12 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir poşete biraz su doldurun.Poşeti ayakkabınızın içine yerleştirin ve ayakkabıyı buzdolabına koyun.Su donana kadar bekletin.

AYAKKABI AYAĞINIZI VURUYORSA
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
2007 Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.