Ankara Kalesi´nde Bir Tek O Değişmiyor
Erzurumlu Dadaş ismiyle ´Cumhuriyet´in ilk yıllarında Kale´de yaşayanlara sunduğu lezzetler ile dönemine nam salan kahve evi,
Tarih: 29.8.2017 10:09:01/ 171okunma / 0yorum

Erzurumlu Dadaş ismiyle ´Cumhuriyet´in ilk yıllarında Kale´de yaşayanlara sunduğu lezzetler ile dönemine nam salan kahve evi, o dönemleri yansıtan dekorasyon ve lezzetleri ile hala kaleye gelenlerin ilgi odağı oluyor. 80 yıllık kahve evinde değişmeyen gelenek ise anı defteri. Uzun zamandır tutulan anı defterlerinde Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın, milletvekili, yazar ve ziyaret eden müşterilerin anıları yer alıyor.
Baba yadigarı kahve evini eşi Kadriye Özyurt ile birlikte işleten Zeki Özyurt, bu mirası günümüze yansıtmak için şerbet, limonata, kahve ve çeşitli geleneksel ikramları doğal yöntemlerle kendilerine özgü hazırlıyor.
Ankara Kalesi´nde Rahmi Koç Müzesi´nin hemen yanında 80 yıldır faaliyet gösteren Erzurumlu Dadaş Turistik Kahve Evi´nin milletvekili, sanatçı ve iş adamlarına kadar müdavimleri var. Baba yadigarı kahve evini eşi Kadriye Özyurt ile birlikte işleten Zeki Özyurt, bu mirası günümüzde de yaşatmak istiyor. Kahve evinin işletmecisi Zeki Özyurt, "Biz burayı açalı 10 sene oldu. Ama buranın geçmişi 80 seneye dayanıyor. Babam dayım ondan sonra eşim burayı çok istiyordu. Her şey makinalaştı, eşim doğallaşalım dedi. Ürünlerimizi kendi el emeğimizle yapıyoruz. Kahveyi günlük kavuruyoruz kendimiz. Yanına da bir şerbet yaptık. Onu da Türkiye´de yapan olmadı. Bunun da patentini aldık. Avrupa ülkelerinden çok isteyen oldu vermedik" diye konuştu.

"Burayı ilk açtığımız zaman ilk misafirimiz Rahmi Koç oldu"
Müdavimleri olduğuna vurgulayan Özyurt, "Aile gibi ilişkilerimiz var. Üniversite öğrencileriyle eşim çok ilgileniyor. Onlar ana baba parasıyla okuyorlar. Durumları olan oluyor, olmayan oluyor ama eşim öyle bir şey uyguladı ki yedirir içirir. Tost makinamız var öğrenci kesimine diyoruz ki, malzemenizi alın gelin tostunuzu pişirin. Çay parasını almayız. Burayı ilk açtığımız zaman ilk misafirimiz Rahmi Koç oldu. Özellikle geldi. İlk ziyaretçimiz o oldu, destek veren de o oldu. Arkadan çok iş adamları, bürokratlar geldi. Eski müdavimlerinden Zeki Sezer ilk açtığımızda uğradı" ifadelerini kullandı.

Müşterilerin hikayeleri anı defterlerinde
Uzun zamandır tutulan anı defterlerinde ise Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın, milletvekili, yazar ve ziyaret eden müşterilerin gelip yazdığı anıları yer alıyor. Onlarca insan yalnızlıklarını, sevinçlerini, sırlarıyla dolu hikayelerini anı defterinde paylaşıyor. Dayısının anı defterini 10 yıldır kendilerinin de 24 deftere kadar devam ettirdiklerini anlatan Özyurt, eşinin arşiv yaptırdığını ve defterleri sakladıklarını ifade etti. Defterde Tayfun Talipoğlu´nun, Sunay Akın´ın yazıları olduğunu söyleyen Özyurt, "İlk müdavim müşterimiz Minyatür Odaları yapan Kupjack, Rahmi Koç Müzesi´nde sergisi olmuş. En müdavimimiz oydu. Sabah saat 8´de gelirdi, özel bitki çayımızı içerdi, arkasından kahve içerdi, tekrar işine dönerdi. Burada 2 ay kaldı. Ali Koç devamlı gelir buraya" dedi.
"Baba yadigarı yeri devam ettiriyoruz" diyen Özyurt, "Eşim de buna çok yardımcı, eşim olmasa burası yürümezdi. Babamın yokluğunu hissetmiyorum. Yapacağımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Müdavim müşterilerimiz geliyor. Sağ olsun onlar varken biz de varız" ifadelerini kaydetti.

Patentli Ayşegül şerbeti ikramı
Zeki Özyurt´un eşi Kadriye Özyurt ise yaptığı bir şerbete kızı ‘Ayşegül´ün adını vermiş. Özyurt, 2014 yılında Türk Patent ve Marka Kurumundan şerbetin patentini alırken, Belçika, İngiltere, Hollanda olmak üzere Avrupa ülkeleri şerbete talip olmuş. Zeki Özyurt, şerbetle eşinin 6 ay uğraştığını ve 6 ayın ardından lezzeti bulduktan sonra ikram olarak sunmaya başladığını belirterek, "Bu rağbet görünce eşim hemen patent enstitüsüne başvurdu. Patentini aldık. 2014 yılında patentini aldık" şeklinde konuştu.
Ayşegül şerbetini kahvenin yanında sunduklarını söyleyen Özyurt, konuşmasına şöyle devam etti:
"6 ay uğraştı. Bunda başarılı oldu. Bunun kahvenin yanında sunmaya başladık. Çok tutuldu. Piyasalarda taklitleri yapılmaya başlandı. Çok isteyen oldu. Biz de patentini çıkartalım dedik. Bu lezzet burada kalsın diye düşündük. Çok da para teklif edenler oldu. Büyük firmalardan gelen oldu vermedik. Çünkü o buraya öz. Türk halkına layık dedik. Parayla satılırsa bunun değeri kaçar dedik. Kahvenin yanında ikram amaçlı sunduk. İçinde 35 tane bitki var şeker meyve yok."
Belçika´dan, İngiltere´den Hollanda´dan şerbete talipler olduğunu aktaran Özyurt, "Çin´den Kore´den özel çekime geldiler. Vermek istemiyoruz. 80 sene evvel çayı meşhurdu şimdi de kahvesiyle meşhur olmaya başladı. Yarım asırdır burada çay vardı ama son 10 senedir kahve var" dedi.

"Burada hiçbir işim yok ama özellikle kahve içmeye geldim buraya"
Bayburt´tan Ankara´ya gezmeye gelen kahve evi müşterisi Şadi Akbaş, "Bayburt´tan geldim. Kaleyi gezmek istedim. Koç Müzesi´ni gezdim. Burada bir kahve içtim. Kahvesi tamamen doğal çok lezzet verdi. Burada hiçbir işim yok ama özellikle kahve içmeye geldim buraya. Doğallığı ayrı bir haz veriyor, lezzeti de ayrı bir tat veriyor. Başka yerlerde bulamıyoruz buradaki samimiyeti ve sıcaklığı. Hoşumuza gidiyor doğallığından dolayı. Korkuyorum ki hasret kalacağız ileride bu gibi yerlere. Çok mükemmel" ifadelerini kullandı.
Eşi ve kızlarıyla birlikte kahvenin tadına bakmak için gelen Ali Doğruyürek, şunları kaydetti:
"Önceden bunlar normaldi. İnsanların günlük yaşamından olan şeylerdi. Şimdi zaman ilerledikçe her şey değişti. Eskiye bir özlem oluyor. Şimdi insanlar böyle yerleri görünce otantik yerleri görünce hoşuna gidiyor. Ben de Ankaralıyım. Ama buranın eski halini çok hatırlamıyorum. Geldikçe uğruyoruz. Hoşumuza gidiyor."
İzmir´de oturduklarını ve her Ankara´ya geldiklerinde Kale´ye uğradıklarını kaydeden Aslı Doğruyürek ise "Eşim de Ankaralı. Sık sık geliyoruz Kale´ye. Buraları ziyaret ediyoruz. Tarih kokuyor. Lezzeti çok güzel kahveleri de güzel" dedi.

Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Altın Kelebek Ödül Gecesine Nazlı Çelik Damga Vurdu
Altın Kelebek Ödül Gecesine Nazlı Çelik Damga Vurdu
Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Kelebek Ödül Töreni´nde Nazlı Çelik ödülünü şehitlere adadı, Fatih Portakal ise çalışma arkadaşları için aldı
Lozan Antlaşması Nedir?Kimler Yaptı ve Neyi Kapsıyor
Lozan Antlaşması Nedir?Kimler Yaptı ve Neyi Kapsıyor
Lozan anlaşması son dönemde gündemden düşmüyor
Ayla´nın Kahramanı Hayatını Kaybetti
Ayla´nın Kahramanı Hayatını Kaybetti
Ayla´nın kahramanı Süleyman Dilbirliği hayatını kaybetti
Tarihi Surlar Yenilenecek
Tarihi Surlar Yenilenecek
Dünya mirası surlar ihtişamına kavuşacak
Medeniyetler Korosu Öğretmenleri Coşturdu
Medeniyetler Korosu Öğretmenleri Coşturdu
Antakya Medeniyetler Korosu´ndan öğretmenlere muhteşem konser
Ünlü oyuncular, Payitaht Abdülhamid´i anlattı
Ünlü oyuncular, Payitaht Abdülhamid´i anlattı
Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Gündemdekiler” konulu söyleşiye Payitaht Abdülhamid dizisinin oyuncuları Hakan Boyav ve Bahadır Yenişehirlioğlu konuk oldu.
Aya Yorgi Yeniden Açılıyor
Aya Yorgi Yeniden Açılıyor
İstanbul Edirnekapı´da bulunan ve yapımı 8-9. yüzyıla uzanan tarihi Rum Ortodoks kilisesi Aya Yorgi yarın açılıyor
Ak Kadınlar Arakan´a İstanbul Kurmakta kararlı
Ak Kadınlar Arakan´a İstanbul Kurmakta kararlı
AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları´nın Arakanlı Müslümanlara yönelik “yardım evini uzat” temalı kampanyası yoğun bir şekilde devam ediyor.
Aysel´in Günlüğü´ Seri Oluyor
Aysel´in Günlüğü´ Seri Oluyor
Çıkardığı ‘Aysel´in Günlüğü´ isimli kitabıyla dikkatleri üzerine toplayan genç yazar Bedriye Arık Çambel, okurlarının yoğun istekleri nedeniyle kitabın 2.sayısını çıkardı.
Başarılı Kütüphanecilere En Güzel Ödül
Başarılı Kütüphanecilere En Güzel Ödül
Herkes için Kütüphane Projesi kapsamında başarılı çalışmaları görülen belediye kütüphanelerinden seçilen 40 kişi yurt dışı ziyaretiyle ödüllendirildi
İşte Cumhurbaşkanlığı Ödüllerini Alanlar
İşte Cumhurbaşkanlığı Ödüllerini Alanlar
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahipleri belli oldu
Turkcell´in Cumhuriyet Bayramı Filmi Rekora Koşuyor
Turkcell´in Cumhuriyet Bayramı Filmi Rekora Koşuyor
Turkcell´in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı reklam, sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.
SGK, 50 müfettiş yardımcısı alacak
SGK, 50 müfettiş yardımcısı alacak
Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Apaydın, Twitter´dan yaptığı açıklamaya göre SGK 50 müfettiş yardımcısı alacak.
TEMSAN, 63 işçi alacak
TEMSAN, 63 işçi alacak
Temsan,işçi alımı için ilana çıktı
TCDD 295 işçi alacak
TCDD 295 işçi alacak
TCDD Daimi işçi alacağını duyurdu
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Ekonomin kilit kurumlarının başında gelen Merkez Bankası ve BDDK toplam 74 personel alacak. 74 personelin 32´si BDDK´ya 42´si de Merkez Bankası´na alınacak. Merkez Bankası´na alınacak personelin 30´u ise güvenlik gürevlisi olacak. İki kurumun verdiği ilan
Yüksek Seçim Kurulu 715 Personel Alacak
Yüksek Seçim Kurulu 715 Personel Alacak
TBMM´de bu hafta içinde Yüksek Seçim Kurulu´nun (YSK) teşkilat yapısında değişiklik öngören teklif görüşülecek
THY Kabin Memuru Alım İlanı
THY Kabin Memuru Alım İlanı
Türk Hava Yolları A.O.´da Kabin Memuru Olarak Görev Yapacak Tecrübeli Bay / Bayan Çalışma Arkadaşları Arıyoruz.
60 Uzman Yardımcıs Alınacak
60 Uzman Yardımcıs Alınacak
BDDK 69 uzman yardımcısı alacak
Jandarma 222 Memur Alacak
Jandarma 222 Memur Alacak
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı 222 memur alacak
300 Bekçi Alınacak
300 Bekçi Alınacak
Hatay İlçe Kaymakamlıklarına Bekçi Alım İlanı
Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaş alınacak
Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaş alınacak
İçişleri Bakanlığı, Jandarma Komando ve Jandarma Asayiş birliklerinde istihdam etmek üzere Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaş alacak
İstanbul´a 2 Bin Bekçi Alınacak
İstanbul´a 2 Bin Bekçi Alınacak
İstanbul Valiliğine ve bağlı kaymakamlıklarına lise, önlisans ve lisans mezunu 2 bin bekçi alınacak.
Halkbank 1295 Kişi Alacak
Halkbank 1295 Kişi Alacak
Halkbank, 1000´i servis görevlisi olmak üzere 1295 kişi alacak
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:25 08:11 13:08 15:29 17:47 19:20
İstanbul
Parçalı bulutlu
Bugün
15 / 11 °C
Bulutlu
Çarşamba
15 / 11 °C
Güneşli
Perşembe
15 / 11 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Peynirlerin küflenmemesi için kenarlarını tereyağı ile ovun.

PEYNİRLER NASIL SAKLANIR
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Dünyanın en kısa uluslararası köprüsü Kanada ile ABD´yi birbirine bağlayan 10 metrelik köprüdür.

10 METRELİK KÖPRÜ
2003 Azerbaycan´ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, tedavi gördüğü ABD´de vefat etti.