Profesyonel Askerlik yorumu
Osman Pamukoğlu gündemdeki soruları yanıtladı.
Tarih: 24.7.2011 00:00:00/ 1391okunma / 0yorum

Hak Eşitlik Partisi'nin asker köknli Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Yeniçağ gazetesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan sözleşmeli er modeli içinde yorumda bulunan Pamukoğlu, generallere de ilginç bir çağrıda bulundu.
İŞTE O RÖPORTAJ...
Savaş, genç insanların işidir. Bir general, yan yana dizilmiş tank taburunun ilk tankına sıçrayıp diğerlerinin bir bir üzerinden geçerek son tanktan yere atlayamıyorsa hemen emekli edilmeli.
MESELE ORDU MESELESİ DEĞİL
"Mesele sadece ordu meselesi de değil, ülkeyi yöneten hükümetler de bu işlerden anlamadığı için orduya neyi nasıl yapması gerektiği hususunda bir direktif de verilemedi. Birçok vatandaş bu ifadeyi yadırgayabilir. Anayasa ve yasalarımıza göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık çalışmalarından, bu vazifesini en iyi şekilde yerine getirmesinden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne karşı sorumludur.
Bu sorumluluk, ordunun teşkilat, eğitim ve öğrenimi, savaş doktrini yönetiminin liyakatı, harp silah ve gereçlerinin nitelik ve yeterliliğini düzenlemeyi, tedbir almayı, denetlemeyi içerir.
Peki böyle bir ağır sorumluluğu hükümette kim, hangi bilgi, tecrübe ve kültürüyle yerine getirebilecek?
Dünya bunun cevabını biliyor: "Devlet adamı yetiştirerek". Kastedilen şey, silah kullanarak, küçük birlik teknikleri, büyük birlik taktiklerinden anlamak değil... Dünya tarihinin genel savaş stratejilerine ve siyasi yapılarına ait bilgilere sahip olmak. Bu olmayınca ne oluyor? Düzenlemekten, tedbir almaktan ve denetlemekten sorumlu olduğu orduya, bir direktif ve talimat vermesi gerekirken onun kendisine sunduğu bilgiler çerçevesinde kendine göre bir günlük siyasi gerekçe bulup sanki her şey yolundaymış gibi hareket ediyor.
İleriye doğru uygun fikirleri üretebilmenin yolu gayri nizami mücadelenin geçmişine dair eserleri okumaktan geçiyor. Tersi, kendini tekrar olur.
"Unutulanların Dışında Yeni Bir şey Yok" kitabımın ilk baskısı Kasım 2003, korsanları hariç halkta 500 bin adet var. Orada bugünler de anlatılmıştır aslında.
O KİTABI ASKERİYEYE SOKMADILAR
"Kara Tohum" kitabı ise 2005'te yayınlandı. Dünyanın her yerinde gayri nizami harbin nasıl başladığı, sürdüğü ve sonuçlandığını anlatan bir eser. Halkın elinde bu kitaptan da 30 bin adet bulunuyor. Bu iki eserle ilgili, halktan bana 20 bini aşkın yorum ve görüş bildirildi. Büyük bir kısmı ise bu iki kitabın bütün askeri okullarda okutulmasının şart olduğu yönündeydi. Oysa bırakın askeri okulları, inanılması zor ama kitap satan bazı askeri kurumlardaki aklı evvel idareciler bu kitapları oralara sokmadılar.
Tereyağı mı tüfek mi?
Siz sürekli olarak ordu mevcudunun soğuk savaş dönemine göre tespit edilmiş olduğunu vurguluyorsunuz. Türkiye'nin daha çevik, daha iyi eğitimli 250 bin kişilik bir ordu ile hem daha iyi hizmet vereceğini, hem de tasarruf sağlayacağını söylüyorsunuz. Son günlerde basında bu paralellikte yazılar ve yorumlar çıkıyor. Hatta bunlar Ergenekon, Balyoz ve diğer operasyonlarda 300'e yakın üst düzey komutanın tutuklanmasına karşın ordu komuta kademesinde bir zaaf oluşmamasının da bu fazlalığı yansıttığını ifade ediyorlar. Orduda üst düzey komutan sayısı gerçekten fazla mı? Sizce ideal ve optimum rakam nedir? Ve şu profesyonel ordu meselesi... Gönüllülük esası tamamen kalkmalı mı yani? Bu durum, "Mehmetçik ruhu" nu yok etmez mi? Türk ordusunun ruhu bozulmak mı isteniyor yoksa?
Bu konu "Unutulanların Dışında Yeni Bir Şey Yok" kitabımda çok açık bir şekilde yer almıştır. Tarih boyunca devletler ve uluslar bir çelişki yaşamıştır: "Tereyağı mı tüfek mi?" Tüfek meselesi sigorta primlerine benzer, evde yangın çıkıncaya kadar ödeyenlere zor gelir. Ama doğrusu korkulu rüya görmemektir. O nedenle, çelik çekirdek, süratli, zımba gibi bir ordu olmazsa olmaz. Sovyetler Birliği'ne göre organize olmuş, mevcutları o günkü koşullara göre yüksek tutulan bir orduya gerek yok. Para harcanacaksa niye personel giderlerine harcansın! Parti programında da var ama benim bütün TV programları ve gazete röportajlarımdan da bulunabilir. 750 bini bulan ordu 250-300 bine indirilecek. General-amiral sayısı 300'lerden 100-120'lere düşürülecek. Askerlik 6 aya indirilecek, hak ve eşitliği bozan çeşitli askerlik tiplerine son verilecektir. Savaş genç insanların işidir. Asker de general de genç olacak. Generallik yaşı 40-55 arasında başlayıp bitmelidir. Beden, zihin ve ruh gücü muharebede esastır. Bir general 32 tankıyla yan yana dizilmiş tank taburunun ilk tankına sıçrayıp diğerlerinin bir bir üzerinden geçip, son tanktan yere atlayamıyorsa onu hemen emekli edeceksin.
Profesyonel askerlik ihtisas isteyen, uzun süre istihdamı gerektiren silah ve araçlarının kullanımı için önemli ve gereklidir. Hepsi bu kadar. Kastettiğim uzman onbaşı ve çavuşlardır. Onun dışında manga, tim, takım, bölük ve bataryalarda kesinlikle milletin çocukları, gençler, onların vatan sevgisi, enerji ve irade gücü, kararlıkları şarttır. Sakın sakın orduyu jandarma ve polis görevleriyle karıştırmamak ve benzetmemek lazımdır.
ORDU GÜVENLİK GÜÇLERİ DE ALABİLİR ANCAK..
Ordu, güvenlik görevleri de alabilir ama o bir iç güvenlik gücü değildir. Bütünüyle bu işlere bulaştırılır ve öyle zannedilirse, bunun yanlışlığı büyük bir acı çekilerek öğrenilir.
Benim ısrarla söylediğim, "20 bin kişilik eşkıya takip kuvveti" ise, bir profesyonel savaş birliği değil ülkenin gençlerinden gönüllülük esasıyla seçilmiş, 4-6 ay süreyle dağcılık ve komando eğitimine tabi tutulmuş bekar askerlerden oluşacak. Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı, gayri nizami mücadeleye açıktan katılan ama kışla, sabit tesis kullanmayan, pusu ve baskını mükemmel uygulayabilen, kıyafet ve nişanları belli bir askeri örgüt yapılanması olacak.
HERON'A İHTİYAÇ YOK
Her zaman, her yerde, dağlık ve kırsal alanda bir an görünüp bir anda kaybolabilirler. Tek komuta altındadırlar ve doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlıdırlar. Bu teşkilatın ne yeni bir silaha, ne de yeni araç ve gerece ihtiyacı vardır. Bu yapılanma, Türk ordusunu da bu dipsiz kuyunun dışına çıkaracak, kendi çalışmalarına dönmesini sağlayacaktır. Bu teşkilatın şundan bundan bilgi aktarımına, Heron'a merona ihtiyacı yoktur. Bu coğrafya, avucumuzun içi neyse bize göre odur. Kimin nerede ne yaptığını, duruyor muKaynak:

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bahçeli´den Menderes´e Vefa
Bahçeli´den Menderes´e Vefa
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ülkücü Şehitleri Anma Günü nedeniyle gittiği Kızılcahamam´da Ülkücü Şehitler Anıtı´nın önüne karanfil bıraktı, dua etti.
Seçmen Ne Diyor,İşte Son Durum
Seçmen Ne Diyor,İşte Son Durum
AK Parti, milletvekili aday tanıtımının ardından yoğunlaşacağı 30 günlük seçim kampanyasının çerçevesini yeni sisteminin ‘bütünlüğü´ üzerine kurguladı.
CHP Yine AYM ´ye Gidiyor
CHP Yine AYM ´ye Gidiyor
CHP, Bakanlar Kurulu´na verilen KHK yetkisini AYM´ye taşıyor
Milli Silahların Temelini Erbakan Attı
Milli Silahların Temelini Erbakan Attı
Konuştuğunu Yapan Adam: Prof. Dr. Necmettin Erbakan"
CHP Yalanlar Partisi Oldu
CHP Yalanlar Partisi Oldu
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun 4 Şubat 2012 tarihinde Pensilvanya´da olduğunu iddia etmişti.
Türkiye´de Siyasi Tablo Nasıl?Anketler Ne Diyor?
Türkiye´de Siyasi Tablo Nasıl?Anketler Ne Diyor?
Abdulkadir Selvi son seçim anketlerini açıkladı!
Küçük Eren´in Katilleri Bulundu
Küçük Eren´in Katilleri Bulundu
Eren´i şehit eden teröristlerin yeri tespit edildi
Aşkları Bürokrasiye´ye Takıldı
Aşkları Bürokrasiye´ye Takıldı
. Brezilya´dan Şanlıurfa Harran´a gelin gelen Sara (Cheyenne da Silveira Soler) ile eşi Mahmut Budak´ hayatını kaleme alan Çetinkaya çok ilginç konuları köşesine taşıdı
FETÖ Grubunu 2019 Seçimleri Vaadleri ile Diri Tutuyor
FETÖ Grubunu 2019 Seçimleri Vaadleri ile Diri Tutuyor
Bir dönem teröristbaşına en yakın isimden SABAH´a önemli açıklamalar
Külliyenin Önüne Anıt Yapılacak
Külliyenin Önüne Anıt Yapılacak
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne "15 Temmuz Milli Mücadele Anıtı" yapılacak
Sürücüsüz Metro Dönemi Başlıyor
Sürücüsüz Metro Dönemi Başlıyor
Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı´nda test sürüşleri başladı.
Şevki Yılmaz´dan EVET Çağrısı
Şevki Yılmaz´dan EVET Çağrısı
Avusturya´da bir konferansa katılan eski Refah Partisi milletvekili Şevki Yılmaz, Türk vatandaşlarını referandumda “Evet” demeye çağırdı.
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Bakanık 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
Maliye 935 personel alacak! İşte ayrıntılar.
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
KPSS İle 3 Bin Komiser Yardımcısı Alınacak
Polis Akademisi Başkanlığı, 3 bin komiser yardımcısı alacağını açıkladı. Başvurular ile ilgili detaylar KPSS sonrasında netleşecek
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru Alacak?
Kredi Yurtlar 10.900 memuru ne zaman alacak?
17 Bin Bekçi  Alınacak
17 Bin Bekçi Alınacak
Emniyet Teşkilatı, 17 bin bekçi alınacağını duyurdu. Bekçi alımları için ilanın ne zaman yayımlanacağı ise henüz açıklanmadı.
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
Bakanlık Bilişim Personeli Alacak
İçişleri Bakanlığı 21 bin 187 TL ücretle sözleşmeli bilişim personeli alıyor
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Bakanlık 17 Bin Uzlaştırmacı Alacak
Adalet Bakanlığı 17 bin yeni uzlaştırmacıyı sınavla alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak
Bakanlık Uzman Yardımcısı alımı için ilan yayınladı
1300 Kişi İşe Alınacak
1300 Kişi İşe Alınacak
Halkbank´tan bin 300 kişiye iş
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bayatlamış ekmeklerin üzerine su serpin ve folyo kağıda sarıp 5-10 dakika fırınlayın. Böylece taptaze olacaktır.

EV KADINI
Aşk; bir bakıma sobaya dokunmak gibidir. Bir defa yanarsın, İzi kalır. Sonra bir daha dokunmazsın sadece yanına yaklaşırsın...(s akın)

S.AKIN
Köpeklerin ter bezleri ayaklarındadır

CANLILARIN ÖZELLİKLERİ
1974 Kıbrıs Barış Harekatı