Ayrancı: "Öğrencilerin Bilim Hayatını Geliştirmek Zorundayız´´
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Asıl işimiz öğrencilerin bilim hayatını geliştirmek ve yeni fikirleri açığa çıkarmak" dedi.
Tarih: 8.11.2017 20:05:39/ 203okunma / 0yorum

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Asıl işimiz öğrencilerin bilim hayatını geliştirmek ve yeni fikirleri açığa çıkarmak" dedi.
Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı yerel ve ulusal basın temsilcileri ile basın toplantısında bir araya geldi. Rektör Ayrancı, 7 aylık görev süresini ve üniversite ile ilgili bilgiler verdi. Görevinde 7 ayı geride bıraktığını aktaran Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, üniversite ile ilgili tüm işleyişin nasıl yapıldığını bildiğini söyledi.
Rektör Ayrancı göreve başladıktan sonra yenilenme işlemlerine de başladığını vurgulayarak, yerleşke ve idari olarak yenilenmenin öğrenciler, akademisyenler, üniversitemiz ve Çankırı için yararlı olduğunu ifade etti.
Öğrencilerle sürekli görüştüğünü belirten Ayrancı, “Öğrencilerle iletişim halindeyim. Onlarla konuştuğumuzda genelde yaz okulu istediler. Yaz okulu ihtiyacı olduğundan yaz okulunu açtık. 1300 öğrenci yaz okuluna geldi. Hem üniversiteye hem de şehre yazın hareketlilik geldi. İlerleyen senelerde bu öğrenci sayısı da artacaktır. Üniversitemizin kış nüfusunu artırdığımız gibi yaz nüfusunu da artırıyoruz. Üniversitemizde ve şehrimizde bir faaliyet ve canlılık katıyor" dedi.
Ayrancı, 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle üniversitede bir tedirginliğin olduğunu dile getirerek, “Hain darbe girişimi nedeniyle bir tedirginlik ortamı vardı. İhraçlar, açığa alınmalar, davalar olmasından dolayı sorunlar vardı. Öğrencilerin kampüs içi de ve okul binalarında yaşadıkları güvenlik önlemlerini biraz daha yumuşattık. Kampüs girişimize gerekli güvenlik tedbirlerini zaten almışız güvenliklerimiz gayet başarılı. Öğrencinin akademisyenlerin burada daha özgür olması gerekir. Öğrencilerin burada fikir üretmesi gerekir. Gelişme, yeni bir fikir bekliyorsanız şartlar daha iyi olmalıdır. Terör ile bağlantısı olanlara zaten gerekli işlemler yapılıyor. Bizim işimiz güvenlik değil asıl işimiz öğrencilerin bilim hayatını geliştirmek ve yeni fikirleri açığa çıkarmak. Bu yolda ilerliyoruz” şeklinde konuştu.
Yeni bir sürece girdiklerini söyleyen Ayrancı, “Bundan sonra ikinci dönemimiz başlıyor diyebiliriz. Yeniden yapılanma ve yeniden oluşum meydana gelecek. Rektör tek işle değil birçok isle uğraşıyor" ifadelerini kullandı.
Ayrancı, üniversite bünyesinde yeni bölümlerin açılacağının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enstitüler açtık. İslami İlimler Fakültesi açtık. Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruldu. Cazip bölümleri açmaya çalışıyoruz. Eskiden beri bekleyen ama açılmayan 9 bölümümüz var. Bunlarla birlikte toplamda 12 bölüm açmayı planlıyoruz. Öğretim elemanı için alım yapacağız. Elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, malzeme mühendisliği, arkeoloji gibi parlak bölümler var, bunları açacağız inşallah. Fakültelerimizin, bölümlerimizin, enstitülerimizin çokluğu alanımızı genişleten konular ve bizim için gurur kaynağı. Öğretim elemanı almadan Hukuk Fakültesini 4. sınıfa kadar öğretecek durumdayız. Yeterli ve kaliteli hocalarımız var. Açılması için dilekçemizi belgelerimizi hazırladık, verdik. Sonuç ne olur bekliyoruz.”
Üniversitede 14 bin 750 öğrencinin olduğunu aktaran Ayrancı, birkaç yıl içinde 20 bin öğrenci sayısına ulaşarak hem sayıyı hem de kaliteyi artıracaklarını sözlerine ekledi.
Rektör Ayrancı´nın gazetecilerin sorusunu cevaplamasının ardından basın toplantısı sona erdi.

Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Bulutlu
Bugün
8 / 6 °C
Bulutlu
Salı
11 / 6 °C
Bulutlu
Çarşamba
12 / 7 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Eğer örtünüzün üzerine meyve suyu döküldüyse vakit kaybetmeden meyve suyu dökülen alana tuz serpin. İlk yıkamanızda meyve suyunun çıktığını göreceksiniz.

MEYVE SUYU DÖKÜLEN ÖRTÜ NASIL TEMİZLENİR?
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
İnsana yemek için saldıran tek hayvanın ayı olduğunu biliyormusunuz

CANLILAR
1959 Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti´nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık´ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs´ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960´da oldu.