Tarihte Bugün Neler Oldu
14 Mayıs´ta Bilmeniz Gereken 10 Olay
Tarih: 14.5.2017 20:27:41/ 463okunma / 0yorum

 

14 Mayıs tarihinde yaşanmış, bilmeniz gereken önemli 10 olayı sizler için derledik. 

1560 - Piyale Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Cerbe Deniz Savaşı´nı kazandı.

1560 yılının Mayıs ayında Tunus´un Cerbe Adası açıklarında Kaptan-ı Derya Piyale Paşa kumandası altındaki Osmanlı Donanmasıyla İspanyol kuvvetlerinin başını çektiği bir Haçlı Donanması arasında yapılmış bir deniz savaşıdır. Osmanlıların büyük bir zafer kazandığı bu savaşta Haçlı gemilerinin yarısı batırılmıştır.

1767 - İngiliz hükümetinin ithal çaya vergi koyması üzerine Amerikan Bağımsızlık Savaşı başladı.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı, 1775–1783 yılları arasında Büyük Britanya ve Kuzey Amerika´daki On Üç Koloni arasında geçen, ve Amerika Birleşik Devletleri´nin kurulmasıyla sonuçlanan savaştır. Amerikan Devrimi olarak da bilinir.

Paris Antlaşması ile İngiltere, batıda Mississippi Irmağını da içine alan geniş sınırlarla, Amerika´nın bağımsızlığını tanıdı. Kanada İngiltere´nin elinde kaldı, ama Doğu ve Batı Florida İspanya´ya verildi. Antlaşmanın imzalanmasından 3 ay sonra, son İngiliz askerlerinin 25 Kasım 1783´te New York´tan ayrılmasından sonra George Washington şehre girdi.

1796 - Edward Jenner ilk çiçek aşısını uyguladı.

Bir köy papazının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir, İngiltere´de Gloucestershire´da bir operatörün yanında uzun süre çıraklık yapmış daha sonra tıp öğrenimini geliştirmek için Londra´ya gitmiş ve orada John Hunter´in öğrencisi olmuştur.

Hocasının tavsiyesiyle 1775 yılında, o dönemlerdeki en yaygın ve can alan hastalık olan çiçek hastalığı ile ilgili araştırmalara başlamıştır. Araştırmaları sonucu çiçek hastalığına aşı bulan Jenner aynı yıl köyünde baş gösteren çiçek hastalığı salgını karşısında çocuklar üzerinde aşısını denemiş ve olumlu sonuçlar aldığını ispat etmiştir.

Daha sonra 1796´da buluşu ile ilgili ayrıntılı bir rapor yayımlamış ve buluşu gerek Avrupa´da gerek ise Birleşik Amerika´da ilgiyle karşılanmış ve benimsenmişse de dönemin tıp bilginleri aşıya karşı çıkmışlardır.

Elde edilen sonuçların başarısı sebebi ile 1870 yılına gelindiğinde binlerce insan aşılanmıştır. Daha sonraki yıllarda çiçek aşısı İngiltere´nin dışında da yaygınlaşmış, bugün ise tüm dünyada kullanılmaktadır.

1861 - 859 gram ağırlığında kondrit tipinde bir meteorit olan Canellas Meteoriti, İspanya´nın Barcelona kenti yakınlarında yeryüzüne çarptı.

1919 - İzmirli yurtseverler, gece Yahudi Mezarlığında toplanarak, Reddi İlhak ilkesini kabul etti.

Kurucuları arasında Hüseyin Vasıf Çınar yer almaktadır. Cemiyet, Kuvay-ı Milliye hareketinin başlamasını sağlamış ve İzmir´e karşı yapılan Yunan işgaline karşı koymuştur. Ayrıca, Balıkesir Kongresi ve Alaşehir Kongresi´ni düzenlemiştir. İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti işgalden bir gün önce "İzmir Redd-i İlhak Cemiyeti" ismini almıştır.

1948 - Arap-İsrail Savaşı başladı.

1950 - 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı son buldu. Demokrat Parti yüzde 53 oyla tek başına iktidara geldi. Türkiye´de tek parti dönemi sona erdi.

1972 - Bülent Ecevit, CHP kurultayında Atatürk ve İsmet İnönü´den sonra CHP´nin üçüncü genel başkanı seçildi.

1974 - 12 Mart askeri müdahalesi sırasında tutuklananları kapsayan genel af çıktı. 141 ve 142´nci maddeler kapsam dışı kaldı.

1987 - TBMM, Anayasa değişikliğini kabul ederek, siyasi yasaklar için referanduma gidilmesi, milletvekili sayısının 450´ye çıkarılması ve seçmen yaşının 20´ye indirilmesini benimsedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarihte Bugün Neler Oldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Rüzgarlı
Bugün
12 / 6 °C
Bulutlu
Perşembe
13 / 6 °C
Fırtına
Cuma
8 / 6 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kuru karanfili beş dakika kadar diş üzerinde bekletmek ağrının geçmesi için yeterlidir. Karanfil yağının da pamuk ya da bez yardımı ile diş üzerinde sürülmesi ağrının kaybolmasını sağlayabilir.

Diş ağrısı nasıl tedavi edilir
Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. Che Guevara

Che Guevara
Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

DÜNYAMIZ
1973 Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu akciğer kanserinden. Veysel vasiyeti gereği türküler söylenerek toprağa verildi. Halk şiiri geleneğinde özgün bir yeri olan, ozan her yıl Şarkışla´da düzenlenen şenliklerle anılıyor.