TEOG Tartışmaları Büyüyor
TEOG´un kaldırılmasından sonra merak edilen yeni sistem ile ilgili Eğitim-Bir-Sen, yazılı açıklamada bulundu.
Tarih: 25.9.2017 07:35:23/ 245okunma / 0yorum

TEOG´un kaldırılmasından sonra merak edilen yeni sistem ile ilgili Eğitim-Bir-Sen, yazılı açıklamada bulundu. 2016 yılında kamuoyuna sundukları Eğitime Bakış raporunda TEOG ile ilgili olumsuz sonuçları kamuoyuna duyurduklarının kaydedildiği açıklamada, nakil sorununun raporda yer aldığı belirtildi. Raporda, sınavın merkezi olmasının yerleştirmede olumsuz sonuçlar doğurduğunun hatırlatıldığı açıklamada, TEOG yüzünden bir önceki yıl, 434 bin 615 öğrencinin nakil başvurusunda bulunduğu kaydedildi.

MERKEZİ YERLEŞTİRME ODAKLI SORUNLAR

“TEOG, sınav puanını merkezi yerleştirmede esas alarak okulu ve öğrenciyi etiketledi. Bu yaftalamalar üzerinden okullar ve öğrenciler başarılı-başarısız şekilde toplum nezdinde kategorize edildi” denilen açıklamada, söz konusu durumun başarısız olarak addedilen okul ve öğrencilerin aleyhine işleyerek eğitimde fırsat eşitliğini bozduğunun da altı çizildi. Açıklamada, “Diğer taraftan, merkezi yerleştirme okul mahalle ilişkisini bozarak okulların ve öğrencilerin bulundukları mahal ile bütünleşmelerine engel oldu. Bunun yanı sıra bugün olumsuz örneklerini gördüğümüz, öğrenci açısından ulaşım güçlüğü, servis maliyeti gibi sonuçları doğurdu. Merkezi yerleştirmeden kaynaklı dolaylı ve dolaysız sonuçlar sınavın kendisini tartışmaya açtı” denildi.

PAYDAŞLARIN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALI

Zaman içinde TEOG´un pedagojik boyutunun zayıfladığının da hatırlatıldığı sendikanın açıklamasında yeni sistem ile ilgili paydaşların görüşlerinin dikkate alınması da şu cümlelerle dile getirildi: “Tüm öğrencilerin TEOG sınav puanına göre merkezi olarak yerleştirilmesinin pedagojik boyutu zaman içinde zayıfladı. Merkezi yerleştirme yerine TEOG´un yürürlüğe konulduğu süreçte vurgulandığı gibi izleme ve değerlendirme fonksiyonunu daha fazla üstlenecek bir sınavın ön plana çıkarılması gerekmektedir. Gelinen noktada, TEOG´da esas sorunun merkezi yerleştirmeden kaynaklandığı gerçeğinden hareketle, geçmiş tecrübelerden de istifade ederek rasyonel ve kalıcı çözümler için adımlar atılmalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı´nı, Ortaöğretime Geçiş Sistemi konusunda eğitimin paydaşlarıyla istişare edilerek olgunlaştırılmış, sürdürülebilir bir model geliştirmeye davet ediyoruz
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEOG Tartışmaları Büyüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Bulutlu
Bugün
8 / 6 °C
Bulutlu
Salı
11 / 6 °C
Bulutlu
Çarşamba
12 / 7 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. Çiviyi öyle çakın, böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız.

DUVARA ÇİVİ ÇAKARKEN
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Mide asidiniz bir jileti eritebilecek güctedir

İNSAN VÜCUDU
1959 Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti´nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık´ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs´ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960´da oldu.