Pehlivan: "Yetim Kardeşliğini Yaygınlaştıracağız"
Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, “İyilikte Yarışan Sınıflar” kampanyası tanıtım toplantısına katıldı.
Tarih: 3.11.2017 12:07:08/ 166okunma / 0yorum


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı (İHH) ile Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) işbirliğiyle yetim çocukların korunabilmesi ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilebilmesi için hayata geçirilen proje çocukların, farklı coğrafyalarda yaşayan yetim akranları ile yardımlaşma köprüleri kurarak çocukları yetim bırakan sebeplerin önüne geçmesini hedefliyor.
Proje kapsamında Öğretmen Evi´nde düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Vali Pehlivan, Bayburt´ta yetim kardeşliği projesini tüm kurumlarda uygulamayı hedeflediklerini bildirdi.
Vali Pehlivan, toplantı sonunda yaptığı konuşmada insanoğlunun dünyaya geldiği andan itibaren iyilik ve kötülüğün sürekli bir yarış içinde olduğunu bütün mücadelelerin temelinde iyilik ve kötülüğün diğer bir ifadeyle hak ile batılın mücadelesinin olduğunu dile getirdi.
“İyilikte Yarışan Sınıflar” projesini "İyilikte Birleşen Sınıflar" olarak da ifade edebiliriz diye düşünüyorum. Zira maalesef birileri ısrarla şerde, kötülükte birleşiyor. Bunun karşısında iyilikte birleşerek durmalıyız” diyen Vali Pehlivan, her şeyden önce dinimizin iyilik yapmayı emrettiğini, yardımlaşmanın kültürümüzün çok önemli bir parçası olduğunu ve vicdani sorumluluk hisseden herkesin ısrarla bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini ifade etti.
Vali Pehlivan sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizim insan olarak temel misyonumuz iyilikte yarışmaktır. Bizler bunu yaparken kötülük yapanlar elbette durmayacak. Fakat biz ısrarla, kararlılık ve sabırla iyilikte adım atmaya devam edeceğiz. Hayır ve iyilik anlamında eğer dünya bir yere varacaksa işte atacağımız bu müşterek adımlar sayesinde olacak. Yetimler konusu bu bağlamda çok önemli bir konu. Az önce rakamlarla ifade edildi. Dünyada yirmi insandan birisi yetim. Peki bunun için ne yapmamız gerekir; onların annesi, babası, kardeşi, arkadaşı olmaya çalışacağız. Empati kuracağız. Dünyanın herhangi bir coğrafyasında eziyet altında olan, yetim kalan, ayağında ayakkabısı dahi olmayan çocuk bizim çocuğumuz da olabilirdi ya da kendimiz de o durumda kalabilirdik. Dolayısıyla onların vebali ve sorumluluğu da bizlerin omuzunda aslında. Belki bu konuya herkes bizim milletimizin bakış açısından yaklaşmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ve benzer konularda sürekli altını çizerek şunu vurguluyor; nüfusu ve milli gelirine oranla dünyanın en çok insani yardım yapan devleti ve milletiyiz. Ne mutlu bizlere, ne mutlu milletimize ve devletimize. Böylesine aziz bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Fakat bu yardımlarla yetinmiyor daha da artıralım diyoruz.”
“İyilikte Yarışan Sınıflar” projesinin Bayburt özelinde güzel çalışmalara sahne olacağına inandığını kaydeden Vali Pehlivan, “Öncelikle okullarda yetim kardeşliğini arttıralım. Bunun yanı sıra Müftülük bünyesindeki Kur´an Kurslarımız ve diğer kurumlarımıza da bu yardımlaşmayı yayalım. Nasıl ki her okulun projeyle ilgili temsilcileri olacaksa her kurumumuz da en az bir yetimi desteklesin. En kısa sürede bunu gerçekleştirilebiliriz. Bu şekilde Bayburt´ta inşallah örnek bir çalışma ortaya koyacağız. İnanan insanlar olarak konuyla ilgili ayet ve hadisler bizlerin yolunu aydınlatan birer rehber niteliğinde. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili bütün kişi ve kurumlarının duyarlılığı üst seviyede ve İHH gibi uluslararası bir vakfın sivil toplum duyarlılığını yansıtması ayrıca çok önemli ve memnuniyet verici. Hem insan hem de bir idareci olarak yetimlere sahip çıkmanın bizim için görev olmanın ötesinde vicdani bir sorumluluk olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bütün bu yardım kampanyalarında emeği geçen herkese, bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer ise dünyada 400 milyon yetim bulunduğunu ve bunun 200 milyonunun sokaklarda yaşadığını bildirdi. Her gün 10 bin çocuğun savaş, doğal afet, hastalık gibi nedenlerle yetim kaldığını bildiren Başer, “Yılda 2 milyon 500 bin çocuk satılıyor. Her 24 saatte 6 bin çocuk organ mafyaları tarafından kaçırılıyor, 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. Çocukların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için daha güçlü, sürdürülebilir, kalıcı ve çözüm odaklı sosyal çalışmalar yapılması gerekiyor. Hedef kitlesi sadece çocuk olan art niyetli yapılanmalar her gün binlerce çocuğu tehdit ediyor. Yetim çocukların sorumluluğu tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Dinimiz İslam yetim çocuklara desteği bir ibadet olarak görmektedir” dedi.
Proje paydaş kurumları adına, İl Müftüsü ve İl Milli Eğitim Müdürünün de konu hakkında düşüncelerini paylaştığı toplantıya Vali Ali Hamza Pehlivan ve eşi Hanımefendi Yıldız Pehlivan ile İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Haluk Akkoyunlu, İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can, İHH Bayburt İnsani Yardım Derneği Başkanı İlhami Polat, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Kaynak: IHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Şahin´den Kurban Bayramı Mesajı
Vali Şahin´den Kurban Bayramı Mesajı
Saygıdeğer İstanbullular, Bayramlar; birlik, beraberlik, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşma gibi hasletlerin pekişmesine, toplumsal dayanışmanın güçlenmesine katkı sunan; kırılan kalplerin onarılmasına, küskünlüklerin sona ermesine vesile olan müstesna zamanlardır.
Bakanlıkta 10 Kişi Görevden Alındı
Bakanlıkta 10 Kişi Görevden Alındı
Tarım ve Orman Bakanlığı´nda deprem! 10 genel müdür görevden alındı
Bayram İçin İDO´dan 42 Ek Sefer
Bayram İçin İDO´dan 42 Ek Sefer
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Kurban Bayramı tatili nedeniyle 17-26 Ağustos´ta 42 ek seferle hizmet verecek
İşte Emekliliğe Sevk Edilen İsimler,Tam Liste:
İşte Emekliliğe Sevk Edilen İsimler,Tam Liste:
Jandarma Genel Komutanlığı mensubu subayların emekliye sevk edilmeleri ve bir üst rütbeye terfi ettirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete´de yayımlandı.
TSK´da Temizlik,15 Bin Fetö´cü İhrac Edildi
TSK´da Temizlik,15 Bin Fetö´cü İhrac Edildi
15 Temmuz 2016´dan bu yana geçen sürede TSK´da toplam 15 bin 242 ihraç gerçekleşti.
TRT´den Eurovision Açıklaması
TRT´den Eurovision Açıklaması
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren: Eurovision´a şu anda katılmayı düşünmüyoruz
POMEM sınav sonuçları açıklandı
POMEM sınav sonuçları açıklandı
Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 22. dönem sınav sonuçları açıklandı.
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı´nın ismi değişti
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı´nın ismi değişti
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı´nın isim değişikliği resmi gazete de yayınlandı.
AYM´den Kılıçdaroğlu´na Red
AYM´den Kılıçdaroğlu´na Red
AYM´den Kılıçdaroğlu kararı
50 FETÖ´cü İade Edildi
50 FETÖ´cü İade Edildi
50 FETÖ´cü İçişleri Bakanlığı´na teslim edildi
Herkesin Gözü Yaş Toplantısında,Süpriz Terfiler Bekleniyor
Herkesin Gözü Yaş Toplantısında,Süpriz Terfiler Bekleniyor
Ankara´da ilklerin YAŞ´ı! Sürpriz terfiler bekleniyor
E-Devlet Kapıları Engellilere de Açıldı
E-Devlet Kapıları Engellilere de Açıldı
E-Devletten işitme engellilere hizmet
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
Güneşli
Bugün
25 / 19 °C
Fırtına
Salı
22 / 16 °C
Sağanak
Çarşamba
17 / 15 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fırınlara önceden yapılmış yemeklerin kokuları sinebilir, bu eski yemek kokuları fırına kötü koku verecektir. Fırındaki kötü kokuyu almak için yarısına kadar su geri kalan kısmında Sirke koyacağımız bir tavayı fırında bir kaç dakika ısıtın. Bir kaç dakika bekletilen sirkeli suyu soğutmaya bırakın

Kötü koku oluşmuş fırınlar
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Kötü kokuları engellemek için buzdolabınıza bir parça gazete kağıdı koyun.

hayatınız kolaylaşsın
1987 Süleyman Demirel, Doğru Yol Partisi Olağanüstü Kongresinde oy birliğiyle genel başkan seçildi. Demirel,12 Eylül askeri darbesi sonrası, siyasete resmen döndü.