Marmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net!

Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

ÇOK OKUNANLAR

 ARŞİVDE ARAMA

 

 Namaz Vakitleri

 

 

 

Rusya Müslümanlarının lideri Şeyh-ül-İslâm Tâceddinov Talga; “Rusya’da yeni bir diriliş var”
 Reklam
Rusya’da yeni bir diriliş var
20 Mayıs 2009 Çarşamba 13:05
Rusya Müslümanlarının lideri Şeyh-ül-İslâm Tâceddinov Talga; “Rusya’da yeni bir diriliş var”

M.Mustafa Uzun / Vakit

Hazreti Peygamber döneminde Müslüman olduk


İlk Müslüman Türk Devletinin torunları olmaktan onur duyuyoruz

M.Mustafa Uzun'a konuşan Rusya Müslümanlarının lideri Şeyh-ül-İslâm Tâceddinov Talga; “Müftülüğümüz. 220 senedir hizmet vermektedir. İmam Hatip mekteplerimiz, İslâm enstitülerimiz ve İslâm Üniversitemiz var. Rusya’da 20 Milyondan fazla Müslüman bulunmakta ve kurumumuz 25 bölge kuruluşunu, 2500 ayrı Müslüman cemaatini bünyesinde birleştiriyor. Yeniden bir diriliş var. Eski Mescitler, Medreseler ve Minareler yeniden inşa ediliyor. Hicrî 9. yılda Hz. Muhammed (S.A.V) in Medine’den Sibirya Bulgar Türklerine gönderdiği 3 sahabe bize İslam’ı öğretmiş. Abdurrahman bin Zübeyr, Zübeyr bin Ca’deh ile Talha bin Osman (R.A) Hicrî 10. yılda vardıkları bu coğrafyada İslâm Dinîni 33 tabiînle birlikte anlatmışlar. Biz Hazreti Peygamber döneminde Müslüman olduk. İlk Müslüman Türk Devletinin torunları olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Rusya Müslümanları onlarca yıl “Komünizm” belası ile uğraştılar. Camileri yıkıldı, dilleri yasaklandı, Kur’an eğitimleri engellendi, sürgün edildiler, hor görüldüler fakat asla inandıkları değerlerinden vazgeçmediler. Rusya, 220 yıl önce kendi sınırlarındaki Müslümanları Osmanlı’dan kopartabilmek için “Rusya Diyanet İşleri Başkanlığı”nı kurmuştu. Fakat Şeyh-ül İslam’ların hiçbiri bu oyuna gelmediler. Zaman zaman birçok sıkıntıya göğüs germek zorunda kaldılar ama ihanet etmediler. Bunlardan bir tanesi de 1980’den itibaren Rusya Müslümanlarının başında bulunan Şeyh-ül-İslâm Tâceddinov Talga. Tâceddinov Talga, Buhara Medreselerinde ve El-Ezher’de eğitim görmüş bir mübarek insan. Tarihte kurulan ilk Müslüman Türk Devleti olan İtil Bulgar’larını, Hazreti Peygamber’in Rusya’ya gönderdiği elçileri ve Rusya Müftülüğünün çalışmalarını Şeyh-ül-İslâm Tâceddinov Talga Bey ile görüştük. Buyurun;

RUSYA MÜFTÜLÜĞÜ 220 YILDIR HİZMET VERİYOR

*Rusya Müftülüğü ne zaman kuruldu?

*Rusya Müslümanlarının talebi üzerine, dini işlerini tertip etmek ve birliğini devam ettirmek için 1789 yılında Rusya Çariçesi II. Katerina tarafından kuruldu.

*Çok eski yani. Tüm Rusya Müslümanları buraya mı bağlı?

*Evet, çok çok eski bir kurum Müftülüğümüz. 220 senedir hizmet vermektedir. Önceleri 2.Dünya savaşına kadar Rusya’nın bütününde bir merkezdeydik. Fakat 1940 yıllarında Merkezi Dini idarenin yardımıyla; Orta Asya ve Kazakistan Müslümanları, Kafkas Müslümanları ve Şimali Kafkas Müslümanları olmak üzere 3 ayrı dini idare kuruldu.

*Bugün durum nasıl?

*Şu anda Rusya Müslümanlarının Merkezi Dini Nezareti UFA şehrindedir. Bünyesinde Ukrayna, Beyaz Rusya Letonya, Estonya, Litvanya ve Moldova Cumhuriyetleri de bulunmaktadır. Merkezi Dini Nezaretin kadrolarını hazırlamak için İmam Hatip mekteplerimiz, İslâm enstitülerimiz ve İslâm Üniversitemiz var.

*Sayısal olarak nasılsınız?

*Günümüzde Rusya Müslümanları Merkezî Dinî Nezareti 25 bölge kuruluşunu bünyesinde birleştiriyor ve bu kurumlara 2500 ayrı Müslüman cemaati katılıyor. Bugün Rusya’da 20 Milyondan fazla Müslüman bulunmaktadır

*Neler yapıyorsunuz?

*Yeniden bir diriliş var. Camiler yapılıyor, eski eserler tamir ediliyor. Eski Mescitler, Medreseler ve Minareler yeniden inşa ediliyor.

*Yeni camiler kuruluyor mu?

*Evet. Yeni camiler genellikle Müslümanların gönüllü bağışlarından elde edilen gelirler ile inşa ediliyor. İşadamları, şirketler ve devlet kurumları da yardımcı oluyor.

SON 6, 7 YILDA 800’DEN FAZLA YENİ CAMİİ İNŞA EDİLDİ


*Yeni kaç cami inşa edildi?

*Son 6–7 yılda 800’den fazla yeni cami inşa edilmiştir. Biz ayrıca camilere gelen Müslümanlara İslâm Dinî ve onun tarihî, dinî merasimleri konusundaki bilgileri ihtiva eden kitapları ve diğer dinî eserleri temin ediyoruz.

*Şeyh-ül İslam nasıl seçiliyor?

*Genel kurultayda seçilir. Biz de 1980 yılında Rusya Müslümanlarının Merkezi Dini İdare Reisliğine getirildik. 1990 yılında da Şeyh-ül İslam seçildik. Rusya Cumhurbaşkanlığının Dini istişare Meclisi azası olarak da görev yapıyoruz.

*Başkanlığınız Rusya tarafından resmen tanınıyor. Peki, neleri yapmanıza “resmen” müsaade ediyorlar?

* Dinî Meclisin İdaresi ve yetkisi altındaki ibadet yerlerine hak etmiş kişilerin atanması, Müslüman Din Hadimlerinin hareketlerini kontrol altında tutma, camilerin inşası ve tamir işleri, evlenecek çiftler için dinî nikâhların yapılması, kişilerin özel veya mal-mülk davaları, vakıf meseleleri, Müslümanların dinî görevlerini doğru olarak yerine getirmeleri hakkında ki meseleleri, çocukların doğum kâğıdının yazılması ve ailelerde ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümlenmesi gibi meselelerin halli yetkisi bulunuyor.

*Peki, eğitim anlamında neler yapıyorsunuz?

*Müslümanların dinî eğitim almaları ve ihtisaslarını yükseltmeleri konusunda birçok hizmeti vermekteyiz. Medrese Eğitimi ve sonrasında, Ufa şehrindeki İslâm Enstitüsü ve Samara , Oktyabrsky, Orenburg, Ulyanovsk şehirlerindeki İslâm Enstitülerinin eğitimcilerini, Câmi imamlarını ve müezzinleri göreve hazırlayan iki senelik hazırlık kursları, Rızâeddin Fahreddin İslâm Enstitüsünde akşam okulları, Dînî Hâdimlerin İslâmî bilgi-düşüncelerini pekiştirme amacıyla her yıl yapılan ihtisas kursları ve değerlendirmelerin gözden geçirilmesini yapıyoruz.

HAZRETİ PEYGAMBER RUSYA’YA ELÇİ GÖNDERMİŞTİ


*Başka ne tür faaliyetleriniz vardı?

*Çeşitli hayır-hasenat hizmetlerinde bulunuyoruz. Maddi yardım, hastanelere ilaç yardımı, Çocuk yuvalarına, Huzurevlerine ve Okullara eşya yardımları yapıyoruz. Dinî ve resmî bayramlarda ziyaretler ve kutlamalar yapıyoruz. Ayrıca Rusya Müslümanları olarak Mekke-i Mükerreme’ye Hacc ziyaretlerimizi de yapıyoruz. Bu faaliyetlerin en zirve noktası ise her sene Rusya Müslümanlarının bir araya gelerek ecdadımızın başkenti olan Tataristan’daki Büyük Bulgar şehrinde yapılmakta olan topluca namaz ve duadır.  

*Bulgarlar ilk Müslüman Türk Devletini kurdular diye biliriz biz. Nasıl olmuş bu?

*Evet, bu doğrudur. Hicrî 9. yılda Hz. Muhammed (S.A.V) in Medine’den Sibirya Bulgar Türklerine gönderdiği 3 sahabe bize İslam’ı öğretmiş. Abdurrahman bin Zübeyr, Zübeyr bin Ca’deh ile Talha bin Osman (R.A) Hicrî 10. yılda vardıkları bu coğrafyada İslâm Dinîni 33 tabiînle birlikte anlatmışlar. Hicrî 310 / 922 Mîlâdî yılında ise Bağdat’ta Halîfe El Muktedir’in elçisi olan İbni Fadlan’ın heyeti Bulgar İlteberi Almuş Han’la târihi bir buluşma gerçekleştirmişti. Almuş Han bu görüşmeden sonra hidayete ermiş ve milletiyle birlikte kabul ettiği İslâm Dinîni Bulgar’da resmî din olarak ilan etmişti. Atalarımız Bulgarlar, İslâm Dinînin Avrupa’nın kuzey doğusunda ve Sibirya’da yayılmasında büyük rol oynamışlardır. Yani biz Hazreti Peygamber döneminde Müslüman olduk. İlk Müslüman Türk Devletinin torunları olmaktan da onur duyuyoruz.

*Peki, şimdi Rusya’daki Müslümanlar bu tarihi olayı biliyorlar mı?

*Elbette. Bu tarihî vakıanın 1100. yılı Moskova, Ufa ve Bulgar Şehrinde ilk dinî amaçlı topluca ziyâretle 25.08.1989 yılında Sovyetler Birliği’nde kutlanmıştı. Kutlama törenlerine yirmiden fazla ülkeden; Afganistan, Avustralya, Cezayir, Bangladeş, Bulgaristan, Japonya, Pakistan, Yemen, Kuveyt, Türkiye, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Lübnan ve İran’dan gelen birçok misafir katılmıştı.

*Devam ediyor mu bu kutlamalar?

*Evet. O tarihten itibaren her yıl Haziran ayının ikinci haftasında Bulgar şehrindeki ayakta kalmış en kadim İslâm mabedinde okunan ezan, kılınan topluca namaz ve yapılan tövbe ile bu mutlu gün anılmaktadır. Bu gün Rusya Müslümanlarının dinî ve mahallî bir bayram günü olarak kutlanılmaktadır.Etiketler : Rusya’da, yeni, bir, diriliş, var,Bu Haber Toplam 2579 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Hürriyet ve Milliyet'e şok
Hürriyet ve Milliyet'e şok

Aslan son dakika golüyle yırttı
Aslan son dakika golüyle yırttı

İstihdam teşvikleriyle tanıştılar
İstihdam teşvikleriyle tanıştılar

Gül ters köşe yaptı
Gül ters köşe yaptı

Ördekle dalga geçmenin sonu
Ördekle dalga geçmenin sonu

Galatasaray'ın şifresiz maçları
Galatasaray'ın şifresiz maçları

Ukrayna'ya AB yolu açıldı
Ukrayna'ya AB yolu açıldı

Festivalde tekme tokat kavga
Festivalde tekme tokat kavga

Bilecik'in ismi mi değişiyor
Bilecik'in ismi mi değişiyor

Babacan'dan rant açıklaması
Babacan'dan rant açıklaması

 
Sizce, hangi operatör daha iyi hizmet veriyor?
Avea
Vodafone
Turkcell
Türk Telekom
Ahmet Erçakır
GTSÇÖ -8 Anayasa
P.Ümran DURAN
MEDRESE VE KURAN KURSU ŞART!
Sevgi Nihan AKINCI
Rabbim yol boyunca bırakmasın ellerimizi...
Fuat Türker
KARARLILIK
Dr.İbrahim Ethem AFŞİN
Astım Nedir?
Dr.Bekir ÇAKMAK
ROTAVİRÜS AŞISINI İHMAL ETMEYİN!
Nuran KESEN
Kendimizi Uyandırmak lazım
AHMET HAZAR MEYDANCI
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: