Marmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net!

Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

ÇOK OKUNANLAR

 ARŞİVDE ARAMA

 

 Namaz Vakitleri

 

 

 

Radikal Yazarı Perihan Mağden, hem ezandan rahatsız olduğunu yazdı hemde ülkede dinsizlerin sayısının artması gerek
 Reklam
Ezandan rahatsız oldu!
15 Temmuz 2008 Salı 11:31
Radikal Yazarı Perihan Mağden, hem ezandan rahatsız olduğunu yazdı hemde ülkede dinsizlerin sayısının artması gerektiğini ileri sürdü.

Radikal yazarı Perihan Mağden, İslam'ın sembolü niteliği taşıyan "ezan"dan rahatsız oldu.

Mağden, yazısında "Sabah ezanı"nı "UYKUYU DİNLE İŞGAL" olarak değerlendiriyor.

Ezanın muhteviyatından haberi olmadığı gözlenen Mağden, kendisini "Hakiki Dinsiz" olarak tanımlarken, Türk Milletinin İslam ile yoğrulmuş bir millet olduğunu gözardı ederek asıl dinin Şamanizm olduğunu söylüyor.

Dinsiz olmasına karşın yazılarını %99 u müslüman olan bir toplumun okuduğu Mağden'e okurlardan nasıl bir tepki geleceği ise merak konusu.


İşte Perihan Mağden'in Radikal'de yayınlanan yazısı

Sabah ezanı

‘Sabaha karşı’ diyeceğim; zira henüz ‘karşı’ sayılabilecek bir saatte, bu sabah saat dördü on beş-yirmi geçe, evin ortasına ses bombası atılmış kıvamında bir ezan sesiyle mi neyle- uyandım.
Öyle böyle kuvvetli değil: Sokağa, bir arabanın içinden güçlü bir ses sistemiyle yayın yapılıyor gibiydi. Bangır bangır.
Türkiye Cumhuriyeti’nde herrr evin olması gerektiği üzre, bizim evin yakınlarındaki camiden de ezan sesi duyulur. Ama uykunun hangi safhasında olduğunuza bakar; bazen
duyarsın, bazen duymazsın.

ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM!

BU Arapça’da ne söylediğini anlamadığım (anlamak arzusunda da olmadığım) Herhangi 1 TC İmamı’nın ezan okumasından ziyade, başka bir üsluba/dile özenen iddiacı bir dincinin çok tuhaf bir şekilde okuduğu belki de duanın; beni yalnızca çok çok rahatsız ettiğini, söyleyebilirim.

EZAN, UYKUMA DİNİ BİR İŞGALDİR!

Zira HİÇ KİMSE kendi ritüellerini, inancının dışavurumlarını, bağırtılarını başkasının hayatının/uykusunun orta yerine dayamamalı.
Bu hakka sahip olmamalı! Benim Uyku Hakkımın/Asude Ev Yaşamı hakkımın başladığı yerde, senin Gösterişli Dini ya da Milli İşgal hakkın bitiyor/bitmeli.
Bu, Güleryüz Valimiz Güler’in izinleriyle düzenleniyordur muhakkak, her Allah’ın gecesi Suada denilen Pre-Kapitalistler Cenneti’nin bitmek bilmeyen (ve muhakkak her türlü canlıyı feci rahatsız edip kümülatif efektleriyle çevre facialarına vesile olabilecek) havai fişek gösterileri için de böyle-
Milli Takım maçları filan fırsat bilinerek kabartma tozlanan ‘pozitif’ (esasında: tabii ki negatif) milliyetçilik gösterileri için de.
Kapitalizmin havai fişek gösterilerinden (“Bak! havaya kaç yüz bin dolar fırlatıp etrafı/doğayı müşteki etme kudretine sahibim!”) böylesi saldırganca, insanların sabaha karşı uykusunu bıçaklamakta beis duymayan (berbat bir ses+berbat bir üslupla) dualama seanslarına kadar- benim dinsiz dünyamda tezahürü böyle.

HAKİKİ BİR DİNSİZİM!
Ve herhalde on bir yaşımdan beri Hakiki 1 Dinsiz olduğum için böylesi tedirgin oluyorum, Kemalist Dinin Fanatik Müritleri ellerinde bayraklar, yüzlerinde tuhaf bayrak motifli makyajlar, üstlerinde dekolte ya da değil, bayraklardan yapılmış bluzlar/kılıklarla sokağa dökülüp tuhaf gösteriler/sloganlar eşliğinde ağlayıp zırlamalı bağırıp çağırınca. Dindarca.

KEMALİZM MODERN DİN
Dindarlık Türkiye’de yalnızca Müslümanlar cephesinde yükselmedi. Kemalizm; büsbütün bir fanatiklik mertebesi, bir nevi içi boşaltılmış, tuhaf ritüelleri ağzımıza burnumuza sokularak çok rahatsız edici bir kıvama ulaştırılmış sorgusu/suali dindarlarını çıldırtan bir nei post-mortem ‘din’ haline getirildi- bir.
Ayrıca Fanatik, sözümona Laikçi Kemalistler feci bir itişmeye giriştiler Müslümanlarla: “Bu din sizin dininiz değil, bizim DE dinimiz. Hem orucumuzu tutarız, hem namazımızı kılarız, hem laikçiyiz, hem Atatürkçüyüz, hem de Umre’ye gideriz- tutmayın bizi!” yollu- (‘Ulan, Allahımızı çaldınız!’ diye Atatürkçü Düşünce Derneği mitinglerinde bağıran Tuncay Özkan’ı hatırlayıverin.)

ŞERİAT TEHLİKESİ YOK
Ben Türkiye’de Şeriat Tehlikesi görmüyorum. Öncelikle Cumhuriyet Projesi’nin bu topraklarda muvaffak olduğuna (en azından sosyolojik ve psikolojik boyutlarda) inanıyorum. Sen kalkıp 80-85 yıllık Cumhuriyet ‘değerlerinin’ bu topraklarda hiç mi hiç mayalanmadığını/tutmadığını varsaymış da oluyorsun Şeriat Umacısıyla sindirmeye çalışırken milletini. ‘Ordu göreve!’ diye bağırırken; tamamını büsbütün hiçleyip onların bir yerlerden bir yerlere gelebilirliğini de YOK sayıyorsun. İlla da öğretmenlerini, başöğretmenlerini isterken idareye.

TEMELİMİZ ŞAMANDIR
İkincisi, harbiden söylüyorum, Türk Milletinin Dokusu’na inanıyorum. Türk Milletleri (diyelim, daha siyaseten doğrucu olsun) oldukça geniş dokulu bir kumaştan dokunmuştur. Öylesi elek gibi bir yapıdan oluşur ki bu kumaş, aralardan her nevi fanatiklik/sertlik/uyuzluk ve hatta kararlılık/isyankârlık mutlaka akar gider. Geriye; temelde şaman, özünde iyi/neşeli/cömert/insan sevgisiyle dolu Türklerin keyif alarak yaşamak arzusu kalır. Bu Topraklarda şeriat yeşermez, yeşeremez! Görüyorum, hissediyorum.
Demek ben Cumhuriyet Projesi’ne olsun, Bu Toprakların Neşeli İnsanları’na olsun, Fanatik Kemalistler’den daha çok inanıyor, daha çok güveniyor, evet! ‘isyan özürlü’ olmaları da beni örseliyor, ama hasletlerinin bizim güvencemiz olduğunu düşünüyorum.

AK PARTİ'NİN TAKKESİ DÜŞTÜ
Şimdi, gel de; milletine güvenmeyen/demokrasiye azcık yaklaşma ihtimalimizi bile bir türlü içine sindiremeyen/Elitistler Bırakmasın Sakın İdareyi! (ruhsal da) krizleriyle başımıza önce 367 Kararı’nı, ordaki (seçim) yenilgisinin ardından da Bu Kapatma Davası’nı musallat etmiş Yalçınkafalara sinirlenme. Bozulma. İsyan etme!
Maksadının demokrasinin üzümlerini yemekten ziyade, bağcının maaşını/ihalesini/pozisyonunu ele geçirmek olduğunu, herrr zamankinden daha net göstermeye başlamış bulunan AK Parti’yi evire çevire eleştirme günüydü gün. Oysa.
AK Parti’ye ‘el mi yaman/demokrasi mi?’ demenin tammm zamanıydı.
AK Parti’nin takkesi tamamen düşüp de ‘Yeni-kendimden-kapitalistler yaratıcamm asıl!’ keli, hiç bu kadar net görünmemişti.

AK PARTİ "GIK" ÇIKARTMADI
Hakiki Demokrasi’ye geçebilme imkânlarımızda ısrarcılığın en güzel mevsimiydi.
İşte bütün bu Ergenekon Destanı’ndan önümüze saçılıyor ki, Ecevit Koalisyonu’nun zayıflıklarından faydalanıp yüz verilince astar talep eden Kıvrıkoğlu’nun Tayin Oyunlarından ve de Eruygur, Yalman, Örnek paşaların darbe arzularından hem de ne biçim haberdarken susss pussss oturmuş AK Parti. Gıkını çıkarmamış; bırak hesap sormayı. Ordu’nun tavuğuna ‘kışşşt’ diyememiş. Demokrasi nasıl getirilir bu topraklara bilememiş. Bilmek de istememiş. Yalnızca iktidarla İhalelerin Gücü Adına!
İşte hal böyleyken Kapatma Davası’yla uykularımızı bıçaklayan Kemalistlerin ezanları, duaları, hayırlı olsun.

DİNSİZLER ÇOĞALMALI
Ama bu topraklarda artık dinsizler çoğalmalı. Her çeşidinden bağımsız, bağlantısız, sindirilmemiş ruhlar Dinsizlik Hakkı’nı her zamankinden daha ateşli bir güçle savunmalı.
Kapatma Davası, Fanatik Kemalist Dincilerin son numarası. Olsun. Olmalı.

Marmara Haber [Nokta] NetEtiketler : Ezandan, rahatsız, oldu!,Bu Haber Toplam 4640 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
Bu habere toplam (28) yorum eklenmiştir.
31 Temmuz 2010 Cumartesi 01:03
Mümin
sevgili islam ,kendini bu dinsizlere yorum yaparak yormana ve üzmene gerek yok ,herkes kendi mezarına giricek karanlık ve yalnızlık dost olarak baş ucunda durduğu zaman insanın ,keşkeler sarar etrafını işte o zaman ne biz ona nede o bize ortak olucak !!!<br /> O (Allah c.c) ne güzel 1 dosttur ,yüce mevlam kalplerimizden sevgisini eksik etmesin bizleri ebeden onun yolundan giden kullarından eylesin ,ezanı son nefesimizde de duymayı nasib etsin .
 
23 Mart 2010 Salı 11:00
mustafa akdeniz
(ALLAH C.C) BİZİM AKLIMIZA FİKRİMİZE SAHİB OLSUN İMANIMIZDAN AYIRMASIN EZAN SESİNİDE HİÇ SUSTURMASIN 45 KG LİK BİR ET PARCASININ CESARETİNE BAKIN YA BU NE CESATER KAİNATIN TEK SAHİBİ (ALLAH C.C) EZANINA BİLE DİL UZATA BİLİYOR FİRAVUNDA AYNISINI YAPTI AMA GEBERİRKEN SECDEYE KAPANMASI ONU KURTARMADI BİR GÜN HERKES GERCEKLERİ GÖRECEK DÜNYA HAYATI EBEDİ DEGİLDİR KİMSE UNUTMASIN YERİ VE GÖGÜ YARATAN RABBİMİN KİMSEYE İHTİYACI YOKTUR ASLINDA BİZİM ONA İHTİYACIMIZ VARDIR BİRGÜN SAKİN BİR KAFAYLA EZANI DİNLEYİN VE NE ANLATMAK İSTEDİGİNİ ALNAYIN BAKIN NE DİYOR KULLARIMA ÖMÜR BİCTİM VE BU ÖMÜR İÇERİSİNDE GÜNLÜK HAYAT VERDİM BU GÜNLÜK HAYAT 24 SAAT OLUP İÇİNDEN SADECE BANA 1 SAATİNİ AYIRIP SADECE BANA SECDE ETMESİNİ EMRETTİM KULLARIM BİLSİNKİ KURTULUŞ BURDA (ALLAHÜ EKBER ALLAHÜ EKBER LAİLAHE İLLALLAH) DEDİGİMGİBİ (ALLAH C.C) BİZLERİ İMANDAN AYIRMASIN VE KULLARINA HİDAYET NASİP ETSİN BİZLERİ ŞEYTANA UYMAKTAN ALI KOYSUN AMİN
 
22 Mart 2010 Pazartesi 15:17
İSLAM
(ALLAH C.C) BİZİM AKLIMIZA VE FİKRİMİZE SAHİP OLSUN RABBİM CÜMLESİNE HİDAYET VERSİN ÜÇ GÜNLÜK DÜNYAYA ALDANANLARDAN ETMESİN O ASLINDA KENDİNE BÖYLE YAPARAK Bİ YER EDİNMEYE CALIŞANLARDAN SAKLASIN ESİRGESİN BİRGÜN İNANINKİ BU DÜNYAHAYATI BİTECEK OARAYA VARINCA MÜSLÜMANLARIN NE KADAR AKILLI İNSANLAR OLDUGUNU GÖRECEKLER SANKİ EZAN BİZİM YAZMAMIZ BİRŞEY TÖVBE HAŞŞAAA ALLAH C.C. SANKİ SİZDEN İZİNMİ ALACAK KAİNATI YARATAN RABBİM HARŞEYİN SAHİBİDİR BİRGÜNDE OKUNAN EZANI İYİCE DİNLEDE NE ANLATMAK İSTİYOR ONU ANLA ANLAMAZSANDA SEN BİLİRSİN ZAMANI GELİNCE SANADA Bİ ANLATAN OLUR
 
Yorum Ekle Diğer Yorumlar (25) Yukarı
 

Sizlere Yepyeni yeni kız oyunu
Sizlere Yepyeni yeni kız oyunu

İstanbul'da operasyon gecesi
İstanbul'da operasyon gecesi

Onlar gece 00.00da yıkılacaklar
Onlar gece 00.00da yıkılacaklar

Kanserden koruyan bitki
Kanserden koruyan bitki

Bu anca Karadeniz'de olur
Bu anca Karadeniz'de olur

Sınırda kürt göçü tam gaz
Sınırda kürt göçü tam gaz

Balıkesir ilk puanı almak istiyor
Balıkesir ilk puanı almak istiyor

Microsoft yerine Pardus geliyor
Microsoft yerine Pardus geliyor

7 bin kişiye iş kapısı olacak
7 bin kişiye iş kapısı olacak

Cesur kızın kapkaççı ile savaşı
Cesur kızın kapkaççı ile savaşı

 
Sizce, hangi operatör daha iyi hizmet veriyor?
Avea
Vodafone
Turkcell
Türk Telekom
Ahmet Erçakır
GTSÇÖ - 9 Susuzluk
P.Ümran DURAN
MEDRESE VE KURAN KURSU ŞART!
Sevgi Nihan AKINCI
Rabbim yol boyunca bırakmasın ellerimizi...
Fuat Türker
KARARLILIK
Dr.İbrahim Ethem AFŞİN
Astım Nedir?
Dr.Bekir ÇAKMAK
ROTAVİRÜS AŞISINI İHMAL ETMEYİN!
Nuran KESEN
Kendimizi Uyandırmak lazım
AHMET HAZAR MEYDANCI
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2011 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: