'tesettür' böylede tanıtılır!

ADB'li 'Shukr' firması, tartışmaları sonlandıracak tesettür tanıtımı ile Türkiye'deki firmalara örnek oluyor...

Tekbir Giyim’in defilesi üzerine “İslam ve Moda” kavramı tartışılmaya başlanmış, Tekbir’in ortaya koyduğu tesettür modeli kimilerince “çok modern ve gayet estetik” bulunurken kimi kesim bu tür organizasyonları ve ortaya konulan ürünleri “tesettür anlayışından uzak ve islamın yozlaştırılmasının ürünü” olarak görmüşlerdi.

Aslında yaşanılan tartışmada giyim firmasının ürettiği modellerden ziyade işi sunuş şekli tepki toplamış İslami kesimin önde gelen ilim adamları ve tanınmışlarınca kıyasıya eleştirilmişti.

Hatta işi başka bir boyuta taşıyarak Tekbir’in marka olarak islamın sloganını kullandığı dile getirilerek isim tescilinin iptali için mahkemeye başvurmuşlardı.

Peki, Türkiye'deki Tesettür Giyim’in defileleri dışında mankenleri ön plana çıkartman tesettür reklâmı yapan firma yok mu?

Türkiye'den bir örnek

 

Kısa bir araştırma neticesi karşımıza uzak kıtadan (Amerika) bir giyim firmasının tesettür reklâmlarına ulaştık.

ABD'li Shukr'den bir örnek:


Onlardan biriside Zaytuna Institute’nin markası “Shukr” firması.
Firma birbirinden şık erkek ve bayan tesettür kıyafetlerini mankenleri ön plana çıkartmadan tanıtmış.Estetiğin ön plana çıktığı kıyafetlerde bir birden şık pardösü, başörtüsü ve giyim çeşitleri müşterilerin hizmetine sunulmuş.

Türkiye'den bir örnek:


ABD'li Shukr'den bir örnek:


”Shukr” Şükür firması sadece kadınların giyimini düşünmeyip erkekler içinde onlarca model takke ve giyim çeşidini hizmete sunmuş.

Firma o kadar hassas davranmış ki, erkek giyiminde bile mankenlerin yüzlerini göstermemiş.Hamza Yusuf ve Zaid Shakir adlı iki Amerikalı Müslüman’ın sahip olduğu tesettür giyim firması “Shukr” müşterilerine internet üzerindende shukr.co.uk adresinden satış imkânı sağlıyor.
Firma sadece Amerika'da değil İngiltere'deki Müslümanlara da hizmet veriyor

Türkiye’deki tesettür firmalarında tanıtımı yapılacak olan kıyafetten ziyade mankenler ön planda tutulurken, Shukr firması mankenleri geri plana itip asıl amacı olan kıyafetlerin tanıtımını ön plana çıkartmış.İslam denince akla  islam ülkelerinin başında Türkiye gelmesine rağmen, ABD’li Müslümanların Türkiye’deki tartışmaların dışında ve Ülkemizdeki İslamcıların eleştirilerinden uzak giyim çeşitlerini piyasaya sunmuş olması dikkat çekici.

”İslam ılımanlaştırılıyor, batıyı mı örnek alacağız” tartışmaları bir yana ABD’li Shukr'ün Türkiye’deki Müslümanlara tesettürde örnek olacağa benziyor.

Haber: İbrahim Çelik
Kurgu: Ömer Faruk Eryılmaz
MarmaraHaber [Nokta] NetMarmara Haber [Nokta] Net - Bu kadar net! sitesinden 17.09.2014 tarihinde yazdırılmıştır.