Dışişleri Memur Alacak!

Dışişleri Bakanlığı nasıl meslek mensubu alacak?

15.11.2016 11:37:08

 

Dışişleri Bakanlığı bazı kadrolarda YDS ve bazı kadrolarda ise KPSS´yi esas alarak memur alacak

Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliği 15 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı

SINAVLARDA NE ESAS ALINACAK?

Yönetmelikte yer alan hükümlere göre, atama yapılacak unvanlar iki bölüme ayrıldı.

1- Aday meslek memurluğu ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu: Bu kadrolara başvuracaklar YDS paunları esas alınarak, açılan kadro sayısının en fazla 20 katı aday giriş sınavına alınacak.

2- Hukuk müşaviri, danışman ve mütercim: Belirlenen en fazla üç ayrı KPSS puanı türünde, 20 katı içine giren adaylar giriş sınavına alınacak.

Giriş sınavları yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılacak. Yazılı aşaması birden fazla bölümden oluşabilecek. Yazılı sınav ile sözlü sınavda geçer not yüz üzerinden yetmiştir.

İLAVE PUAN DURUMU

YDS puanının etkili olacak meslek mensubu alımlarında aşağıdaki üç durumda ek puan verilecektir:

(9) 13 üncü maddenin üçüncü fıkrasındaki hüküm saklı kalmak üzere, yazılı sınava girilen yabancı dile ilave olarak başka yabancı dil veya dilleri de bilen adaylar, YDS´de elde etmiş oldukları başarı seviyesine göre ve aşağıdaki esaslar çerçevesinde, yazılı sınavda ilave puan almaya hak kazanır.
a) İlave puan hakkından yararlanılabilmesi için, yazılı sınavın her bir bölümünden en az yetmiş puan alınmış olması gerekir.
b) İlave puan alma imkanı bulunan ilk yabancı dil için YDS´den alınmış olan seksenin üzerindeki puanlar, yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenir.
c) İkinci bir dilden daha ilave puan alma imkanı bulunması halinde, YDS´den alınmış olan seksenin üzerindeki puanların yarısı, aynı usule göre yazılı sınav puan toplamına eklenir. Bu bendin uygulanmasında daha düşük olan YDS puanı kullanılır.
Anahtar Kelimeler: Dışişleri, Memur, Alacak!
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Sağanak
Bugün
11 / 5 °C
Bulutlu
Pazartesi
17 / 8 °C
Fırtına
Salı
15 / 10 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Beyazlamasını istediğiniz kıyafeti limon eklenmiş sıcak suda beklettikten sonra makineye atarsanız lekeler kolayca çıkacaktır.

ÇAMAŞIRLAR NASIL BEYAZLAR
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
Bas agrisi icin bir limonu yariya kesip alniniza ovusturun.Ağrınız hafifleyecektir

BAŞ AĞRISI İÇİN
1978 Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz, görevine gitmek üzere otomobiline bindiği sırada uğradığı silahlı saldırıda. 1970´te yılın hukukçusu seçilen Öz´ün cenazesine on binlerce insan katıldı. Daha sonra cinayet zanlısı olarak Milliyetçi Hareket Partili İbrahim Çiftçi yakalandı.