Yüksek Seçim Kurulu 715 Personel Alacak

TBMM´de bu hafta içinde Yüksek Seçim Kurulu´nun (YSK) teşkilat yapısında değişiklik öngören teklif görüşülecek

27.11.2017 15:19:35

 

Teklifin yasalaşması halinde YSK merkez teşkilatına 225, taşra teşkilatına 490 olmak üzere toplam 715 personel alımı yapılacak.

TBMM´de bu hafta içinde önemli vergi düzenlemeleri bulunan torba yasanın tümü oylanırken, Yüksek Seçim Kurulu´nun (YSK) teşkilat yapısında değişiklik öngören teklif görüşülecek.

Genel Kurul´da yarın maddeleri geçen hafta kabul edilen ve kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen 127 maddelik "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı´nın" tümünün oylaması yapılacak.

Torba tasarının kabulünün ardından ise görev süreleri dolan Meclis´teki 18 ihtisas komisyonunun üye ve başkanları belirlenecek.

Genel Kurul haftanın kalanında da AKP´nin geçen hafta sunduğu ve en son komisyonda ele alınan "YSK´nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi" ele alınacak.

Hükümetin YSK´nın teşkilat yapısını güçlendirmeyi amaçladığını belirten teklif geçen Cuma günü Anayasa Komisyonu´nda ele alınmış, muhalefetin bazı maddelerde değişiklik istemesi üzerine alt komisyon kurulmuştu.

Anayasa Komisyonu´nun bugün toplanarak teklife ilişkin alt komisyon raporunu görüşecek. Teklifin Çarşamba gününden itibaren de Genel Kurul´da ele alınmaya başlanması bekleniyor.

Teklife göre, Kurul, görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız olacak. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi Kurula emir ve talimat veremeyecek. Şimdiki gibi yedi asıl ve dört yedek üyeden oluşacak olan YSK üyelerinin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayılarının salt çoğunluğuyla seçilecek. Üyelerin görev süresi altı yıl olacak. Başkan ve başkanvekili, kurul üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayısının salt çoğunluğuyla seçilecek.

YSK kararları aleyhine başka hiçbir merciye başvurulamayacak.

Mevcut YSK Başkanı, başkanvekili ve üyeleri, kalan görev sürelerini tamamlayacak. 2016 yılındaki yenileme seçimiyle seçilen üyelerin yerine 2022 ocak ayında yenileme seçimi yapılacak.

Ayrıca YSK merkez teşkilatına 225, taşra teşkilatına 490 olmak üzere toplam 715 personel alımı yapılacak. (Reuters)
Anahtar Kelimeler: Yüksek, Seçim, Kurulu, 715, Personel, Alacak
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İstanbul
Parçalı bulutlu
Bugün
15 / 6 °C
Fırtına
Cuma
9 / 6 °C
Fırtına
Cumartesi
13 / 6 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Beyazlamasını istediğiniz kıyafeti limon eklenmiş sıcak suda beklettikten sonra makineye atarsanız lekeler kolayca çıkacaktır.

ÇAMAŞIRLAR NASIL BEYAZLAR
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Sümüklüböceklerin dört tane burnu vardır.

CANLILARI TANIYALIM
1963 1963. Yassıada duruşmalarında Anayasayı ihlal suçundan idama mahkum edilen, ancak cezası yaş haddinden müebbete çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, adli tıbbın verdiği, rahatsızlığına ilişkin rapor üzerine, 22 Mart´ta Kayseri Cezaevi´nden tahliye edildi ve bir gün sonra Ankara´da büyük bir kalabalık tarafından karşılandı. Bayar´ın serbest bırakılması tepkilere yol açınca, cezasının ertelenmesine ilişkin karar, 28 Mart´ta kaldırıldı. Gözaltına alınması üzerine Bayar,30 Mart´ta başladığı açlık grevini 3 Nisan´da bıraktı.