Algı Yönetimi
Tarih: 16.9.2015 23:16:52 / 612okunma / 0yorum
Süleyman YİĞİTOĞLU

Her ne kadar son günlerin rağbet gören bir sözcüğü ise de “Toplum Mühendisliği”, bu terimin temelinde yatan asıl kavram “Algı Mühendisliğidir”.

Peki, üzerinde bu denli oynanan “algının” ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı?

Türk Dil Kurumuna göre: Olay, nesne ve durumlar karşısında duyumlar aracılığıyla kazanılan ilk bilinçlilik olarak ifade edilmektedir.

Sanırım işin püf noktası da tanımda geçen bu ilk bilincin ne şekilde kazanıldığında saklı:  “Duyumlar aracılığı ile!”.

Algımızı yönlendiren etkenlere şöyle bir göz atarsak: Teknoloji, Medya (Gazete, Dergi, Sinema ve Diziler), Bilgisayar Oyunları, Reklamlar ve Sosyal Medya olarak özetleyebiliriz.

Teknolojinin, baş döndürücü ilerleyişi karşısında, özellikle son yirmi yıl içerisinde iletişim ve haberleşme alanında yaşanan çığır açıcı gelişmeler; duyularımıza yapılan bu önlenemez saldırıların sessiz adımlarıydı.

20. yüzyılın bilgi çağını henüz hazmetme aşamasındayken, 21. yüzyılın faydasız ve çöp yığını haline gelen bu bilgi kirliliğinden arınmayı gerektireceğini kimse tahmin etmiyordu.

Daha önceleri sabah bakkaldan aldığımız gazetelerden edindiğimiz havadislerin sıcaklığı ertesi günün gazete manşetlerini okuyana kadar sürerken, bugün bağımlısı haline getirildiğimiz dizilerin ve internetin o büyülü dünyası içinde algılarımızın artık dakikalar hatta saniyeler ile değişebildiğini görebilmekteyiz.

Medyanın hipnoz aracı: Diziler

Puslu vadinin siyasi gündeminden, muhteşem asırların saray entrikalarına kadar zihinlere kazınan tüm bilgiler, kültür ve eğitim seviyesine bakılmaksızın hemen hemen herkesçe doğru kabul gördüğü bir algı girdabı içerisinde boğulup gittiğimizi söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Medyanın üzerini örttüğü kanlı tarihler:

Öyle ki bir zamanların vazgeçilmez “Western” filmlerinde izleyicilerin bilmedikleri bir tarih ve görmedikleri bir coğrafya hakkında adeta Kızılderili düşmanı haline getirilmiş olması, medyanın istendiğinde nasıl bir toplum algısı oluşturabileceğine gösterilebilecek en güzel örneklerden biridir.

Sadece filmlerle yapılmadı bu katliam. Zihinler daha erken yaşlarda yıkanmaya başlandı. Counterstrike´lar, Call of Duty´ler ve Battlefield´lar gibi birçok bilgisayar oyununda çocuklara kimin dost kimin düşman olduğu öğretilmeye başlanmış ve bu oyunlar sayesinde adeta gönüllü bir ABD dostu ve bu dostun birer sanal askeri haline getirilmişlerdir.

Bugün halen kullanılmakta olan bu yöntemler ile Ortadoğu´da Müslümanlar tüm dünyaya düşman edildi.  Batılı devletlerin imkânlarıyla kurulan İslamcı süsü verilmiş terör örgütleriyle İslam Dünyası ve Müslümanlar üzerinde olumsuz algı yaratılmaktadır. Ortadoğu´da İŞİD terör örgütünün tüm dünyaya verdiği mesajdan bu algıyı net olarak görebiliriz.  

28 Şubatta bazı TV kanalları ve Gazeteler tarafından oluşturulmuş bir algı operasyonuyla yıkılan hükümeti hepimiz biliyoruz.  Sonrasında gerçeklikle hiçbir ilgisinin olmadığını tamamen senaryodan ibaret olduğunu anlıyoruz. Her zaman algı ile gerçeklik birbiriyle örtüşmeyebilir. Sosyal medyanın da gelişmesiyle artık gerçek bilgiye farklı kaynaklardan ulaşabiliyoruz. Burada medyanın nerede durması gerektiği önemlidir. Medya bir haber verme aracıdır. Bunun üçayağı vardır. Birincisi habere ulaşmak, ikincisi haberi doğrulamak, üçüncüsü ise haberi doğru sunmak. Genellikle üçüncü şıkta sıkıntı doğmaktadır.

Her işletme para kazanmak amacıyla kurulur. Medyanında en büyük geliri reklam gelirleridir.  Ancak yapılan haber, bir para kaynağı sağlamak amacıyla yanlış algı oluşturarak karşındakine gerek itibar gerekse de güç kaybına uğratmak amacıyla kullanılırsa bu şantaj olur. Bu da medyanın etik ilkeleriyle,  ahlakla ve İslami hassasiyetlerle de bağdaşmaz. Günü kurtarmak, ekonomik çıkar sağlamak ya da birilerine payanda olmak adına gerektiğinde onurunu ve meslek haysiyetini ayaklar altına alan olumsuz örnekler olsa da medya vazgeçemediğimiz günümüzün önemli enstrümanlarındandır.

Sosyal medyanın etkisi o halde ki bir bilgi, doğruluğuna ya da yanlışlığına bakılmaksızın bir kere yayılmaya görsün, varılacağı belli olmayan kaos ortamlarına sebep olabilmektedir.

Doğruluğu hakkında en ufak bir araştırma yapılmadan bir tıkla havada uçuşan bilgilerin toplumu bir infial oluşturmaya kadar götürebileceği, hem Türkiye´deki Gezi hem de Ukrayna´daki Kiev olaylarında yaşananlar ortaya koymuştur.

Neye inanmak istersek isteyelim doğruya ulaşma adına algılarımızı her zaman ön yargılardan arındırıp, söylemlerden ziyade okuyarak akıl süzgecimizden geçirmeyi ihmal etmeyelim. İhmal etmeyelim ki, algımızın ayarıyla bu şekilde bir daha oynanmasın.

Anahtar Kelimeler: Algı, Yönetimi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bitmeyen Mücadele; Ortadoğu (27 Ocak 2016 - Çarşamba)
Hayatımıza Değer Katanlar (24 Kasım 2015 - Salı)
MİLLET KAZANDI (11 Kasım 2015 - Çarşamba)
İLK GÜNKÜ AŞKLA HEP BİRLİKTE (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Sayfa:
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK 3000 İşçi Alacak
KYK, 406´sı Engelli ve 330´u Eski Hükümlü Olmak Üzere 3000 işçi alacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet´e 9 bin 500 kişi alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ´Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız.´ dedi.
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi 25 zabıta memuru alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR 2 Bin 219 Personel Alacak
İŞKUR, bin 78 büro personeli, bin 141 İMD olak üzere toplam 2 bin 219 sözleşmeli personel alacak.
KTÜ 15 Personel Alacak
KTÜ 15 Personel Alacak
Karadeniz Teknik Üniversitesi 15 Akademik Personel Alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Sözleşmeli 200 personel alacak
Adli Tıp Kurumu sözleşmeli 200 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı 14 bin 444 personel alacak
Adalet Bakanlığı binlerce personel almak için ilana çıktı
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
Uludağ Üniversitesi Eleman Alacak
O üniversite 149´u hemşire toplam 191 sağlık personeli alacak!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 335 Sözleşmeli Personel Alacak
Göç idaresi personel alımı için ilana çıktı.
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
Tarım İşletmeleri sözleşmeli 150 personel alacak
TARIM İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATINDA
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 155 Personel Alacak
Aile Bakanlığı, 20 ilde, proje kapsamında 155 personel alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Alacak
Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş alım ilanı yayınladı
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kuru karanfili beş dakika kadar diş üzerinde bekletmek ağrının geçmesi için yeterlidir. Karanfil yağının da pamuk ya da bez yardımı ile diş üzerinde sürülmesi ağrının kaybolmasını sağlayabilir.

Diş ağrısı nasıl tedavi edilir
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
-Burnunuzla basparmagini ayni boydadir

İNSAN VÜCÜDU
1959 Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti´nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık´ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs´ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960´da oldu.