Kılıçdaroğlu Kimlerin Adaletine Yürüdü?
Tarih: 10.7.2017 13:10:36 / 570okunma / 1yorum
Salih ÜLGEN

Kur´an bize devleti yönetenlerin nasıl seçilmesi gerektiğini söylemez, dahası bize bir devlet sistemi de sunmaz. Ancak her hâlükârda “adalet” der. Dolayısıyla adalet, olmazsa olmazımızdır. Bir yerde bir adaletsizlik gördüğümüzde itiraz etmemiz, en başta imanımızın gereğidir. Bu o kadar kaçınılmazdır ki adaletsizliğe uğrayanın da, uğratanın da kimliğine bakılmaz. Rabbimizin bu konudaki emri çok nettir:

“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun. Bu, Allah´a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah´a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Maide, 8)

Bu bağlamda 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra başlayan FETÖ darbecilerini yargılama sürecindeki adaletsizliklerin hepimizi rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Bu terör örgütüne sadece dinini öğrenmek amacıyla bulaşmış ama suça karışmamış olanlar şöyle dursun, FETÖ ile hayatının hiçbir döneminde bağ kurmamış insanlar dahi içeri alınıyor ya da işlerinden ediliyorsa elbette susmayacağız. Hele hele bu mağduriyetler uzunca bir süredir devam ediyorsa ve insanların bundan sonraki bütün hayatlarını etkiler noktaya geldiyse itirazımızı daha da yükselteceğiz.

***
Bilindiği üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet´in eski genel yayın yönetmeni ve aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu´nun tutuklanması üzerine ADALET yürüyüşüne başladı. Adalet talebi önemli ama öncelikle CHP´lilerin uğruna yollara döküldüğü Enis Berberoğlu için “gerçekten bir adaletsizliğe uğramış mıdır?” sorusunu sormamız gerekiyor.

Enis Berberoğlu, aslında bütün kamuoyunun malumu olduğu üzere darbe seviciliği çok eski olan ve her türlü operasyonda kullanılabilen bir gazeteci. Bilen bilir… FETÖ´nün Müslümanlara kurduğu Vasat Kumpası´nın medya ayağını çok iyi yürütmüştü. Sayesinde onlarca Müslüman suçsuz oldukları halde hapis yattı. Hürriyet Gazetesi´nin Genel Yayın Yönetmenliği´ne getirilmesini de ödüllendirme olarak okuyabiliriz pekâlâ. Keza CHP Genel Başkan Yardımcılığı´na getirilmesi de çok hızlı oldu.

Tüm bunlarla birlikte Enis Berberoğlu´nun gazetecilik faaliyetlerinden ya da siyasi çalışmalarından dolayı değil, casusluk yaptığı suçlamasıyla içerde olduğunu da belirtelim. Ayrıca Soner Yalçın´a göre kendisinin “FETÖ´nün Hürriyet imamı” olduğu iddiasını da not düşelim.

Burada bir duralım ve Soner Yalçın´ın “FETÖ´nün Hürriyet imamı” iddiasından hareketle Emre Uslu, Tarık Toros, Tuncay Opçin, İhsan Yılmaz, Adem Yavuz Arslan, Önder Aytaç gibi FETÖ sözcülerinin bu yürüyüşle alakalı paylaşımlarına bakalım:

Adalet Yürüyüşü BBC´den sonra CNN´de de haber oldu. RTE dayanamaz SALDIRIR/GAZLAR.”

“Kemal Kılıçdaroğlu 21 gündür yürüyor. "Duvarları yıkacak, adaleti getireceğiz" diyor. Adalet Yürüyüşü on binleri buldu.”

“Adalet Yürüyüşü başladı başlayalı ilk defa 20 gündür gündemi Kılıçdaroğlu belirliyor. AKP laf yetiştirme derdinde, ne deseler tutmuyor...”

“Adalet güneş gibi, doğduğunda herkese doğar. Herkes istifade eder. Hepimizin adalete oksijen gibi ihtiyacımız var.”

“Adalet yürüyüşü gösterdi ki Sarayın en büyük korkusu itirazların yükselmesi. Korkuyu korku yayarak bastırması bundan.”

“Adalet yürüyüşü, son dönemde Gezi olayları dahil polisin müdahale etmediği, edemediği tek büyük protestodur.”

“Ummadıkları bir çağlayan oldu, adalet yürüyüşü.. 15 Temmuz nöbetleri ile bastırmaya çalışacaklar..”

“Adalet yürüyüşü korkuttu çünkü büyüme potansiyeli olan her hareketi küçücükken bastırıyorlar, burada onu yapamadılar.”

“Ülke 4 yıldır kemoterapide. Dördüncü evre kanser. Adalet Yürüyüşü son arayış Saray bunun için rahatsız!”

“Türk Bayrakları ile Adalet için yürüyenleri, Türk´e, Türkiye´ye ait olmayan Rabia ile protesto ediyorlar!”

Nasıl, FETÖ´nün bu yürüyüşe verdiği destek yeterince açık değil mi? Sadece FETÖ değil HDP´de çok güçlü destek verdi bu yürüyüşe. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, milletvekilleri Ahmet Yıldırım, Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca ve Mithat Sancar ile eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk de Kılıçdaroğlu´nun yanında boy gösterdi ki; bu bizi hiç şaşırtmadı. CHP ile FETÖ´nün beraber hareket ettiği bir ortamda HDP´nin geri kalmasını beklemiyorduk zaten.

Bu yürüyüş vesilesiyle bir kez daha Kılıçdaroğlu´nun “hayır bloğu” olarak adlandırdığı CHP-FETÖ-HDP cephesi buluşmuş oldu. Bu arada MHP´den ihraç edilen Meral Akşener, Sinan Ogan, Ümit Özdağ gibilerinin bu cephenin doğal üyeleri olduğunu da unutmamak lazım. Haklarını yemeyelim, kendi içlerinde gayet tutarlılar. Mesele Erdoğan´a muhalefet olduğunda konunun ne olduğuna bakmaksızın birleşiveriyorlar hemen.

***

Yürüyüşe dönersek…

Adalet, “bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin” ilahi emrini alan Müslümanların olmazsa olmazıdır. 24 gün süren ve dün Maltepe Mitingi ile nihayete eren yürüyüşün adı “adalet” olduğundan bizi de ilgilendirdi elbette.

Ancak yürüyüşte;

28 Şubat mağduru Müslümanlar için herhangi bir adalet talebi yoktu.

FETÖ´nün katlettiği 15 Temmuz şehitlerimiz için adalet talebi yoktu.

PKK´nın katlettiği askerlerimiz, polislerimiz ya da sivillerimiz için adalet talebi yoktu.

Yine FETÖ´nün faşizm süsü vererek katlettiği Hrant Dink ve helikopter kazası süsü vererek katlettiği Muhsin Yazıcıoğlu için adalet talebi yoktu.

DHKP-C´nin katlettiği Şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz için adalet talebi yoktu.

Selahattin Demirtaş´ın çağrısıyla başlayan 6-7 Ekim olaylarında PKK´nın katlettiği Yasin Börü için, Turan Yavaş için, Hüseyin Dakak için, Riyad Güneş için, Hasan Gökgöz için adalet talebi yoktu.

Kahraman askerimiz Ömer Halisdemir için, fedakar polisimiz Fethi Sekin için, çalışkan kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk için adalet talebi yoktu.

DHKP-C´nin katlettiği Burak Can Karamanoğlu kardeşimiz için, PKK´nın katlettiği AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca ve Şırnak/Beytüşşebap Gençlik Kolları Başkanı Naci Adıyaman kardeşlerimiz için adalet talebi yoktu.

Batman´a olan ilk atamasını sosyal medyadan büyük bir sevinçle duyuran, henüz 22 yaşında katledilen öğretmenimiz Şenay Aybüke Yalçın için adalet talebi yoktu.

***
Evet, FETÖ yargılamalarında hâlihazırda vicdan sahibi herkesin şikayetçi olduğu ciddi mağduriyetler oluştu. Ancak bu mağduriyetler üzerinden bu yürüyüşe destek verenleri anlamak mümkün değil. FETÖ sözcüleri ve HDP´nin neredeyse tüm kurmay kadrosu destek verdiği bu yürüyüşün FETÖ mağdurları için değil, FETÖ mağrurları için yapıldığını anlamak çok da zor olmasa gerek. 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
necmi satir
10.7.2017 19:14:37
Allah razi olsun salih bey,,kaleminize,,yureginize saglik..
Yazarın Diğer Yazıları
FETÖ mücadelesi nereye gidiyor? (20 Temmuz 2017 - Perşembe)
Sayfa:
19 Mühendis Alınacak
19 Mühendis Alınacak
Milli Tren Projesi için 19 sözleşmeli mühendis alınacak
SGK, 50 müfettiş yardımcısı alacak
SGK, 50 müfettiş yardımcısı alacak
Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Apaydın, Twitter´dan yaptığı açıklamaya göre SGK 50 müfettiş yardımcısı alacak.
TEMSAN, 63 işçi alacak
TEMSAN, 63 işçi alacak
Temsan,işçi alımı için ilana çıktı
TCDD 295 işçi alacak
TCDD 295 işçi alacak
TCDD Daimi işçi alacağını duyurdu
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Merkez Bankası ve BDDK 74 personel alacak!
Ekonomin kilit kurumlarının başında gelen Merkez Bankası ve BDDK toplam 74 personel alacak. 74 personelin 32´si BDDK´ya 42´si de Merkez Bankası´na alınacak. Merkez Bankası´na alınacak personelin 30´u ise güvenlik gürevlisi olacak. İki kurumun verdiği ilan
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
KPSS Şartsız 30 Bin 800 Memur Alınacak
2017 KPSS´siz KPSS sınavsız 30 bin 800 personel memur alım başvuru şartları nedir
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 1500 Personel Alacak
Aile Bakanlığı 2018 Yılında 1.500 ASDEP Personeli Alımı Yapacak
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamuya 74 bin personel alınacak!
Kamu kurumlarına memur, işçi ve diğer kamu personeli olmak üzere 3 statüde alım yapılacak.
Merkez Bankası, 12 Ekonomist Alacak
Merkez Bankası, 12 Ekonomist Alacak
Merkez Bankası, 12 ekonomist istihdam edileceğini bildirdi.
5 İl KPSS´siz Bekçi Alacak
5 İl KPSS´siz Bekçi Alacak
KPSS´siz 3 bin 150 bekçi alınacak
140 Bin Eleman Aranıyor
140 Bin Eleman Aranıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı istihdam seferberliğiyle 2 milyonu aşkın kişi iş sahibi olurken, 140 bin elemanın arandığı da belirtildi.
ÖSYM Sözleşmeli Personel Alacak
ÖSYM Sözleşmeli Personel Alacak
ÖSYM sözleşmeli bilişim personeli alımı yapıyor!
TÜM İLANLAR
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:26 08:13 13:09 15:29 17:47 19:20
İstanbul
Güneşli
Bugün
15 / 12 °C
Rüzgarlı
Cuma
16 / 12 °C
Sağanak
Cumartesi
15 / 10 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Unların bozulmasına gelince: bunlarda cinslerine göre dört ilâ on ay içinde bozulma ve kesilme belirtileri görülür. Unların bozulma ve kesilme belirtileri, bunlarda bir kokunun belirmesi, kesik bir durum alması, açımasıyle anlaşılır.

HAMUR İŞLERİ
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
-Burnunuzla basparmagini ayni boydadir

İNSAN VÜCÜDU
2003 Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit´e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.