Cumhur İttifakı Sallanıyor Mu?

AK Parti-MHP ittifakında kriz mi var? Peş peşe dikkat çeken açıklamalar geliyor

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle AK Parti ve MHP´nin bir araya gelmesiyle oluşturulan Cumhur İttifakı´nda taraflar arasında son dönemde sıkıntılar olduğu iddia edildi. Kulislerde "İttifak bitiyor mu?" sorusu sıkça sorulmaya başlanırken, AK Parti ve MHP´den peş peşe açıklamalar geldi. İki partinin de yetkili isimleri "sorun" olduğunu doğrularken, ittifakın geleceğiyle ilgili ise temkinli konuştu.

Reuters´ta yer alan habere göre; AK Partili üst düzey bir yetkili, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha ?milliyetçi´ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini ifade etti.

"MHP BİZDEN DAHA ÇOK FAYDA SAĞLADI"

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla? diyen AK Partili yetkili şöyle devam etti:

YSK´NIN İSTANBUL KARARINA GÖRE NETLEŞECEK

?İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK´ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı.?

"BAHÇELİ´NİN ÖNGÖRMEZLİĞİ..."

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi:

"Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduğunu kaydeden bir başka AK Partili yetkili, ?Bahçeli´nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor´ dedi.

ZEYBEKÇİ´NİN FLAŞ İZMİR AÇIKLAMASI

Bazı AK Partili yetkililer, bazı belediye başkanlıklarının kaybedilmesinin sorumlusu olarak MHP´yi gösterirken, AK Parti´nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de ?İttifaklar olmasaydı İzmir´de kazanmıştık´ demişti.

MHP: İTTİFAKI BİTİREN TARAF BİZ OLMAYACAĞIZ

Reuters´a konuşan MHP´li bir yetkili ise AK Parti ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirterek, ?Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız´ dedi.

Başka bir MHP´li yetkili de şöyle konuştu:

??Cumhur ittifakı´nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK´dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.´

MECLİS´TE AK PARTİ´NİN DESTEĞİ İHTİYACI OLACAK

Toplam 600 sandalyenin bulunduğu TBMM´de AK Parti´nin 291, MHP´nin ise 49 milletvekili bulunuyor. İttifakın sona ermesi durumunda bazı düzenlemelerin TBMM´den geçmesi için AK Parti´nin parlamentoda desteğe ihtiyacı olacak.