14 Ekim´de Meclisin Yoğun Gündemi

14 Ekim Meclis gündemi! Af, Nafaka, EYT, Taşeron işçi, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatı çıktı mı, son durum!.

 

Milyonlar tam anlamıyla Meclis´e kilitlenmiş durumda. AfNafakaEYTTaşeron işçi, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatı ile ilgili son dakika gelişmeleri oldukça yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi Meclis 1 Ekim´de açılmıştı. Öncelikle yar reformu yani af görüşmelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Bu bağlamda ceza infaz indirimi yani af konusunda da iyileştirme yapılabilir. EYT´de ise Finlandiya formülü nafakada ise erkeklere yönelik mağduriyetin ortadan kaldırılması planlanıyor. Sigortalı çalışanların bir güvencesi olan kıdem tazminatı öncelikle iş yerinde kesintisiz olarak bir yıl çalışmış olan işçileri kapsamaktadır. Kamuda 4/D´li olarak görev yapan taşeron işçilere Ekim ayında da 5 günlük ikramiye ödemesi gerçekleştirilecek. İşte 14 Ekim Meclis gündemi ve gündeme gelmesi beklenen konular

Af, Nafaka, EYT, Taşeron işçi, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatı çıktı mı, son durum! İşte 14 Ekim Meclis gündemi! Süresiz Nafaka´, ´Erken Evlilik´ ve Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) mağdurlarının sesi olmaya devam ediyor. Mehmet Özmen TBMM´de AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu´na mikrofon uzatarak "Süresiz nafaka ve erken evlilik mağdurlarının sorunları ne zaman son bulacak?" diye sordu. Meclis´in ilk işi "Yargı Reformu ve Strateji Belgesi" olacak. AK Parti´nin hazırladığı 38 madde 15 ayrı kanunda değişiklik öngören Yargı Reformu´nun ilk bölümü MHP ve CHP´ye verilmişti. Çalışma bu hafta tamamlanacak. AK Partili milletvekillerince Meclis´e yasa teklifi olarak sunulacak düzenleme Ekim ayının ilk haftası TBMM Adalet Komisyonu´nda görüşülmeye başlanacak.

NAFAKA VE ERKEN EVLİLİK KONUSU

Süresiz nafaka ve erken evlilik konusuna 2´inci ve 3´üncü yargı paketinde yer verilecek"

- Milyonlarca vatandaşın gözü ve kulağı bu dönem TBMM´de olacak. Süresiz nafaka mağdurları, erken evlilik mağdurları ve EYT´lilerin durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Biliyorsunuz başkanlığa birtakım kanunlar sevk edildi oradan da komisyonlara sevk edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren de bu kanunlar görüşülmüş olacak. 30 Mayıs 2019´da Sayın Cumhurbaşkanımız´ın başkanlığında Beştepe´de Yargı Reformu Stratejisi Belgesi açıklandı. Bu 5 yıllık bir yol haritasını ihtiva ediyor. Bunun paketler halinde yasalaştığını görme imkanımız olacak. 39 maddelik ilk pakette de, yargı reformuna, temel hak ve özgürlüklerin genişlemesine ilişkin ve vatandaşlarımızın adalete erişiminin kolaylaştırılması, adalete olan güvenin sağlamlaştırılması gibi hususlarda bir çok maddeyi içeriyor. Aynı zamanda da tutukluk sürelerini azaltan, ifade hürriyetini genişleten ve istinaf mahkemelerince verilen kararların temyiz yolunu açarak Yargıtay denetimine tabi kılan, avukatlarımıza çeşitli haklar getiren ve hukuk eğitimi ile ilgili kaliteyi arttırmaya yönelik ve bu konuda mesleklere giriş sınavı ile daha da nitelikli bir yargı süreci haline gelebilecek. Bahsettiğiniz konularla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda 2´inci ve 3´üncü paketler gündeme gelecek. Özellikle infaz ile ilgili, erken evlilik mağdurları ile ilgili çalışmalar gündemimizde. Bu konuyla ilgili uzlaşı kültürü içerisinde, dün de örneğini gördüğümüz üzere yargı paketini siyasi grubu bulunan ya da bulunmayan partilere ulaştırmak ve onların kanaatlerini ve değerlendirmelerini almak suretiyle alarak, meclis başkanlığımıza vermiş olduk.

"Birinci çalışma bitti, kanun teklifine büründü"

- Sayın başkan süresiz nafaka ve erken evlilik ile ilgili de çok sayıda mağdur var...

- Bunlarla ilgili de teknik anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Bu bir süreç, bu süreçle ilgili en adil, en doğru, en isabetli ve toplumun beklentisine de cevap verecek nitelikte çalışmalarımız devam ediyor. Birinci çalışma bitti, kanun teklifine büründü, yasama meclisine geldi, komisyonda görüşülüp önümüzdeki hafta genel kurula gelecek. Yakın bir dönemde de inşallah diğer hususlarla ilgili olarak aynı süreçleri işletip çalışmalarımızı netleştireceğiz.

"Cumhurbaşkanımız BM´de yüzyılın konuşmasını yaptı"

- Son olarak neler söylemek istersiniz ?

- Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler´de yüzyılın konuşmasını yaptı. Küresel bir manifesto ortaya koydu. Ticaret Bakanlığı´mızın, Turizm Bakanlığı´mızın en son Hazine ve Maliye Bakanlığı´mızın ortaya koymuş olduğu ekonomik anlamdaki yeni programlar, atılımlar ve yeni heyecanlarla beraber, Türkiye´de hem ekonomik refahı artırma, pastayı büyütme ve dengeli bir biçimde bunu tüm toplum kesimlerine dağıtma, hem de temel hak ve özgürlükleri, ifade hürriyetini genişletme ve bunu güven altına alma, aynı zamanda Türkiye´nin terörle mücadelesi konusunda hem içeride hem de dışarıda güvenli bölge oluşturmayı kapsayan bir yaklaşımı hep beraber bugüne kadar getirdik, köprüden önceki son çıkış olarak da Sayın Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler´de bu mesajları ortaya koydu. Bugün de dün alınan Milli Güvenlik Kurulu kararları, Milli Siyaset Belgesi çerçevesinde burada kuvvetli mesajları hep beraber verecek ve yol haritamızı belirleyecektir. İnşallah biz de hem yasama hem yürütme hem yargı olarak kuvvetler ayrılığının senkronizasyonu şeklinde milletimizin, devletimizin ve insanlığın lehine sonuçlar üretecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sestemi´ni en verimli şekilde inşallah yürütmeye devam edeceğiz.

Nafaka ödemeyen hapse girebilir

Takvim Gazetesi yazarı Avukat Feride Hilal İmal bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda yine okuyucularımızdan gelen soruları yanıtladı. İşte İmal´e sorulan sorular ve yanıtları...

Eşimden ayrıldım. Nafakayı bir süre düzenli ödedi. Şimdi ise tutarı düşürmeye çalışıyor. Ne yapabilirim? Boşanma veya nafaka davalarından sonra verilmiş olan nafakaya ilişkin hükümlerin kesin hüküm niteliği yoktur. Taraflar her zaman hayat standartlarındaki düşüş, ihtiyaçlarının değişmesi vb. durumları gerekçe göstererek nafakanın azaltılmasını veya artırılmasını talep edebilir. Fakat bu dava açılıp hüküm verilene kadar, mevcut nafaka aynı şekilde devam eder. Eşiniz durumunun kötü olduğu gerekçesi ile nafaka ödeme yükümlülüğünden dava açmadan kurtulamaz veya nafakayı düşüremez. Eşiniz aleyhine ödemediği ve eksik ödediği nafakalar için icra takibinde bulunabilir, maaş haczi yolu ile alacağınızı tahsil edebilirsiniz. Ayrıca İcra İflas Kanunu 344. Madde "Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir" şeklinde olup, nafaka ödememe suçunu düzenlemektedir. Ödeme olmazsa bu yol da işletilebilir.

MECLİS GÜNDEMİNE GELMESİ BEKLENEN KONULAR

Meclis açıldığında EYT, af, ceza indirimi, kıdem tazminatı ve 3600 ek göstergenin gündeme gelmesi bekleniyor.

AF YASASI KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

Meclis´in ilk işi "Yargı Reformu ve Strateji Belgesi" olacak. AK Parti´nin hazırladığı 38 madde 15 ayrı kanunda değişiklik öngören Yargı Reformu´nun ilk bölümü MHP ve CHP´ye verilmişti. Çalışma bu hafta tamamlanacak. AK Partili milletvekillerince Meclis´e yasa teklifi olarak sunulacak düzenleme Ekim ayının ilk haftası TBMM Adalet Komisyonu´nda görüşülmeye başlanacak.

YENİ İÇ TÜZÜK

TBMM´nin bir diğer önemli maddesi ise iç tüzük olacak. 16 Nisan referandumuyla halkın vize verdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için bir takım değişiklikler yapılmıştı. Yeni dönemde sisteme uygun yeni bir iç tüzük hazırlanması planlanıyor.

HAYVAN HAKLARI YASASI

Yeni yasama yılında hayvan hakları ile ilgili kurulan araştırma komisyonu raporunun ardından, hayvan hakları ile ilgili yeni bir yasal düzenleme de hazırlanacak. Hayvan hakları düzenlemesinin kısa süre içerisinde Genel Kurul´a gelmesi hedefleniyor.

EYT İLE İLGİLİ YENİ GELİŞME

Geçtiğimiz günlerde partiler EYT ve af konusunda bir araya gelmiş ve görüşme sağlamıştı. Yapılan görüşmelerde Finlandiya ve Almanya modelleri ön plana çıksa da 1 Ekim sonrasında yapılacak düzenlemelerle birlikte hem Af, nafaka 3600 ek gösterge gibi önemli konularda 1 Ekim sonrasında meclisin ana gündem konuları arasında yer almayı sürdürecek.

EYT´DE YENİ HABER

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan EYT Raporu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Vedat Bilgin´e sunuldu. Rapora göre; EYT´lilerin sayısı 5 milyon 954 bin 225 kişi olarak belirlendi. İşte binlerce kişinin merak ettiği EYT raporu... Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) merakla söz ettikleri Cumhurbaşkanı Danışmanı Vedat Bilgin´e sunulan EYT raporu ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapor Ankara Tandoğan´daki EYT mitinginden bir hafta önce EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak tarafından Cumhurbaşkanlığı´na sunuldu.

EYT´NİN DEVLETE YILLIK MALİYETİ 14,4 MİLYAR LİRA OLACAK

Rapora göre; 2018 yılı sonu itibariyle Türkiye´de Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5.954.225 kişi olarak belirlendi. Bu rakam her ay 50 bin kişinin emekli olduğu düşünülürse 1 Eylül 2019 itibariyle 5.404.924 kişidir ve bu kişilerin emeklilik maliyeti de ortalama 1600 TL emekli maaşı üzerinden hesaplandığında 8.647.878 TL olacaktır. Yıllık EYT Maliyeti ise 8.647.878.400 X 12= 103.774.540.800TL´dir. Ancak rapora göre bugün yasa çıkarsa 5 milyon 404 Bin kişinin hemen emekli olması mümkün değildir. Emeklilikte Yaşa Takılanların Emekliliği en az 10 yıllık süreye yayılacağı belirtilerek çeşitli nedenlerle emeklilik hakkı elde edemeyenlerin sayısının çıkması durumunda emekli olacakların sayısı 750 bin ile 1 milyon kişi aralığına düşecektir. Bu durumda yasa çıkması durumunda EYT´nin hükümete maliyeti yıllık 14 milyar 400 milyon TL olarak hesaplandı.

EYT´DE FİNLANDİYA FORMÜLÜ NEDİR?

9 Eylül 1999´dan önce sigortalı olan herkes şu anda 25 yılını doldurdu. Primi de tamamsa yaşı bekliyor. Hepsinin emekliliği mümkün değil. Ancak yaşta birkaç yılı kalmış olanlar için formüller var. En uygulanabilir olanlar Almanya ve Finlandiya modeli. Konunun tartışılması için biraz detaylara bakalım. Finlandiya ve Almanya´da da emeklilik yaşı 65 ve 67´yi buluyor. Bizde ise 2008 sonrası için 61 (erkek) ve 58 (kadın) yaş şartı var. Almanya ve Finlandiya´da emekliliğine birkaç yıl kalanlara, "Alacağınız maaş her yıl için yüzde 2 eksik olacak. Kabul ederseniz emekli olun" deniliyor. Yani emekliliğine 2 yıl kalan yüzde 4, 3 yıl kalan yüzde 6 daha az maaşa razı oluyor. Finlandiya´da üstelik bu süre zarfında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek maaşını eski haline getirme durumu da var.

NAFAKA SON DURUM NEDİR?

"Ömür boyu nafaka" ödenmesine yönelik itirazları değerlendiren Hükümet, bu konuda çözüm arayışı çerçevesinde harekete geçti. Adalet Bakanlığı´nda, nafaka hesaplamasında 5 alternatifli bir çalışma yürütülüyor. Meclis´teki Boşanma Komisyonu, kendisine bu yönde ulaşan çok sayıda başvuruyu değerlendirip, hazırladığı önerileri Adalet Bakanlığı´na sunmuştu. Adalet Bakanlığı´nda, hem Meclis Komisyonu´ndan gelen öneriler, hem de Yargıtay başta olmak üzere ilgili birimlerden alınan görüşler doğrultusunda bir hazırlık başlatıldı.

KIDEM TAZMİNATI SON DURUM NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

KIDEM TAZMİNATI

Sigortalı çalışanların bir güvencesi olan kıdem tazminatı öncelikle iş yerinde kesintisiz olarak bir yıl çalışmış olan işçileri kapsamaktadır. Biraz daha ayrıntıya girecek olursak; 4857 sayılı İş Kanunu´na göre işçinin işten çıkarılması durumunda, işveren tarafından çalışana ödenmesi zorunlu olan tazminattır. Adından da anlaşılacağı gibi kıdem tazminatı, işçinin kıdemine yanı çalıştığı işi tecrübe ettiği süreye göre değişiklik gösterir. Kısaca anlatmak gerekirse de işçinin çalıştığı süredeki emeğinin karşılığıdır. Daha detaylı bilgiyi https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4857.pdf linkinden İş Kanunu´nun ilgili mevzuatında bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatının en belirgin özelliği ise işverenin, çalışanını işten kolayca çıkartması için caydırıcı bir unsur olmasıdır. Hem işçinin çıkarılma evresinde hem de çıkarılması durumda sonrasındaki evrede maddi bir destek olan kıdem tazminatı en önemli bir yasal haktır. Ancak kıdem tazminatını hak etmenin bazı koşulları bulunmaktadır.

TAŞERONLARDA SON DURUM NEDİR?

Kamuda 4/D´li olarak görev yapan taşeron işçilere ekim ayında da 5 günlük ikramiye ödemesi gerçekleştirilecek. Bu noktada eğitim ödemesi olarak yapılacak olan tutarlar öğrenim düzeyine göre değişmektedir. İşçilere ilköğretime devam eden çocuğu olması durumunda 100 TL, ortaokula devam eden bir çocuğu olması durumunda 110 TL, liseye devam etmesi durumunda 120 ve yükseköğretim düzeyinde bir eğitim alması durumunda ise 140 TL ödeme yapılacak. Ayrıca Ekim ayında işçilere 5. Gün ikramiyesi ödenecektir.

3600 EK GÖSTERGE NE OLDU?

Meclis tatili boyunca Plan Bütçe Komisyonu çalışmalarına devam edecek. Plan bütçe komisyonunda ek gösterge meselesinde, Meclis açılana kadar yol katedilmedi ve Yargı reformu sonrası ek gösterge meselesinin Genel Kurul ´a gelmesi bekleniyor. Kadro alamayan taşeron ve maaş zammı alamayan 4/D´li işçiler: Kadro alamayan taşeron işçilerin 2019 yılında kadroya alınacağı açıklanmıştı. Ancak bu konuda somut bir adım henüz atılmadı. Meclis açıldıktan sonra bu konuda bir çalışma olur mu bilinmez. Kamu işçileri için TİS görüşmeleri devam ederken sendikalar, kadroya geçen işçilerin maaş zammı alması, TİS ´e dahil edilmesi için taleplerini iletti. Ancak bu konuda hükümetten bir açıklama gelmedi.

14 EKİM MECLİS GÜNDEMİ

Basın Toplantısı 11:00

Sn. Öztürk YILMAZ - BAĞIMSIZ ARDAHAN Milletvekili

Basın Toplantısı 13:30

Sn. Haydar AKAR - CHP KOCAELİ Milletvekili