15200 Personel Alınacak

Mayıs ayı 15200 memur alımı! KPSS´li ve KPSS´siz lise mezunları için ilanlar

 

Mayıs ayının sonuna kadar Kamu kurumları ve özel sektör firmaları, bünyelerindeki eksikliği karşılamak için memur ve personel alımı yapılacak. Bizler de haber7.com olarak en az lise, lisans ve önlisans mezunları için memur ve personel alımlarını tek bir sayfada toplayarak sizlere sunuyoruz.

Devlet bünyesinde veya özel sektörde hizmetlerine devam eden kurum veya kuruluşlar, 2019 yılı Mayıs ayında çok sayıda ilan yayımlandı. Söz konusu duyuruların başında Askeri Personel Alımları, Devlet Üniversiteleri, İŞKUR ilanları ve Devlet Personel Başkanlığının yayımladıkları ilanlar gelmektedir. Bazı ilanlarda KPSS şartı aranırken, bazılarında ise KPSS şartı aranmamaktadır. Başvuru yapacak adayların eğitim düzeyi için başvuru şartı lise mezunlarından başlayıp lisans mezunlarına kadar devam eden ilanları bir araya getirdik.  2019 Mayıs ayı ilanlarına başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle genel olarak belirtilen 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri taşımaları gereklidir. Bunun dışında özel olarak ise, Eğer aranıyorsa KPSS, YDS, Eğitim, yaş, Askerlik gibi özel niteliklerde aranıyor.

Peki söz konusu ilanlar nelerdir? Kimler başvuru yapabilir? Hangi kurumlar alım yapıyor? İşte detaylar...

MAYIS AYI MEMUR VE PERSONEL ALIM İLANLARI

Dışişleri Bakanlığı KPSS şartsız 1 personel alınacak son başvuru tarihi 03/05/19 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KPSS şartlı 9 memur alınacak son başvuru

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri KPSS şartlı 14 memur alınacak son başvuru tarihi 06/05/19 Milli Savunma Bakanlığı KPSS şartsız 13000 personel alınacak son başvuru tarihi 31/07/19 Kamu Gözetimi Kurumu KPSS şartsız persnoel alınacak son başvuru tarihi 03/05/19 Diyanet İşleri Başkanlığı KPSS şartsız 56 personel alınacak son başvuru tarihi 06/05/19 Sayıştay KPSS şartlı 9 memur alınacak son başvuru tarihi 06/05/19 Erciyes Üniversitesi KPSS şartlı 46 memur alınacak son başvuru tarihi 05/05/19 TÜBİTAK KPSS şartsız 370 personel alınacak son başvuru tarihi 10/05/19 Türk Kızılay KPSS şartsız personel alınacak son başvuru tarihi belirtilmedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi KPSS şartlı 5 memur alınacak son başvuru tarihi 09/05/19 Sağlık Bakanlığı KPSS şartsız 21 personel alınacak son başvuru tarihi 21/05/19 Gaziantep Üniversitesi KPSS şartlı 3 memur alınacak son başvuru tarihi 10/05/19 Deniz Kuvvetleri KPSS şartsız 1640 personel alınacak son başvuru tarihi belirtilmedi İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri KPSS şartsız personel alınacak son başvuru tarihi belirtilmedi. Marmara Üniversitesi KPSS şartlı 2 memur alınacak son başvuru tarihi 12/05/19 Sağlık Bakanlığı KPSS şartlı 24 memur alınacak son başvuru tarihi 17/05/19 İlanları başvuru yapmak için kurumların resmi siteleri veya kamuilan.dpb.gov.tr üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

MEMUR OLMA ŞARTLARI NELER? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu´na göre memur olma şartları 48 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu na göre memur olma şartları 48. maddede genel ve özel şartlar olarak iki başlıkta toplanmıştır:

Genel Şartlar: Türk Vatandaşı Olmak Yaş Şartlarını Taşımak (18 yaşın doldurulması)

Öğrenim Şartlarını Taşımak (En az ilköğretim, ortaokul, sekiz yıllık kesintisiz eğitim mezunu olmak)

Kamu Haklarından Mahrum Bulunmamak 

Memurluğa Engel Suçları İşlememiş Olmak

Askerlik Durumu Açısından Uygun Olmak (Askerlikte ilgisi bulunmamak)

Görevini Yapmasına Engel Bir Hastalığı veya Akıl Hastalığı Bulunmamak

Özel Şartlar:

Devlet Memurları Kanunu´na göre devlet memuru olabilmek için özel şartlar kanunda net bir şekilde belirtilmemiştir.

Özel şartlar kamu kurum ve kuruluşlarına münhasıran bırakılmıştır.

Her kamu kurum veya kuruluşu kendi mevzuatına aykırı olmamak şartıyla, belirlediği memurluk görevi için özel şartlar belirleyebilir. DMK´da özel şartlarla ilgili olarak: Hizmet göreceği sınıf için belirtilen eğitim ve öğretim kurumlarından diploma almış olmak ve kurumların özel kanun veya mevzuatında gerekli şartları taşımak olarak genel bir ifade yer almaktadır. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak da 2017 itibarıyla kamuda istihdam edilmek için aranan en önemli şartlar arasında yer alıyor. Atamaya hak kazanabilmek için bu soruşturmaların olumlu sonuçlanması en son aşamada şarttır.