29 Ekim´de Kaç Gün Tatil Var

29 Ekim tatili 4 gün tatil mi oldu Resmi Gazete kararı.

 

Bu sene 29 Ekim Salı gününe denk geliyor. Bu bağlamda çalışanlar 29 Ekim 4 gün tatil olur mu sorusunu internette araştırmaya başladı. 28 Ekim saat 13.00´ten sonra başlayan 29 Ekim tatili dolayısıyla devlet kurumlarında çalışan memurlar da öğleden sonra tatil olacak. Aynı zamanda liseler, ilkokul ve ortaokullar da 28 Ekim Pazartesi öğleden sonra tatil olacak. Özel sektörde çalışanlar ise yıllık izinlerinden 1 gün kullanarak toplam 4 gün tatil yapma şansına sahip olabilirler. 30 Ekim Çarşamba günü çalışanlar işe dönecek öğrenciler okullara dönecek. 29 Ekim 1923´te TBMM, 1921 Anayasası (Teşkilat-ı Esasiye Kanunu)´nda yaptığı değişiklikle devletin yönetim biçimini Cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Peki 29 Ekim resmi tatili 4 gün olur mu yeni haber var mı?

28 Ekim 2019 Pazartesi yarım gün mü öğleden sonra okul yok mu? 29 Ekim resmi tatili 4 gün olur mu yeni haber 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu sene ne zaman, hangi güne denk geliyor ve 29 Ekim resmi tatil mi araştırmaları şimdiden başladı. Resmi tatillerden biri olan 29 Ekim bu sene salı gününe denk geliyor. Peki 28 Ekim pazartesi günü yarım gün olur mu, 29 Ekim tatili pazartesi ile birleşip okullar 4 gün tatil olur mu? Cumhuriyet, devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline denir. Dünyada birçok devlet cumhuriyet rejimiyle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir ve millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçerek kendi kendini yönetmiş olur. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarının yapldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku´nda, bu günü "en büyük bayram" olarak ifade etmiştir.

28 EKİM YARIM GÜN MÜ?

Resmi Gazete´de yer alan bilgilere göre; 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye´nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00´ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

29 EKİM RESMİ TATİLİ 4 GÜN OLACAK MI

28 Ekim Pazartesi gününün kamu çalışanlarına yarım gün idari izin olarak verilmesi halinde hafta sonu tatiliyle birlikte toplam tatil süresi 4 gün olacak. Böylece, 26-27-28-29 Ekim tarihlerinde tatil yapma imkanı ortaya çıkacak. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde resmi bir açıklama yapılması halinde haberimizin içerisinde duyurulacaktır.