31 Mart Seçim Pusulası Belli Oldu

31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak oy pusulası görüntülendi

 

31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları ilk kez görüntülendi. Örnek pusulada İYİ Parti Ankara Çankaya´da aday göstermediği için yer almadı

31 Mart yerel seçimlerine 20 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerde kullanılacak oy pusulalarını tanıttı. Pusulalarda dikkat çeken detaylar da var. Örnek pusulada İYİ Parti´nin aday göstermediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çankaya´da oy pusulasında yer almadığı görülüyor.

SANDIĞA TEK ZARF ATILACAK

 

 

 

Kısa bir süre kalan 31 Mart yerel seçimleri için partilerin adaylarını belirlenmesinin ardından oy pusulalarının şekli de belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından örnek oy pusulaları basına tanıtıldı. Seçmenler 4 ayrı oy pusulasında adayını belirledikten sonra oy pusulalarını tek bir zarfta sandığa atacak. İlk kez bir yerel seçimde sandığa tek zarf atılacak. Seçmenlerin tek zarf kullanmasında, pusulaların yanlış zarfa konulması nedeniyle oyların geçersiz sayılmasının önüne geçmek amaçlandı.

Yüksek Seçim Kurulu´nda yerel seçimlere katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri de kura çekimiyle belirlendi.

Partilerin oy pusulasında sıralaması şu şekilde: 

1. Saadet Partisi 

2. Bağımsız Türkiye Partisi 

3. Türkiye Komünist Partisi 

4. Vatan Partisi 

5. Büyük Birlik Partisi 

6. Hür Dava Partisi 

7. Cumhuriyet Halk Partisi 

8. Adalet ve Kalkınma Partisi 

9. Demokrat Parti 

10. Milliyetçi Hareket Partisi 

11. İYİ Parti 

12. Halkların Demokratik Partisi 

13. Demokratik Sol Parti

SON 20 GÜN

5 yılda bir gerçekleştirilen yerel seçimler, 31 Mart 2019 tarihinde yurt genelinde tamamlanacak. İl ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra muhtarlar ve belediye meclis üyeleri de belli olmuş olacak. Seçime sadece 20 gün kaldı.