75 Milyar Dolarlık Konferans

Bakan Albayrak´tan 75 milyar dolarlık sefer! 14 Nisan´da başlıyor

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) -ABD İş Konseyi (TAİK) ile  (ATC) tarafından bu yıl 37´ncisi düzenlenen TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı, 14-16 Nisan´da Washington´da yapılacak. Konferansa Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanı , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar´ın katılımı bekleniyor. Öte yandan Bakan Albayrak Washington´da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti ve Irak Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ile de önemli görüşmelerde bulundu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan Türk Konseyi (ATC) tarafından bu yıl 37´ncisi düzenlenen TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı, 14-16 Nisan´da Washington´da yapılacak.

TAİK´ten yapılan açıklamaya göre, bu yıl ana teması "İşe Dönüş" olarak belirlenen konferansta, son günlerin sıcak gündem konusu olan Patriot füzelerini üreten Raytheon şirketinden Apple ve General Electric´e birçok şirketin üst yöneticisi (CEO) ve Türkiye ile ABD yönetiminin en üst düzey temsilcileri bir araya gelecek.

HER YIL WASHİNGTON´DA DÜZENLENİYOR

Her yıl Washington´ın gündemini 3 gün boyunca Türkiye´ye çeviren TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı´na, bu yıl Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar´ın katılımı bekleniyor.

ABD tarafından ise Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ve Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette´nin konferansta yer alması öngörülüyor. Türkiye-ABD ilişkilerine ışık tutacak konferansa, Başkan Donald Trump´ın Kıdemli Başdanışmanı Jared Kushner´ın da katılması bekleniyor.

75 MİLYAR DOLARLIK TİCARET İÇİN "YOL HARİTASI"

TAİK-ATC Ortak Konferansı´nda amaç, 2 ülke lideri tarafından açıklanan 75 milyar dolarlık ticaret hedefinin hayata geçirilmesi için bir yol haritası çıkarmak olarak belirlendi.

15 Nisan Pazartesi günü politik oturum, savunma sanayi ve iş birliği olanaklarının konuşulacağı savunma paneli, ticaret, inşaat ve altyapı, siber güvenlik, çevre, enerji, Ar-Ge ve İnovasyon panelleri yer alacak. 16 Nisan Salı günü ise ekonomik oturum, askeri stratejiler, planlama ve politikalarının tartışılacağı savunma paneli ve 5G teknolojisinin ele alınacağı 5G paneli gerçekleştirilecek.

BAKAN ALBAYRAK SOSYAL MEDYA HESABINDAN ÖNEMLİ GÖRÜŞMELERİ DUYURDU!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Washington´da Irak Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Albayrak ayrıca, JP Morgan´ın düzenlediği yatırımcı toplantısında ise ´Yapısal Dönüşüm Adımları´nı ve yeni dönem ekonomi politikalarını anlattı.

Resmi Twitter´da görüntüleResmi Twitter´da görüntüleResmi Twitter´da görüntüleResmi Twitter´da görüntüle
Berat Albayrak
 
?@BeratAlbayrak
 
 

G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için geldiğimiz Vaşington´da, birçok uluslarası fon ile yaptığımız görüşmelerin yanında JP Morgan?ın düzenlediği yatırımcı toplantısında, ?Yapısal Dönüşüm Adımları? paketimiz ve yeni dönem ekonomi politikalarımızı anlattık.