AÖL Kayıt İşlemi Ne Zaman Bitiyor

Açık öğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman bitiyor? 2019 AÖO ve AÖL kayıt yenileme takvimi.

 

Açık öğretimde kayıt yenileme işlemleri devame diyor. Eğitimini açık öğretim üzerinden devam ettiren vatandaşlar kayıtların ne zaman biteceği konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Yayınlanan takvimde, açık öğretim ortaokul ve lise kayıtlarının son tarihi duyuruldu. Peki, Açık öğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman bitiyor? İşte 2019 AÖO ve AÖL kayıt yenileme takvimi.

Açık öğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman bitiyor? Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü´ne bağlı Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) ve Açık Öğretim Lisesi´nde (AÖL) eğitimine devam eden öğrenciler 2019-2020 dönemi sınavlarına katılabilmek için kayıt yenileme yapıyorlar. Henüz kayıt yapamayanlar kayıtların ne zaman biteceğini sorguluyor. Peki, Açık öğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman bitiyor? İşte 2019 AÖO ve AÖL kayıt yenileme takvimi...

AÖO VE AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN BİTİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı´nın yayınladığı takvime göre 21 Ağustos´ta başlayan kayıt işlemleri 27 Eylül 2019 tarihinde sona erecek.

AÖL DERS SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı´nın yayınladığı kılavuzda yer alan bilgiye göre, ders seçme işlemi en geç 04 Ekim 2019 günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,"Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri" menüsü altında yer alan "Ders Seçme İşlemi" seçeneğinden yapılır.

AÖL İLK KAYIT ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenciler; öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurularını yapıp gerekli evraklarını teslim ederek Ön Kayıtlarını yaptırdıktan sonra ilk kayıt sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırabileceklerdir. Ön kaydını yaptırmayan öğrenci anlaşmalı bankalara ilk kayıt sınav bedelini yatıramaz.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için "Sınav Bedelini"ödemek zorundadır. 2019 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Bedeli olarak; 30TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına;10 TL olarak belirlenmiştir.(30 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 10 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli), 30 TLödeyecekve dekontu muhafaza edecektir.

AÖL KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Bedeli olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Bedeli olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden "MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü"hesabına 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.(T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİM EZUNİYET ŞARTLARI

* Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

* Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,

* Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.