Avusturya´da Kaset Skandalı Hükümet Devirdi

Avusturya´da hükümeti yıkan Heinz Christian Strache´nin Rus kadınla ilişki görüntüleri

 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlük Partisi ile kurulan koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıkladı.

Avusturya´da hükümeti yıkan Heinz Christian Strache´nin Rus kadınla ilişki görüntüleri - Sayfa 1

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz Christian Strache´nin istifasını kabul ettiğini söyledi. Kurz, FPÖ ile başarılı bir koalisyon oluşturduklarını ancak sürdürülebilmesi için çok fazla fedakarlık yaptığını, özellikle aşırı sağcı partiden kaynaklanan birçok ırkçı ve yabancı karşıtı olayla mücadele etmek durumunda kaldığını anlattı.

Strache hakkında dün yayınlanan videonun ardından "Artık yeter" demek durumunda kaldığını ifade eden Kurz, "FPÖ hem Avusturya´nın imajını zedeledi hem de görevi olumsuz yönde kullanacağı izlenimi oluşturdu." dedi. Kurz, bu koşullarda FPÖ ile koalisyonun yürümeyeceğini, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile de birçok konuda uyuşmadıklarını belirterek, "Cumhurbaşkanıyla yaptığım görüşmede erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledim, en yakın zamanda seçim yapılmasını istiyorum." diye konuştu.

Avusturya´da hükümeti yıkan Heinz Christian Strache´nin Rus kadınla ilişki görüntüleri - Sayfa 3

Dün bazı Alman gazetelerinde, Strache´nin 2017 seçimlerinden önce zengin bir Rus kadınla yaptığı görüşmenin yer aldığı görüntü kayıtları paylaşılmış, Strache´nin bu görüntülerde, seçim öncesi partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya´ya verilebileceği yönünde ifadeler kullandığı iddia edilmişti.

Avusturya´da hükümeti yıkan Heinz Christian Strache´nin Rus kadınla ilişki görüntüleri - Sayfa 4

İddialar üzerine bugün açıklama yapan Strache, başbakan yardımcılığı başta olmak üzere parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu

Avusturya´da hükümeti yıkan Heinz Christian Strache´nin Rus kadınla ilişki görüntüleri - Sayfa 5

Strach Rus kadınla böyle görüntülendi.