Bakan Açıkladı,Kaçaklara Asla İzin Yok

Bakan Kurum açıkladı: Hepsinin tespiti yapıldı, sırayla yıkımları gerçekleştirilecek.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumBodrum´daki villa, rezidans ve otel inşaatlarındaki kaçak yapılara ilişkin, "Doğal yapıya zarar veren, bölgeye zarar veren, kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak. Bunların hepsinin tespiti yapıldı." açıklamasında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 20 Ağustos´ta Muğla´nın Bodrum ilçesinde kıyıları dolaşmış ve imara aykırı yapıların yıkımı ile ilgili 1 aylık bir süre tanımıştı. Bakan Kurum, Bodrum kıyılarında yaptığı incelemede, Bin 611 konut ve 4 otel inşaatının imara aykırı bölümlerinin yıkılması için proje sahiplerine tebligat yapılmasını istemişti. Sürenin dolmasının ardından Bakan Kurum bugün yine aynı bölgede hem denizden tekne ile hem de karadan imara aykırı binaların son durumunu görmek için Bodrum´a geldi.

2 BİN KONUT İNCELENDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bodrum´da kaçak yapılarla mücadele süreci başlatılmış, tespit edilen imara aykırı projeler mühürlenmişti. Mühürlemenin ardından imara aykırı proje sahiplerine ilgili belediyeler kanalıyla yıkım tebligatları gönderildi. Gönderilen tebligatlar sonrası en fazla dikkat çeken projelerden birisi olan Türkbükü ve Gündoğan Mahallesi arasında yer alan The Bo Viera projesinin kule asansörü yıkılmıştı.
Bakanlık yetkililerince bugüne kadar Bodrum´da Göltürkbükü, Gümbet, Gündoğan, Gölköy, Yalıkavak ve Yalıçiftlik mahallelerinde bugüne kadar yaklaşık 2 bin konut ve birçok otel projesi Bakanlığın sahadaki görevlileri tarafından incelendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı projeler için verilen bir aylık sürenin dolmasının ardından geldiği Bodrum´da tekne ile bu projeleri tekrar incelemeye aldı. Bakan´ın şu anda Bodrum programı devam ediyor.Durdurulan projeler:
-Bodrum Yalıçiftlik´te bulunan 400 konut ve otel inşaatı durduruldu.
-Bodrum Yalıkavak´ta bulunan projede 350 konut, otel ve kıyı yapıları inşaatı durduruldu.
-Göltürkbükü´nde yapılan 50 konut ve otelden oluşan proje mühürlendi.
-Bodrum Yalıkavak´ta bulunan 75 adet villa ve kıyı yapıları bulunan proje durduruldu.
-Bodrum Gündoğan´da 90 odalı otel ve 330 konut ve kıyı yapılarından oluşan proje mühürlendi.
-Yalıkavak´ta inşa edilen projedeki 70 adet konut ve kıyı inşaatı durduruldu.
-Gümbet´te inşaatına başlanan ve mühürlenen projede 131 konut ve kıyı yapıları bulunuyor.
-Bodrum Gölköy´de bulunan ve mühürlenen projede 116 konut bulunuyor.

.