Bakan Albayrak´tan Flaşh Açıklama

Bakan Albayrak: 2019´da büyüme hedefini tutturacağız

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019´un enteresan bir yıl olacağını söyledi. Ankara´da gazetecilerle bir araya gelen Albayrak, yüzde 2.3´lük büyüme hedefinin tutturulacağını öngördü. Sebze fiyatlarının düşürülmesi için önemli adımlar atılacağını kaydeden Albayrak "Seracılık konusunda bu hafta paket açıklayacağız" dedi. IMF tartışmalarına da değinen Albayrak "Türkiye´nin IMF´ye ihtiyacının olmadığı ortada" diye konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara´da gazetecilerle bir araya geldi.

2019´un enteresan bir yıl olacağını söyleyen Bakan Albayrak, yüzde 2.3´lük büyüme hedefinin tutturulacağını öngördü.

GIDA TERÖRÜ AÇIKLAMASI

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Albayrak gıda terörü yorumlarına katıldığını kaydeden Albayrak "Gıda fiyatları ile ilgili spekülasyon yapanların araştırılmasını istedim birileri bunu spekülatif olarak kullandı." dedi. Sebze fiyatlarıyla ilgili önümüzdeki hafta bazı gelişmeler olacağını belirten Albayrak "Belediyelerimiz hızlı bir kurulumla uygun fiyatla tanzim satış yerleri imkanı sağlayacak. Tarladan sofraya profesyonel, bütünleşik bir adım atılacak. Seracılıkla alakalı yeni yatırım, dönüşüm konusunda, modern olması konusunda bir paket hazırlayacağız. Bu hafta açıklayacağız. Kamu olarak biz sera konusunda stratejik bir yatırım yapılanmasına gideceğiz. Güçlü bir ekosistem kuracağız, çok hızlı adımlar atacağız." ifadelerini kullandı.

´TÜRKİYE´NİN IMF´YE İHTİYACININ OLMADIĞI ORTADA´

Türkiye´nin seçim sonrası için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaştığı iddiasının sorulması üzerine Bakan Albayrak "Türkiye´nin ihtiyacı olmadığı ortada. Ağustos, eylülde böyle bir ihtiyaç olmadı şimdi hiç yok. Ekonomik olarak tartışılacak bir durum yok. IMF Arjantin´e girdi durumu ortada" diye konuştu.

´GENİŞ KAPSAMLI BİR VERGİ REFORMU KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ´

Dönemsel vergi teşviklerinin ekonomideki hassas dönemleri dengeli yönetme açısından önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak "Çok geniş kapsamlı bir vergi reformu konusunda çalışıyoruz. Vergi artırarak azaltarak gelir artırılmaz, bütüncül bakmak lazım" diye konuştu.

´İŞ BANKASI HİSSELERİNİN HAZİNE´YE DEVREDİLMESİ POZİTİF ETKİ YAPAR´

CHP´nin İş Bankası´ndaki hisselerinin Hazine´ye devredilmesi çalışmalarıyla ilgili tartışmalara da değinen Albayrak şöyle konuştu: "İş Bankası konusunda siyasi bir zemini var bir de teknik zemini var. Meclis bu konuda bir adım atacak. Böyle bir adım atılırsa çok güçlü bir yapı ortaya çıkar. Zaten başarılı bir banka değişiklik olursa bilanço ve kurumsallık açısından pozitif bir etki olacaktır. İş Bankası, Türkiye´nin en başarılı bankalarından biri sahiplik ve bilanço olarak daha güven verici bir yapısı olur, piyasa açısından da pozitif bir etki yapar."

´EYT GÜNDEMİMİZDE YOK´

bakan Albayrak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna "EYT konusu ile ilgili bu hükümetin cevabı ortada. Çok basit yaklaşmak doğru değil. Gündemimizde yok" yanıtını verdi.