Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Emekli maaşı bayram ikramiye zammı son dakika ne kadar oldu? Bayram ikramiyesi kimler alacak para ne zaman yatacak?.

 

Milyonlarca emekli dört gözle Ramazan ve Kurban bayramı ikramiyelerinin ne kadar olacağını, ne zaman yatacağını oldukça merak ediyor. Geçtiğimiz yıl toplam 2 bin liralık ödemeyi cebine koyan emekliler, bu yıl da Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye alacak. Bu yılın ilk bayram ikramiyesinin 27-31 Mayıs arasında ödenmesi beklenirken; Türkiye Emekliler Derneği´nden (TÜED) ´Bayram ikramiyeleri artırılsın´ talebi geldi. İkramiyelere en az yüzde 26 oranında yapılacak artış, emeklilerimiz için yeni bir bayram müjdesi olacaktır" dedi. Peki Emekli maaşı bayram  son dakika ne kadar oldu?  para ne zaman yatacak?

Emekli maaşı bayram ikramiye zammı son dakika ne kadar oldu? Bayram ikramiyesi kimler alacak para ne zaman yatacak? Milyonlarca emekli yılın ilk ikramiyesini almaya hazırlanırken; TÜED´den çağrı geldi: Bin lira ikramiyeye en az yüzde 26 zam yapılsın, emeklilerimize yeni bir bayram müjdesi olsun... Bayram ikramiyesine yüzde 26 oranında zam yapılırsa, emekliler, bu yıl toplam 2 bin 520 lira ödeme alabilecek. Peki emekli maaşı bayram ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte milyonlarca emekliyi ilgilendiren detaylar... Emekliler, hükümetin 2018´de hayata geçirdiği düzenlemeyle bayram ikramiyesi imkanına kavuştu. Geçtiğimiz yıl toplam 2 bin liralık ödemeyi cebine koyan emekliler, bu yıl da Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye alacak.

Bu yılın ilk bayram ikramiyesinin 27-31 Mayıs arasında ödenmesi beklenirken; Türkiye Emekliler Derneği´nden (TÜED) ´Bayram ikramiyeleri artırılsın´ talebi geldi.

´HER YIL ARTIRILSIN´

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, "2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu´ndaki düzenlemeyle birçok ödeme yıllık bazda yüzde 26 artırıldı. Emeklilerimiz için büyük önem taşıyan ikramiyelerin de bu kapsamda iyileştirilmesi gerekmektedir. Emeklilerimiz için büyük önem taşıyan ikramiyelerin de bu kapsamda iyileştirilmesi gerekmektedir.

İkramiyelere en az yüzde 26 oranında yapılacak artış, emeklilerimiz için yeni bir bayram müjdesi olacaktır" dedi.

İkramiyelere yapılacak artışların sistemli bir şekilde belirlenmesi gerektiğini ifade eden Ergün, "Gelir ve aylıklarla birlikte her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmelidir" diye konuştu.

Ergün, ikramiyedeki artışın esnafa da olumlu yansıyacağını söyledi.

2 BAYRAM 2 BiN 520 TL iKRAMiYE

Bayram ikramiyesine yüzde 26 oranında zam yapılırsa, emekliler, bu yıl toplam 2 bin 520 lira ödeme alabilecek.

DUL-YETİME DE ZAM

TÜED´in isteği hayata geçerse, bayram ikramiyesi bin liradan bin 260 liraya çıkacak.

Bu artış, ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlara da yansıyacak.

Örneğin; yüzde 50 ölüm aylığı alan dul eş 500 lira ikramiye alırken, bu tutar 630 liraya yükselecek.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Emeklilere 2018 yılı itibariyle Ramazan ve Kurban bayramlarında bin TL ikramiye ödenmesine başlanmıştı. 2019 yılın gelmesi ve ilk ikramiyenin yatacağı Ramazan Bayramı´nın yaklaşmasıyla birlikte emekliler "Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?" sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Ramazan Bayramı 2019 yılında 4, 5 ve 6 Haziran´da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü pazartesiye denk geliyor ve bankalar yarım gün çalışıyor. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geldiği için maaşların en geç 27 Mayıs´ı takip eden 5 günde yani 27 ? 28 ? 29 ? 30 ve 31 Mayıs günlerinde ödenmesi bekleniyor.

KİMLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLİYOR?

? SGK´dan aylık alan

? SSK, Bağ-Kur

? Emekli Sandığı emeklileri

? Ölüm aylığı alanlar

? Şehit yakını ve gaziler

? Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,

? Geçici köy korucuları

? Şeref aylığı alanlar

? Şampiyon sporcular,

? Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,

? Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.