Bireysel Emeklilik Geleceği Garanti Altına Alıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES); devletin sunduğu sosyal güvenlik hizmetlerine ek olarak kişilerin kendi isteği ile katılım sağladığı ve ilerleyen dönemlerde emekli olmasını sağlayan özel bir sistemdir

. 18 yaşını doldurmuş her birey istediği gibi katılım sağlayabiliyor. Bireysel emeklilik sisteminin en önemli ve avantajlı yönü devlet tarafından destekleniyor olmasıdır. Sistemin temel amacı, kişilerin ilerleyen dönemlerde, emekli olduktan sonra yaşam standardını koruyabilmesi ve maddi açıdan mağduriyet yaşamamasıdır. Sisteme dâhil olan kişiler, 10 yıl boyunca sistemden ayrılmadığı takdirde 56 yaşını doldurduğunda resmen emekliliğe hak kazanır ve her ay emekli maaşını almaya başlar. Bireysel emeklilik sistemine devletin sunduğu sosyal güvenceye sahip olanlar ve olmayanlar dilediği gibi katılarak düzenli birikim yapabiliyorlar.

Devletin bireysel emeklilik sistemine katkıları şöyledir;

  • BES´ten yararlanan kişinin bir yıl içinde almaya hak kazanacağı devlet katkısının miktarı, o yılın brüt asgari ücretinin yüzde 25´i ile sınırlıdır.
  • BES katılımcılarının ilk üç yıl devlet katkısına dokunması kısıtlanmıştır. Üç yılın ardından sene sonunda yüzde 15 oranını, altıncı senenin sonunda yüzde 35 oranını, onuncu senenin sonunda ise yüzde 60´ını almak mümkündür. Devlet katkısının hepsi ise 56 yaşını doldurup, emekli olduktan sonra almak mümkündür.
  • Ev hanımları ve çalışmayan kişilerin yani devlet vergisi ödemeyen katılımcılar da devlet katkısından yararlanabiliyor.
  • Katkı payları bir işveren tarafından düzenli ödeniyorsa eğer, devlet katkısı sisteme dâhil edilmez.

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Bireysel emeklilik sisteminin her yönüyle kişilerin yararına şekilde tasarlandığı detaylara bakıldığında açıkça görülüyor. Bireysel emekliliğin fayda temelinde oluşturulduğu aşikâr bir gerçektir. İşte BES´in sağlayacağı faydalar;

-          Sistem sayesinde uzun yıllar bikrim yapılır.

-          Devlet katkısı sayesinde emekli olduktan sonra daha yüksek maaş alınır.

-          BES, vergiden muaf olduğu için ek ödemeler yapılmaz.

-          BES süresince aylık ödemeler bütçeye göre düzenlenebilir; azaltabilir veya duruma göre dondurulabilir.

-          BES sayesinde ilerleyen yaşlarda huzurlu ve konforlu bir yaşam garantilenir.

Geleceğe yönelik maddi kaygılar yaşayanlar için BES oldukça pratik ve her bütçeye uyum sağlayan özel bir tasarruf sistemi sunar.