Boşanma Davası Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Boşanma davası açarken en önemli adım karar vermektir.

 

 

 

 Boşanma davalarında başarılı sonuçların elde edilmesi için boşanmayı gerçekten istemek gerekir. Boşanma sürecinde bireylerin karşısına çıkacak olan engelleri aşmaları için azimli olmaları ve boşanma avukatından destek almaları gerekir. Boşanma davası açmadan önce mutlaka Kayseri avukat desteği almanız gerekir. Adım adım dava öncesi bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri derledik.

  1. Boşanmaya Karar Verin

Boşanma davası açmadan önce bireylerin kendilerine ne kadar kararlı olduklarını sormaları gerekir. Evlenirken bireylere destek olan insanlar boşanırken bu karardan vazgeçmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Eğer boşanmaya gerçekten kararlıysanız çevrenizdeki insanları bunun sağlıklı bir karar olduğuna ikna etmeniz gerekecektir. Bu sırada boşanma kararınıza sadık kalmalı ve engelleri aşarken avukat desteği almalısınız.

2. Boşanırken Çocuğunuza Zarar Vermeyin

Boşanma kararı tamamen çiftler arasındaki bir durumdur. Boşanma sırasında yaşanacak olan olaylar çiftlerin arasında kalmalıdır. Özellikle evliliklerde meydana gelen çocuklar boşanma davalarında sıklıkla kullanılırlar ve bu durum yaşanabilecek en kötü sonuçları doğurur. Çocuklar hiçbir zaman boşanma kararlarında rol olarak kullanılmamalı ve yetişkin bireyler arasındaki sorunlara alet edilmemelidir. Boşanma süreçlerinde çocukların geleceklerini etkileyecek kararlar almadan önce mantıklı adımlar atıldığından emin olmadan hareket edilmemelidir. En sık karşılaşılan sorun olan eşine çocuğunu göstermeme, karşı tarafa karşı çocuğu olumsuz görüşlerle etkileme gibi durumlar yetişkinlerden daha fazla çocuklara zarar vermektedir. Boşanırken çocukların bu durumdan etkileneceği göz önünde bulundurulmalı ve mümkün olan psikolojik destek sağlanmalıdır.

3. Boşanma Avukatınızı İyi Seçin

Boşanma davalarını etkileyen en önemli husus iyi bir avukat bulmaktır. Çünkü dava süresince size destek olacak olan Kayseri boşanma avukatı uygun sürede ve mümkün olan en kısa şekilde boşanabilmeniz için hukuksal süreci yönetir. İstediğiniz sonucu elde ederek boşanabilmek için işinin ehli bir boşanma avukatına sahip olmanız çok önemlidir. Birçok kişi ?Boşanırken avukata ihtiyacım yok? diyerek gurur yapmaktadır. Ancak dava öncesi de dahil olmak üzere doğru adımları atmak istenilen sonuca ulaşmak için oldukça kritik kararlar alınmasına bağlıdır. Bunu da boşanma avukatınıza olan güvenle başarabilirsiniz.

  1. Ödenecek Ücretler ve Masraflar Hakkında Bilgilenin

Boşanma davası açarken en çok maddi konuda sıkıntılar yaşanır. Boşanma davası ücretleri ve masrafları hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan anlaşmalar bir zaman sonra bireylerin kararlılığı konusunda negatif etkiler doğurabilir. Boşanma davası sırasında sarf edilen en önemli masrafın avukata ödenen ücret olduğunu bilin. Gelir durumunuz, davanın anlaşmalı olup olmaması, avukatın tecrübesi, çekişmeli veya çekişmesiz dava olması gibi detaylar ücreti değiştirmektedir. Eğer dava sırasında istenecek maddi, manevi tazminat gibi kazançlar söz konusu ise bunun belirli bir yüzdesinin avukatlık ücreti olup olamayacağı konusunda bir anlaşma yapılabilir.

  1. Avukatınıza Davadan Beklentilerinizi Dürüstçe Açıklayın

Boşanma davalarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri beklentileri tespit edebilmektir. Boşanırken değişen duygu değişimlerinin etkisine kapılmadan, mantıklı bir şekilde beklentileri ortaya koymak gerekir. Aklınızda olan soru işaretlerini mutlaka boşanma avukatınıza anlatmalı ve kararı avukatınıza bırakmalısınız. Hukuksal olarak tecrübe sahibi olan avukatınıza beklentilerinizi dürüstçe açıkladıktan sonra bu hedefte nasıl ilerlemek gerektiğini en iyi avukatınız belirleyebilir. Tazminat, nafaka, velayet gibi kritik noktalarda başarılı bir sonuç elde etmek için boşanma avukatına şeffaf ve dürüst olmanız gerekir. Böylece doğru yol haritasını avukatınızla birlikte belirleyebilir ve boşanma davasında elde etmek istediklerinize sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz.