CHP'li Belediyelerde Zam Yarışı

CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin "şebeke suyuna zam" kararına tepki.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Kurulu Kasım ayı ikinci oturumda şebeke suyuna yüzde 60 zam kararı alındı. AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin zam kararına tepki gösterdi. "CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bütün vatandaşlarımızın kullandığı konut ve meskenlere ilişkin su ücretlerine AK Parti grubumuzun şiddetle karşı çıkmasına rağmen, yüzde 60 oranında zam yapmıştır" ifadelerini kullandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Kurulu Kasım ayı ikinci oturumda şebeke suyuna yüzde 60 zam kararı alındı.

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin zam kararına tepki gösterdi.

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan

Çalışkan, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisinin dün yaptığı oturumunda, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (ESKİ), 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020'yi izleyen iki yılın bütçesinin görüşüldüğü aktardı.

"FAHİŞ ZAM KABUL EDİLEMEZ"
Yatırımlara ayrılan rakamların yetersiz olduğunu ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:
"Nerede insan sağlığı, nerede çevre sağlığı ve nerede Avrupa kenti? Ancak CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bütün vatandaşlarımızın kullandığı konut ve meskenlere ilişkin su ücretlerine AK Parti grubumuzun şiddetle karşı çıkmasına rağmen, yüzde 60 oranında zam yapmıştır. Bu zam oranı çok yüksektir ve fahiş bir orandır. Bu zammın kabul edilmesi mümkün değildir. Ayrıca bu zammın, merkezi hükümet tarafından yapılan diğer zamlarla ilişkili olduğu ve genel ekonomik duruma göre yapıldığı savunmasına sığınılamaz. Diğer taraftan, geçen yıl yapılmayan zamlardan dolayı ve maliyet artışlarından dolayı, ESKİ'nin zarar edeceği bahanesi de tamamen geçersizdir. Su zammının ivedilikle geri alınması kamuoyu adına istiyoruz."

"SU ZAMMI GERİ ÇEKİLMELİ"
Öteyandan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş da, Eskişehir'de şehir şebeke suyuna yapılan yüzde 60 oranındaki zammı eleştirdi.

Ektaş, "Toplumu oluşturan bireylerin en temel haklarından biri temiz suya erişim hakkıdır. Bu hak toplum sağlığıyla da doğrudan ilintilidir. Buradan Büyükşehir Belediye Meclisine çağrıda bulunuyoruz. Son su zammı, yeniden ele alınmalı ve geri çekilmeli, resmi kurumlarca açıklanan enflasyon rakamlarıyla eşitlenmelidir." değerlendirmesinde bulundu.