Cumhur İttifakı´ndan Yenikapı´da dev miting

Cumhur İttifakı´ndan 31 Mart yerel seçimler için düzenleceği büyük ortak miting bugün İstanbul Yenikapı´da yapılacak.

 

 Mitinge katılımın ise yoğun olması bekleniyor.

Ortak mitingte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, halka hitap edecek. ´´Cumhur İttifakı´´, İzmir ve Ankara´dan sonra üçüncü büyük mitingini İstanbul´da yapıyor. 

Yenikapı´daki "Büyük İstanbul Mitingi"nin saat 14.00´te başlaması bekleniyor. "Sağduyunun Birlikteliği" sloganıyla düzenlenen buluşma için İstanbul´un farklı ilçelerinden metro, Marmaray, vapur ve otobüslerle yola çıkan vatandaşlar, Yenikapı Meydanı´na gelmeye başladı.

5 bin polis görev yapıyor
Meydana 16 metre yüksekliğinde 145 metre genişliğindeki sahneye iki led ekran, 18 ses kulesi kuruldu. Alanda 12 dev ekran bulunurken, alan ve çevresinde yaklaşık 5 bin civarında polis görev alıyor.

4 giriş noktası kuruldu
Alanda dört ayrı giriş noktasında 130 metal dedektörlü kapı ve 18 bin metre bariyer de yer alırken, meydanın farklı yerlerine, vatandaşın istifade etmesi için içme suyu bırakıldı.

Atatürk´ün resmi asıldı
Meydanın birçok yerine ise Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin dev posterleri asıldı. Sahnede bulunan Erdoğan ve Bahçeli´nin tokalaştığı fotoğraf karelerinin üzerine de "İstanbul ehline emanet" ve "İstanbul bizim için bir aşk hikayesi" yazıldı.

Yabancı basın yakın takipte
Yerli ve yabancı basın mensupları için tribün oluşturulurken, vatandaşların etkinliği izleyebilmesi için meydanın farklı yerlerine onlarca ses kulesi ve ekran yerleştirildi. Miting alanında, çadır hastane, sağlık noktası, mescit, mobil tuvalet ve şadırvan ile su dağıtım noktaları yer alıyor.

Bu yollar kapalı
Miting nedeniyle Bakırköy´le Sirkeci arasındaki sahil yolu başta olmak üzere alan çevresindeki birçok yol trafiğe kapatıldı. Avrasya Tüneli´nden araç geçişi yapılmıyor. 13.45 ile 15.45 saatleri arasındaki Yenikapı-Yalova deniz otobüsü seferleri de karşılıklı olarak iptal edildi. Bazı seferlerin ise saatleri değiştirildi.