Dışişleri Bakanlığı´ndan Irak açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Irak´ın Bağdat ve bazı güney vilayetlerinde 1 Ekim 2019 tarihinden buyana süren protesto eylemleri hakkında, "Irak Hükümeti´nin halkın beklentilerinin karşılanmasını teminen gereken adımları atacağına inanıyoruz" açıklamasında bulundu

 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak´ın Bağdat ve bazı güney vilayetlerinde 1 Ekim 2019 tarihinden buyana süren protesto eylemleri sırasında çok sayıda can kaybı ve yaralanma meydana gelmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Gösteriler sırasında sivil halktan ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybeden tüm Iraklı kardeşlerimize Allah´tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi.

İTİDAL VE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Açıklamada, "Türkiye Irak´ın istikrarına önem atfetmektedir. Irak halkının huzur ve refah içinde bir yaşam sürmesi samimi temennimizdir. Irak Hükümetinin halkın meşru beklentilerinin karşılanmasını teminen gereken adımları atacağına inanıyoruz. Gösterilerde daha fazla can kaybı ve yıkım yaşanmaması için herkese itidal ve sağduyu çağrısında bulunuyoruz" ifadelerine yer verdi.