Dolar Düşüşe Geçti,Gözler Yarın Merkezin Açıklamasında

Dolar daha da düşer mi? MB´nin faiz silahı gündemde

 

Dolar ne oldu? Soçi´deki zirve ABD Başkanı Donald Trump´ın Türkiye açıklamaları sonrası dolar yönünü bir kez daha aşağıya çevirdi. Şimdi gözler Merkez Bankası´nın yarın ki faiz kararında...

Soçi´deki Suriye mutabakatı ve ABD Başkanı Donald Trump´ın Türkiye´ye yönelik yaptırımların kaldırılacağı açıklaması doların yönünü bir kez daha aşağıya çevirdi.

Trump açıklamasında, "Türkiye´nin verdiği taahhütleri yerine getirmemesi halinde, çelik ve diğer ürünlerin ihracatı üzerindeki vergilerin artırılması da dahil yaptırım uygulama hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi.

Trump, Barış Pınarı Harekatı´nın başlamasının ardından çelikte gümrük vergisinin yüzde 50´ye yükseltilmesi ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefiyle yürütülen görüşmelerin durdurulmasına karar vermişti.

Yaptırımların kaldırılmasının ardından ise Dolar kuru çakıldı. Güne 5.80´den başlayan döviz kuru Trump´ın açıklamalarından 5.70 sınırına dayandı.

Merkez Bankası´nın faiz kararı

Öte yandan piyasalar Merkez Bankası kararına kilitlendi. Uzmanlara göre MB´nin faiz indirim kararı alması halinde dolardaki düşüşün daha da devam edeceği belirtiliyor.