Dörtlü Zirvede Masada Ne Var?

4´lü Suriye zirvesi! İşte Erdoğan´ın önerileri

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ev sahipliğinde yapılacak İstanbul´daki, ?dörtlü zirvede? Suriye´de uygulamaya konulacak sekiz gündem başlığı ele alınacak. Zirveye, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel katılacak.

İstanbul´da yarın dört liderin katılımıyla ?Suriye Zirvesi? düzenlenecek. Tüm dünyanın gözünün çevrileceği zirvede, Suriye meselesine kalıcı çözüm bulmanın yolları değerlendirilecek. Tarihi Vahdettin Köşkü´nde yapılacak zirvede Suriye´de, ?siyasi çözümden? ve ?ülkenin toprak bütünlüğünden? yana olan dört ülke, bu konuda atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunacak. Erdoğan, Putin, Macron ve Merkel´in katılacağı zirve için İstanbul´da yoğun güvenlik önlemleri de alınacak. Zirvede, Suriye meselesine kalıcı çözüm ve ülkeye huzur getirmek için neler yapılabileceği ele alınacak.

8 GÜNDEM MADDESİ

Zirve kapsamında Erdoğan´ın liderlerle baş başa görüşmeler yapması da planlandığı kaydedildi. Erdoğan, zirvede Türkiye´nin Suriye´ye yönelik çözüm önerilerini liderlerle paylaşacak. Erdoğan´ın gündeme getireceği öneriler arasında; ?Türkiye´nin öncülük ettiği Astana ve Soçi´de ele alınan başlıkların hayata geçirilmesi?, ?Suriye´nin toprak bütünlüğünün sağlanması?, ?Tüm etnik unsurları kapsayıcı yeni bir anayasa hazırlanması?, ?Adil bir seçim için hazırlık yapılması?, ?Evlerinden olan yüz binlerce mültecinin yaşadıkları topraklara yeniden dönüşü?, ?Fırat´ın doğusu dahil olmak üzere güvenli bölgelerin genişletilmesi?, ?PYD/YPG, DAEŞ gibi terör örgütleriyle ayırım yapılmadan kesintisiz mücadele edilmesi?, ?İnsani yardımların sorunsuz şekilde ulaştırılması?, ?Savaştan etkilenen şehirlerin yeniden imarı? gibi başlıklar bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan ayrıca, İdlib mutabakatı, Menbiç´teki son durum ve, ?harekete geçeceğiz? dediği Fırat´ın doğusunda atılabilecek adımlar konusunda liderlerle görüşlerini de paylaşacak. Erdoğan; Rusya, Fransa ve Almanyaliderlerine bazı batılı ülkelerin terör örgütlerine verdiği desteği sonlandırması yönünde mesaj verecek.