Dünya´nın Gözü Japonya´da ki Zirvede

Japonya´da tarihi zirve! Başkan Erdoğan Putin ve Trump ile görüşecek

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay sonunda Japonya´da düzenlenecek G20 zirvesinde dünya liderleriyle yoğun bir diplomasi trafiği yürütecek. 28-29 Haziran´da Japonya´nın Osaka şehrinde düzenlenecek zirve kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirilecek zirvede Suriye´deki güvenli bölge, S-400 hava savunma sistemleri ve F-35 programı gibi kritik konu başlıkları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay sonunda Japonya´da düzenlenecek G20 zirvesinde dünya liderleriyle yoğun bir diplomasi trafiği yürütecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28-29 Haziran´da Japonya´nın Osaka şehrinde düzenlenecek zirve kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kritik konu başlıklarını ele alacak.

MASADA S-400 OLACAK

Türkiye´nin haberine göre, Erdoğan-Trump görüşmesinde; Rusya´dan teslim alınacak S-400 hava savunma sistemleri, F-35 programı çerçevesindeki gelişmeler ve Suriye´nin kuzeyinde kurulması planlanan ´güvenli bölge´ masada olacak. Bir süredir Ankara-Washington arasında gerilime sebep olan S-400 konusunda iki ülkede pozisyonunu koruyor. ABD tarafı Rusya´dan S-400 alınması hâlinde ABD´nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Kanunu´nun (CAATSA) devreye gireceğini, buna ilave olarak Türkiye´nin ortağı olduğu F-35 programından çıkarılabileceğini savunuyor. Ankara ise S-400´lerin "bitmiş bir anlaşma" olduğunu belirterek geri adım atmayacağını vurguluyor. S-400 mevzuunda iki ülkenin de ortak bir noktaya gelmesi için G20´de Erdoğan-Trump görüşmesinin ehemmiyetine dikkat çekiliyor. Ayrıca Trump´ın muhtemel Türkiye ziyaretinin de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bu görüşmenin ardından netleşmesi bekleniyor.

ÇİN VE RUSYA İLE KRİTİK KONULAR MASADA

Erdoğan, G20 zirvesinde diğer önemli görüşmeyi Putin´le yapacak. Bu görüşmede ise Suriye´deki gelişmeler ve son günlerde Esad rejimin yoğun saldırısı altındaki İdlib´in ana gündem olması bekleniyor. Astana görüşmeleri kapsamında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilen İdlib´de son günlerde sıklaşan rejim saldırıları Ankara´yı harekete geçirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz ay Putin ile iki defa telefon görüşmesi yaparken, Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu da Rus mevkidaşlarıyla telefonla İdlib´deki durumu ele almışlardı. İdlib´in yanı sıra S-400 konusunun Erdoğan-Putin görüşmesinde de gündeme gelmesi bekleniyor.

Erdoğan, Japonya´da düzenlenecek G20 zirve sonrası 2 Temmuz´da Çin´i ziyaret edecek. Çin´e çalışma ziyareti yapacak olan Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin´de baş başa ve heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirecek. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, ticaret hacmi, Çin´in Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında ortak çalışmalar değerlendirilecek.