Emekliye Çifte Zam Geliyor

Emekli için en az 2 bin 546 TL! Memur emeklisi emekli maaşı ne kadar olacak?

 

Milyonlarca emekli şimdiden merakla temmuz zammı için bekliyor. Enflasyon tahminleri memur emeklileri için yüzde 5´lik artışa ilaveten yüzde 2 fark alabileceğini gösterdi. Buna göre en düşük maaş 166 lira artışla 2 bin 546 lirayı bulacak. Peki artış sonrası güncel emekli maaşları ne kadar olacak? Memur emeklisi maaşında ne kadar artış görülecek? İşte tüm detaylar!

Ramazan Bayramı´ndan önce bu yılın ilk ikramiyesini cebine koymaya hazırlanan emekliler, Temmuz zammı için de merakla bekliyor.

Emekli için en az 2 bin 546 TL! Memur emeklisi emekli maaşı ne kadar olacak?

Zam oranlarında enflasyon belirleyici olurken, tahminler memur emeklilerinin Temmuz´da çifte artıştan yararlanabileceğini ortaya koyuyor. Memur emeklileri, Temmuz´da memurlarla aynı zammı alacak

Toplu sözleşmeye göre maaşlara yüzde 5 artış yansıtılacak, ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 4´ü aşarsa fark da verilecek.

Merkez Bankası´nın Nisan ayı beklenti anketinden, bu yılın ilk yarısı için enflasyon tahmini ´yüzde 6´ çıktı.

 

Bu tahmin gerçekleşirse, memur emeklileri yüzde 5´lik artışa ilaveten yüzde 2 enflasyon farkı alabilecek.

Böylece zam oranı yükselecek. Maaşlarda en az 166,57 lira artış görülecek.

FARK SONRA YATIRILACAK

Halen en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 379 lira 59 kuruş. Bu maaş, Temmuz zammıyüzde 5 olarak gerçekleşirse 2 bin 498 lira 57 kuruşayükselecek.

Eğer Temmuz zammı beklenti anketindeki tahmin gibi yüzde 7´ye yükselirse, en düşük maaş 2 bin 546 lira 16 kuruşa ulaşacak.

Kesin oran, 3 Temmuz´da belli olacak. Memur emeklileri Temmuz´un 1´i ile 5´i arasında maaşlarını enflasyon verileri bekleneceğinden zamsız olarak alacak

3 Temmuz´da oranın belli olmasıyla hesaplanan zam farkı ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

TEMMUZ´DA ÇİFTE ARTIŞ VAR

Temmuz´da yüzde 5 toplu sözleşme zammı alacak olan memur ve emeklilerine enflasyon farkı göründü. Tahminlere göre yüzde 2 enflasyon farkı oluşacak.

Emekli için en az 2 bin 546 TL! Memur emeklisi emekli maaşı ne kadar olacak?