Erdoğan 1- ABD -0

Dünya S-400´leri konuşuyor: Erdoğan´ın siyasi başarısı.

 

Rusya´dan Türkiye´ye S-400 sevkiyatının başlaması dünya medyasında geniş yer buldu. Rusya´nın en yüksek tirajlı gazetesi Moskovski Komsomolets´te yer alan analizde, "S-400´lerin Türkiye´ye teslim edilmesi, Rusya ve Türkiye´nin, ABD ile NATO´nun ortaya koyduğu eşsiz baskılara karşı elde ettikleri ortak zafer" yorumu yapıldı.

Türkiye´nin Rusya´dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatına dün de devam edildi. Önceki başlayan ilk sevkiyat dünya basınında geniş yankı buldu. ABD ve Batı basının Türkiye´nin yaptırım baskılarına meydan okuyarak S-400 kararından vazgeçmediğine vurgu yapıldı. Haberlerde ayrıca ABD Başkanı Donald Trump´ın 29 Haziran´da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede S-400 konusunda yaptırım uygulamayı düşünmediğini belirtmesine de dikkat çekildi.

ERDOĞAN´IN SİYASİ BAŞARISI
S-400´lerin Türkiye ulaşması Rus basınında da geniş şekilde işlendi. TürkRus.com sitesindeki habere göre Rusya´nın en yüksek tirajlı gazetesi Moskovski Komsomolets´te yer alan analizde, "S-400´lerin Türkiye´ye teslim edilmesi, Rusya ve Türkiye´nin, ABD ile NATO´nun ortaya koyduğu eşsiz baskılara karşı elde ettikleri ortak zafer" yorumu yapıldı. Rusya Savunma Bakanlığı bünyesindeki Toplum Konseyi´nin üyesi askeri uzman Ruslan Puhov, "Bu (S-400´lerin teslimatı) sadece askeri ve teknik işbirliği değil, devletlerarası ilişkiler açısından da eşsiz bir olay. Bu ortak zafer Moskova ve Ankara´yı askeri işbirliği alanında kuşkusuz yakınlaştıracaktır" değerlendirmesinde bulundu. Kommersant FM´in siyasi yorumcusu Dmitri Drize ise, "Erdoğan, ciddi saldırılara rağmen bu kararda ısrarcı oldu ve Trump geri adım atmak zorunda kaldı. Erdoğan için S-400 siyasi bir zafer demek" değerlendirmesini yaptı.İŞTE S-400´LERE GİDEN SÜREÇ
Türkıye´nin Rusya´dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine karşı çıkan ABD ve Batı, Ankara´yı birçok konuda yalnız bıraktı:
2014 - 2015: ABD, Suriye´de terör örgütü PKK´nın uzantısı YPG´yi açıkça desteklemeye başladı.
Ağustos 2015: ABD, Türkiye´nin DEAŞ´a karşı ortak operasyon tekliflerini görmezden geldi.
2015: ABD, Türkiye´nin Patriot sistemini satın alma talebini reddetti.
Ekim 2015: ABD - Almanya, Türkiye´deki füze savunma sistemlerini çekti.
Kasım 2015: Türkiye, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürdüğünde; ABD, NATO ve Avrupalı ülkeler Türkiye´nin yanında yer almadı. Almanya, Suriye´de Rusya ile yaşanacak gerileme NATO´nun dahil olmayacağını açıkladı.
2016: Batı´dan savunma sistemleri, Suriye krizi, YPG ve DEAŞ konularında destek alamayan Türkiye, Rusya ile masaya oturdu. Ankara, Rusya´nın S-400 teklifini değerlendirmeye başladı.Temmuz 2016: FETÖ´nün darbe girişimine karşı Türkiye´ye en büyük desteği Rusya verdi. ABD ve Batı, Türkiye´yi bir kez daha yalnız bıraktı.
Nisan 2017: Türkiye, S-400 anlaşmasını imzaladı. Ardından ABD, her konuda Türkiye´yi köşeye sıkıştırmaya çalıştı.
Haziran 2019: ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede S-400 alımında suçlunun kendisinden önceki Beyaz Saray yönetiminde olduğunu söyledi.