Erdoğan Azerbaycan´a Gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7´nci Türk Konseyi Zirvesi´ne katılmak üzere yarın Azerbaycan´ın başkenti Bakü´ye gidecek.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından, Türk Konseyi´nin kuruluşuna dair 3 Ekim 2009´da imzalanan Nahçıvan Antlaşması´nın 10´uncu yılına denk gelen Zirve, Özbekistan´ın tam üyeliğine de sahne olacağı için ayrı önem taşıyor.

Geçen sene düzenlenen Zirve´ye gözlemci olarak katılan Macaristan´ın başkenti Budapeşte´de açılan Türk Konseyi Avrupa Temsilcilik Ofisi´ne dair tamamlayıcı belgeler de Bakü´de kabul edilecek.

Zirve´de ayrıca "Türk Dünyası´nın Aksakalı, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev"e, kuruluşunda büyük emeğinin geçtiği Türk Konseyi´nin Onursal Başkanı unvanı verilecek.

Türk Konseyi´nin ilişkili olduğu, farklı alanlarda önemli işlevler üstlenen TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Türk Sanayi ve Ticaret Odası arasında iletişimi güçlendirecek Türk Konseyi Koordinasyon Komitesi´nin kuruluşuna ilişkin kararın da Zirve´de alınması öngörülüyor. 

Erdoğan´ın, Zirve´de Türk Konseyi üyelerinin liderleriyle ikili görüşmeler yapması da planlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Ekim´de yurda dönecek.