Erdoğan: İncirlik Üssü Kapatılabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika İncirlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair açıklamalar yapıyor. Erdoğan, ABD Senatosunun Ermeni kararına ilişkin "Biz belge ile konuşuyoruz siz karar alsanız ne yazar" dedi. Ayrıca Erdoğan, "Kapatılması gerekiyorsa İncirlik de Kürecik de kapatılır" ifadelerini kullandı.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AHaber ve ATV ortak yayınında Gündem Özel programında açıklamalar yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

LİBYA İLE MUTABAKAT MUHTIRASI 

Sarraj oranın meşru bir başkanı, Hafter ise meşru bir başkan değil illegal bir yapısı olan bir kişi. Uluslararası mutabakatın olduğu bir isim de değil. Yaptığımız çalışmalarda Libya'ya yönelik uluslararası haklardan kaynaklı mutabakat imzaladık. Bunlardan biri deniz yetki alanı diğeri ise güvenli ve askeri işbirliği ile ilgili. Bunlarla birlikte Türkiye aleyhinde tek taraflı adımlar atılmasına izin vermeyeceğimizi açıkça ortaya koyduk. 

Burada Sevr'in aslında ters yüz edilmesi var. Böyle bir adım atılmış durumda.

Şimdi de güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması, ayrıca Meclisimize sunuldu. O da Meclisimiz onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Libya'ya asker gönderimi konusunda ise böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye'ye gelecek olursa, nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir.

DOĞU AKDENİZ

Doğu Akdeniz havzası önemli hidrokarbon rezervlerine sahip. Son dönemde bazı şirketlerin keşif haberlerini de duyuyoruz. Olur ki belki yanımıza uluslararası camiada güçlü olan bazı şirketleri de alma durumu söz konusu olabilir.

ABD SENATOSUNUN 'ERMENİ' KARARI 

ABD iç siyasetinin sonuçlarını üzüntü ile takip ediyoruz.

Her şeyden önce Amerika Birleşik Devletleri iç siyasetindeki kamplaşmanın aleyhimize sonuçlar doğurduğunu, bazı çevrelerin Trump'ı zayıflatmak amacıyla ülkemizle ilgili gelişmeleri kendi çıkarları için suistimal ettiklerini üzüntüyle görmekteyiz.

Bu eylemler müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD yönetimi ile 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır.

Bu aldığınız kararların bir kıymetiharbiyesi yok. Çünkü bu kararlarınız tamamen siyasidir. Biz belge ile konuşuyoruz siz karar alsanız ne yazar.

ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız.

Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz. Çok açık ve net, rahatlıkla söyleyeyim. Amerika'da Kızılderililerle ilgili olarak bunu söylememek konuşmamak mümkün mü? Kızılderililerin tarihi, Amerika'nın yüz karasıdır.

DERDİMİZ PETROL DEĞİL

ABD ve Rusya terör örgütünü bölgeden çıkaramadı. Türkiye'nin terörle mücadelede kararlığı tamdır. Türkiye olarak derdimiz petrol değil, derdimiz burada (Suriye) yaşayan vatandaşların huzurunun nasıl sağlanacağı. YPG-PYD, bunların Kürt olarak ifade edilmesi bana göre Kürtlere saygısızlıktır.