Erdoğan'dan Canlı Yayında Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile imzalanan mutabakatı değerlendirdi. Türkiye'nin düşman değil dost kazanmak istediğini söyleyen Erdoğan, bu konuda kıyıdaş ülkelere bir kez daha diyalog çağrısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'nın istemesi halinde Türkiye'nin bölgeye asker gönderebileceğini ve bu konuda kimseden izin almayacağını söyledi. Libya ile imzalanan mutabakata Türkiye'nin yeni haklar tanıdığını anlatan Erdoğan, kıyıdaş ülkelere diyalog çağrısında bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor. Yunanistan'ın Libya ile imzalanan muhtıra sonrası büyükelçiyi deport ederek büyük bir skandala imza attığını söyleyen Erdoğan, Yunanistan'ın bu yanlış adımının cezasını uluslararası arenada ödeyeceğini ifade etti.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satır başları:

"Yunanistan muhtıranın metnini vermediği gerekçesiyle elçiyi rebort ederken bir skandala da imza attı. Yunanistan bu yanlış adımlarının bedelini uluslararası arenada ödeyecektir.

Bu anlaşma her şeyden önce Türkiye-Libya arasındaki deniz sınırlarını belirlemiş oldu. Ortak arama tarama faaliyeti yapabiliriz ya da Libya bu hakkı Türkiye'ye tanıyabilir. Kıta sahanlığımızın en batı sınırları Yunan adalarına kadar uzatılmıştır.

Eskiden biz sondaj için bir gemi bulalım, bırakın kiralamaya muktedir değildir. Bizim şimdi gemilerimiz var. Biz bunlarla bu çalışmayı yürütüyoruz. 

Türkiye, adil bir paylaşım için çağrıda bulunmuş durumda. Bölgede tüm kıyıdaş ülkelerle müzakerelere hazır olduğumuzu en baştan beri vurguluyoruz. Hakça bir çözüm için tüm ülkelere diyalog çağrımız sürmektedir. Beraber bu çalışmaları yürütebiliriz.

Böylesine bir çağrı özellikle Türkiye'ye bu hakkı tanır. Libya halkından yönetimden böyle bir davet geldiği zaman adeta bir hak doğurur. Biz burada askeri güvenlik anlaşması imzaladık. BM silah satışıyla ilgili ambargo uyguluyor. Asker konusunu ise bu kapsamaz. Bu konuda Türkiye kararını verecektir. Kimseden bir izin almayacaktır."