Erdoğan´ın Açıklaması İsrail´i Titretti

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın, Türkiye´nin kendi nükleer füzesini üretme sinyalini vermesi sonrasında dünya basını, gözlerini Türkiye´ye çevirdi.

 

Türkiye´nin nükleer silaha sahip ülkeler arasına girmesi gerektiği açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nükleer silah bulundurduğu imasıyla komşu ülkere baskı yapmaya çalışan İsrail´i rahatsız etti.

Yabancı basın, Erdoğan´ın açıklamasını ana sayfalara taşırken, açıklamanın en çok yankı getirdiği ülke İsrail oldu.

"ERDOĞAN KENDİ NÜKLEER SİLAHINI ÜRETECEK"

İsrail basını, Erdoğan´ın "Bir de yanı başımızda İsrail var. Tüm her şeyiyle, komşu ülkelerini nükleer silah tehdidiyle korkutuyor. Biz de şu anda çalışmamızı yürütüyoruz." açıklamasını gündemine taşıdı.

Times of Israel, haberi, "Erdoğan, Türkiye´nin de İsrail gibi nükleer silahları olması gerektiğini söyledi" başlığıyla duyururken, İsrail´in nükleer silahlar nedeniyle dokunulmaz olduğunu ima eden yorumlarda bulundu.

Erdoğan’ın nükleer silah açıklaması İsrail’in gündeminde

 

TÜRKİYE´YE "ARAP ÜLKESİ" İMASI

Israel National News ise, "Bizim de nükleer silahımız yok?" manşetiyle haberleştirdiği açıklamalar sonrası, İsrail´in elinde nükleer silah olmadığını iddia etti. Erdoğan´ın açıklamalarıyla, İsrail´i itham ettiğini belirten haber sitesi "Arap ülkeleri, yıllardır Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişleri tarafından göz ardı edildiğini iddia ettikleri güney İsrail´deki Dimona reaktörüne dikkat etmeye çalıştı. Ama başarılı olamadılar." yorumunda bulundu.

Erdoğan´ın nükleer silah açıklaması İsrail´in gündeminde

NÜKLEER ANLAŞMALAR HATIRLATILDI

İsrail basını, Erdoğan´ın kendilerini rahatsız eden nükleer silah açıklamaları sonrasında, Türkiye´nin 1980 yılında Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması´nı ve hangi amaçla olursa olsun tüm nükleer ateşlemeleri yasaklayan 1996 tarihli Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması´nı imzaladığını da hatırlattı.