Gözler YSK´da,AK Parti ve MHP´nin İtirazı Görüşülüyor

İstanbul seçimleriyle ilgili yeni gelişme! YSK bugün MHP´nin itirazını görüşecek

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün saat 14.00´te toplanarak, MHP´nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali için yaptığı olağanüstü itirazı görüşecek.

Milliyetçi Hareket Partisi´nin (MHP), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe seçimleriyle ilgili yaptığı itiraz bugün YSK´nın gündeminde olacak.

 

MHP´nin itiraz dilekçesinde Maltepe İlçesi´nde sandık kurullarında görevlendirilen başkan ve asil üyelerin 962´sinin Seçim Kanunu´nda gerekli görülen şartları yerine getirmediği iddia ediliyor.

´ORTADA TAM KANSUNSUZLUK VAR´

Birçok belediye çalışanının sandıklarda görevlendirildiğini de ifade eden MHP ?Bu durum sandık sonuçlarına bakılmaksızın suçtur. Ortada tam kanunsuzluk var? diyor.

Parti ayrıca Maltepe´de ilçe dışından getirilen 479 sandık kurulu yetkilisi olduğunu da savunuyor.

GÖZLER 14:00´DA

YSK, bugün 14:00´da toplanarak MHP´nin olağanüstü itirazlarını görüşecek.

AK PARTİ´NİN İTRAZI KARARA BAĞLANDI

Öte yandan YSK dün açıkladığı ara kararında ise AK Parti´nin kanun hükmünde kararname ile kamudaki görevlerinden ihraç edilmiş kişilerin oy kullanmasına yönelik itirazını reddetmiş ve bu kişilerin oylarının geçerli olduğuna hükmetmişti.

DİĞER 3 İTİRAZ İÇİN 5 GÜN SÜRE TANINDI

AK Parti´nin "İstanbul seçimlerinde 4.132 kısıtlı seçmenin oy kullandı", "Kamu görevlisi olmayan kişilerin sandık kurulu görevlisi oldu", "Kayıp oy pusuları bulundu" iddiaları ise 5 gün içerisinde karara bağlanacak.